Krzysztof Dzierżawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Witold Dzierżawski (ur. 16 czerwca 1948 w Bielsku, zm. 28 stycznia 2004 w Warszawie) – polski inżynier, przedsiębiorca i ekonomista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był czwartym z sześciorga dzieci Anieli i Janusza Dzierżawskich, nauczycieli szkół rolniczych. Dzieciństwo spędził w Cieszynie, tam też rozpoczął edukację. Od 1960 mieszkał w Brwinowie pod Warszawą, gdzie zdał maturę w miejscowym liceum. Studiował na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, który ukończył w 1971.

Pracował przy budowie Wisłostrady i Trasy Łazienkowskiej, a także warszawskiego metra. W latach 1976–1982 w Nadolu kierował budową górnego zbiornika komory wlotowej i kanału odpływowego Elektrowni Szczytowo-Pompowej „Żarnowiec”. W 1982 otrzymał propozycję wyjazdu na prowadzoną przez Budimex budowę w Abu Ghurajb, którą po trzymiesięcznym rekonesansie na miejscu odrzucił. W 1986 założył własną, prywatną firmę budowlaną[1].

Był zaangażowany w ruch Solidarności, po wprowadzeniu stanu wojennego był działaczem jej podziemnych struktur. W 1990 wstąpił do Unii Polityki Realnej.

W 1991 został zaproszony do współpracy przez Centrum im. Adama Smitha i wkrótce został jednym z głównych ekspertów Centrum[1]. W ciągu kilkunastu lat opublikował kilkaset tekstów, udzielił także licznych wywiadów. Krytykował reformę emerytalną ZUS z 1999 jako realizującą przede wszystkim interes rynków kapitałowych[2]. Przygotował, wraz ze współpracownikami z Centrum, projekt ustawy, która miała usunąć przyczyny bezrobocia w Polsce[1]. Bronił wolnego rynku, szczególnie w jego klasycznym wydaniu. Przestrzegał przed zerwaniem i uniezależnieniem sektora finansowego gospodarki od sektora produkcyjnego[3].

Był zwolennikiem ordoliberalizmu. Do jego myśli społeczno-ekonomicznej nawiązuje Polska Razem[4].

Od 2006, podczas Gali Impactora, wręczana jest Nagroda im. Krzysztofa Dzierżawskiego. Wyróżnienie przyznawane jest za propagowanie idei wolności i rozsądku[5]. Nagrodę przyznaje Centrum im. Adama Smitha.

Został pochowany na wilanowskim cmentarzu obok pałacu w Wilanowie.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

W 1975 ożenił się z Grażyną Budzałek, a w 1976 i 1977 urodzili się dwaj jego synowie – Lech Mikołaj i Krzysztof Patryk.

Jego bratem jest Mariusz Dzierżawski.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]