Krzysztof Dowgiałło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztof Dowgiałło
Data i miejsce urodzenia 30 czerwca 1938
Nowomalin
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Unia Demokratyczna
Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Krzysztof Dowgiałło (ur. 30 czerwca 1938 w Nowomalinie) – polski polityk, architekt, działacz opozycji w okresie PRL, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wywodzi się z rodziny szlachecko-ziemiańskiej pieczętującej się w przeszłości herbem Zadora. Jest synem Karola i Zofii z Potulickich herbu Grzymała[1].

Ukończył w 1962 studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Od lat 60. pracował w wyuczonym zawodzie za granicą, a od 1967 w Gdańsku. Jest autorem wiersza Ballada o Janku Wiśniewskim, napisanego pod wpływem uczestnictwa w wydarzeniach grudnia 1970. W 1980 przystąpił do „Solidarności”, zasiadał w zarządzie regionu związku. Z powodu działalności opozycyjnej był pozbawiany wolności w latach 1981–1983, a także w 1985. Pełnił funkcję redaktora naczelnego więziennej gazetki w Potulicach, był dystrybutorem pomocy kościelnej, nauczycielem języka francuskiego w ZK Potulice, przywódcą wielu protestów więziennych[2].

W latach 1989–1993 zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Organizacji Pracy. Pełnił też mandat posła na Sejm kontraktowy z ramienia Komitetu Obywatelskiego, pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej. Od 1990 do 2005 należał kolejno do Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Z ramienia UW w drugiej połowie lat 90. sprawował mandat radnego miasta Sopotu, do 2001 bezskutecznie kandydował do Sejmu RP.

Uczestnik i laureat otwartych i zamkniętych konkursów architektonicznych[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty z Anną Chodkiewicz, ma trzech synów (Marcina, Piotra i Wojciecha) i córkę (Marię)[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2007 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]