Krzysztof Jackowski (malarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne osoby nazywające się Krzysztof Jackowski.
Krzysztof Jackowski

Krzysztof Jackowski (ur. 1936 w Kielcach) – polski malarz uprawiający malarstwo sztalugowe. Był uczniem kieleckiego PSSP. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, dyplom otrzymał w 1960. Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych oraz wziął udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Jest stałym uczestnikiem organizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach cyklu „Przedwiośnie”, podczas którego był wielokrotnie wyróżniany, a w 1987 otrzymał Grand Prix.

Ogółem namalował ponad 900 obrazów, które znajdują się w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą (głównie we Francji i Szwajcarii). Oprócz tego wykonał polichromię w kościołach w Szydłowie, Gnojnie, Obiechowie, Końskich oraz odnowił polichromię kościoła w Leszczynach.

W roku 2003 otrzymał nagrodę miasta Kielce, a w 2004 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi[1]. 16 października 2007 otrzymał z rąk marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 marca 2004 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 2004 r. nr 36, poz. 633).
  2. Nagrody marszałka. gazeta.pl, 17 października 2007. [dostęp 22 czerwca 2011].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]