Krzysztof Jackowski (jasnowidz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krzysztof Jackowski
Ilustracja
Krzysztof Jackowski (2015)
Data i miejsce urodzenia

1 czerwca 1963
Człuchów

Zawód, zajęcie

jasnowidz, tokarz

Miejsce zamieszkania

Człuchów

Narodowość

polska

Dzieci

2

Strona internetowa

Krzysztof Andrzej Jackowski (ur. 1 czerwca 1963 w Człuchowie) – polski jasnowidz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jackowski ukończył szkołę zawodową. Z zawodu jest tokarzem[1]. Ożenił się w wieku 21 lat, ma dwoje dzieci. Po tym, jak pierwsza żona Elżbieta go zostawiła, wychowywał swoje dzieci sam. Po latach ożenił się z Katarzyną[2]. Mieszka od urodzenia w Człuchowie[1][3].

Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Krzysztof Jackowski prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną jako „usługi paranormalne”, prowadzi też kursy jasnowidzenia[4].

W 2000 powstał film dokumentalny pt. Jasnowidz w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, który opowiada o wczesnych latach działalności Krzysztofa Jackowskiego[5].

W 2003 wygrał przeprowadzony w japońskiej telewizji TV Asahi turniej jasnowidzów z międzynarodową obsadą[6]. Zasłynął ze współpracy z polską policją i udziału w programie telewizyjnym Eksperyment jasnowidz emitowanym od października 2003 w telewizji Polsat[7]. Utrzymuje, że jego specjalnością jest poszukiwanie zaginionych osób i że w ciągu dwudziestu lat rozwiązał kilkaset takich spraw[8]. Na swojej stronie internetowej opublikował kilkadziesiąt policyjnych dokumentów potwierdzających jego efektywną współpracę z policją[9].

W 2011 został zaangażowany przez krakowską prokuraturę jako specjalista[10][11] w sprawie o kryptonimie „Skóra” dotyczącej zabójstwa 23-letniej studentki religioznawstwa. Podczas eksperymentu procesowego z udziałem Jackowskiego uczestniczyło trzech policjantów z krakowskiego Archiwum X oraz prokurator[12]. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie oświadczył, że uzyskane od niego informacje były pomocne dla toczącego się postępowania[13].

Powołany w marcu 2013 przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach jako biegły z zakresu parapsychologii[14]. Celem czynności z udziałem Jackowskiego miało być ustalenie miejsca pobytu osoby zaginionej.

Był gościem wielu polskich uczelni, gdzie prowadził wykłady na temat parapsychologii i możliwości jej wykorzystania w pracy organów ścigania[15][16][17].

W grudniu 2013 został Członkiem Honorowym Niezależnego Zrzeszenia Studentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie[18].

Prowadzi własny kanał na platformie YouTube pod nazwą JASNOWIDZ Krzysztof Jackowski Official[19], gdzie regularnie umieszcza swoje materiały. Również regularnie występuje na kanale Wideoprezentacje Krzysztofa ‘Atora’ Wozniaka[20], gdzie wspólnie omawiają przepowiednie Jackowskiego, sytuację polityczną i geopolityczną Polski i nie tylko, oraz różne teorię. Sam Jackowski jest regularnym twórcą. W tym momencie posiada on 312 tysięcy subskrybentów oraz wypuścił 705 filmów.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych w 2001 do Sejmu z listy Alternatywy Ruchu Społecznego w okręgu gdyńskim[21]. W 2002 został honorowym członkiem Samoobrony RP[22], a w wyborach samorządowych 2006 z listy tego ugrupowania kandydował do sejmiku pomorskiego[23].

Jasnowidztwo[edytuj | edytuj kod]

Krzysztof Jackowski w jednym z wywiadów stwierdził, że często zdarza mu się mylić, lecz trafionych wizji ma znacznie więcej niż błędnych[24]; na swojej stronie internetowej skuteczność swoich umiejętności oszacował na 80%[4]. Przepowiednie Krzysztofa Jackowskiego na 2012, opublikowane w grudniu 2011 w „Super Expressie” sprawdziły się tylko w 20% (jasnowidz przewidział poprawnie dwa wydarzenia na dziesięć)[25]. W 2010 ukazał się w sieci nieemitowany wywiad z Andrzejem Lepperem, który stwierdził, że podczas spotkania z Jackowskim w lipcu 2009 zadał mu pytanie, kto będzie prezydentem. Jackowski miał mu odpowiedzieć: Na pewno nie Kaczyński. Lecha Kaczyńskiego nie ma. Nie wiem dlaczego. On śpi[26][27].

Pomoc w poszukiwaniu osób zaginionych[edytuj | edytuj kod]

Komenda Główna Policji wydała w 2000 roku raport stwierdzający znikomą skuteczność jasnowidzów. Krzysztof Jackowski ogłosił zamiar wystąpienia na drogę sądową, aby w oparciu o dokumentację prowadzonych przez siebie spraw uzyskać potwierdzenie swoich zdolności w sądzie[8]. Do listopada 2011 jednak żaden pozew tego typu nie wpłynął. W 2011 rzecznik Komendy Głównej Policji oświadczył, iż policja nie zamawia usług jasnowidzów, a także że nie wnoszą oni istotnych informacji do śledztw[28]. W latach 1994–1999 spraw z udziałem jasnowidzów było 440, z czego 432 to wizje niepotwierdzone, a 8 przybliżone. W 12 sprawach policja poprosiła jasnowidza o pomoc[28]. Były rzecznik policji, który przez 10 lat badał sprawy Jackowskiego stwierdził, że żadna z jego wizji się nie sprawdziła[29]. Jesienią 2011 Fundacja Itaka stwierdziła, że: „Nie znamy sprawy, w której informacje jasnowidza przyczyniłyby się bezpośrednio do odnalezienia osoby zaginionej. Nie znamy też sprawy, w której informacje od jasnowidza byłyby precyzyjne. Najczęściej brzmią: żyje, wyjechał za granicę albo nie żyje, leży w dole przy domu, który jest blisko lasu albo rodziny dostają mapkę, która obejmuje ogromny teren i przeszukanie go właściwie nie jest możliwe”[28].

W styczniu 2013 na zaproszenie koła naukowego działającego przy Wyższej Szkole Policji w Szczytnie Jackowski miał wygłosić wykład, na który jednak nie zgodziły się władze uczelni. Studenci w ramach protestu zebrali około stu podpisów pod petycją, aby wykład mógł się odbyć[30], zyskali także poparcie gen. Adama Rapackiego, byłego wiceszefa Komendy Głównej Policji[31]. Do wykładu jednak nie doszło. Rzecznik Komendy Głównej Policji oświadczył wtedy w jednym z wywiadów, że nie zna żadnego przypadku w którym jasnowidz pomógłby policji[32]. W związku z zaistniałą sytuacją w czerwcu 2013 Niezależne Zrzeszenie Studentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wydało oświadczenie, w którym wyrażono m.in. sprzeciw wobec wypowiedzi rzeczników prasowych KGP negujących efektywną współpracę z jasnowidzem i wiarę w istnienie postrzegania pozazmysłowego[33]. W grudniu 2013 podczas wykładu w Miejskiej Bibliotece w Szczytnie Zrzeszenie przyznało Jackowskiemu tytuł Członka Honorowego[34].

Gen. Adam Rapacki stwierdził, że w czasie, gdy był zastępcą Komendanta Głównego policji przeprowadzona przez Biuro Kryminalne analiza działań jasnowidzów, w tym K. Jackowskiego, nie stwierdziła żadnych spraw, w których pomogliby oni odnaleźć zaginioną osobę lub zwłoki[35]. Później jednak odbierał sygnały od policjantów, że jasnowidz im pomaga[31].

W październiku 2015 w piśmie skierowanym do policjanta Krzysztofa Janoszki[36] Komenda Główna Policji przyznała, że w śledztwach dotyczących zaginięć ludzi, a w jednym przypadku także zabójstwa, podległe jej służby i jednostki skorzystały z pomocy Jackowskiego[37]. Dokument był odpowiedzią na pisemne żądanie Janoszki, który stworzył Niezależne Forum Śledcze im. Ofiar Przestępstw Niewykrytych i prowadził badania z zakresu współpracy policji z medium[38]. Mimo iż w piśmie do Janoszki mówi się o „pozytywnych skutkach” współpracy, nie wynika z niego, w jakim stopniu pomoc Jackowskiego była rzeczywiście przydatna oraz jak bardzo dokładne były jego wskazania. Pismo wspomina trzy przypadki konsultacji w sprawie osób zaginionych w województwie olsztyńskim. Miejsce odnalezienia zwłok osób zaginionych „w ocenie jednostek zainteresowanych” były jedynie „przybliżone” do wskazań Jackowskiego. W Opolu skorzystano z usług Jasnowidza dwukrotnie, jak dotąd ze skutkiem negatywnym. Jednostki policji podległe KWP w Radomiu informują o dwóch sprawach, w których zwłoki zaginionych osób zostały odnalezione w miejscach rzekomo wskazanych przez Jackowskiego. Na podstawie pisma nie można jednak ustalić, czy były to wskazania dokładne czy przybliżone, oraz do jakich informacji miał dostęp Jackowski przed wskazaniem lokalizacji zwłok. Jedna z komend podległa KWP w Olsztynie konsultowała się z Jackowskim w sprawie zabójstwa młodej kobiety. Pismo do Janoszki kwituje tę sprawę stwierdzeniem, iż „trudno jednoznacznie określić, na ile w tym konkretnym przypadku wizja p. Krzysztofa Jackowskiego była pomocna w wykryciu zabójczyni”[39]. W 2005 powstała praca magisterska dotycząca jasnowidzenia w działaniach śledczych na przykładzie Krzysztofa Jackowskiego[40].

W 2012 ukazała się autobiografia Krzysztofa Jackowskiego Zmarli mówią, w której jasnowidz opisał rozwiązane przez siebie sprawy potwierdzone przez policję.

W 2018 ukazała się książka autorstwa policjanta Krzysztofa Janoszki Jasnowidz na policyjnym etacie dokumentująca przypadki efektywnej współpracy policji z Krzysztofem Jackowskim.

W 2023 powstał serial dokumentalny Poza materią. Fenomen Krzysztofa Jackowskiego, którego twórcą jest wrocławski policjant Krzysztof Janoszka.[1] Każdy odcinek poświęcony jest konkretnej sprawie kryminalnej lub poszukiwawczej rozwiązanej przez policję dzięki K. Jackowskiemu i wypowiadają się w nim świadkowie tych wydarzeń – funkcjonariusze policji oraz bliscy osób zaginionych. W kilku odcinkach wypowiadają się także naukowcy o możliwości istnienia postrzegania pozazmysłowego przez człowieka.[2]

W 2023 rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, insp. Mariusz Ciarka potwierdził fakt współpracy z K. Jackowskim, zmieniając tym samym oficjalne stanowisko policji w tej sprawie.

Próby weryfikacji paranormalnych zdolności Krzysztofa Jackowskiego[edytuj | edytuj kod]

W 2004 spekulowano, że Krzysztof Jackowski weźmie udział w testach przeprowadzonych przez Fundację Jamesa Randiego, oferującą wówczas nagrodę miliona dolarów dla osoby która w kontrolowanych warunkach dowiedzie swoich paranormalnych zdolności. Przedstawiciel fundacji potwierdził, że otrzymał zgłoszenie w sprawie Jackowskiego przesłane przez Martina Tredera[41]. Jackowski zaproponowane warunki (m.in. koszty jakie musiałby ponieść) określił jako „niepoważne” i zrezygnował z testu kwestionując również bezstronność fundacji[42].

W 2010 Sopockie Towarzystwo Naukowe zaproponowało Krzysztofowi Jackowskiemu udział w testach które miały zweryfikować jego zdolności w kontrolowanych warunkach. Proponowane doświadczenia miały polegać na odgadywaniu miejsca pobytu osób biorących udział w eksperymencie. Z korespondencji opublikowanej przez STN wynika, że Jackowski wyraził wstępne zainteresowanie, ale jego warunkiem było aby STN najpierw przebadało i obaliło jego skuteczność w sprawach historycznych. STN odpowiedziało, że nie mają możliwości zrobienia tego i dlatego proponują test[43]. Jackowski ostatecznie odmówił, jako powód podając, że jego zdolności nie da się badać w zaproponowany sposób[44][45].

W 2013 miał mieć miejsce eksperyment w którym zadaniem Krzysztofa Jackowskiego było odczytanie napisów na kartkach umieszczonych w zaklejonych kopertach[42].

Przepowiednie dotyczące wydarzeń w Polsce i na świecie[edytuj | edytuj kod]

Na początku każdego roku Krzysztof Jackowski przygotowuje na dany rok wizje dotyczące wydarzeń politycznych w kraju i na świecie oraz z dziedziny meteorologii. Zaznacza jednak, że te wizje należy traktować jako „eksperyment” i „z przymrużeniem oka”, gdyż jego specjalizacją są wizje dotyczące konkretnych osób i związanych z nimi zdarzeń kryminalnych[46].

Literatura[edytuj | edytuj kod]

 • Edmund Szczesiak: Jasnowidz z Człuchowa. Krzysztof Jackowski, największy polski jasnowidz, zdradza swoje sekrety. Wydawnictwo Prasa Bałtycka, 2000 (ISBN 83-905459-6-9).
 • Katarzyna Świątkowska, Krzysztof Jackowski: Zmarli mówią. Autobiografia jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego. Tom 1 Wydawnictwo Prasa Bałtycka, 2012 (ISBN 978-83-60203-21-7).
 • Katarzyna Świątkowska, Krzysztof Jackowski: Zmarli mówią. Autobiografia jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego. Tom 2 Wydawnictwo Prasa Bałtycka, 2012 (ISBN 978-83-60203-22-4).
 • Michał Pietrzak, Krzysztof Jackowski – Testament Jasnowidza. Dodatek do gazety codziennej FAKT, 2016 (ISBN 978-83-8091-251-9).
 • Krzysztof Jackowski, Krzysztof Janoszka: Jasnowidz na policyjnym etacie. Wydawnictwo SQN, 2018 (ISBN 978-83-8129-095-1).
 • Przemysław Lewicki: Jasnowidz Jackowski. Niesamowity dar, życie prywatne, kulisy pracy. Wydawnictwo HARDE, 2020 (ISBN 978-83-66252-34-9)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Zeżarłbym wszystkie kobiety, wywiad z Krzysztofem Jackowskim, Wysokie Obcasy, 2008-12-07.
 2. Krzysztof Jackowski się ożenił [online], onet.pl, 17 października 2014 [dostęp 2024-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2023-05-31] (pol.).
 3. Zawód jasnowidz. old.vipnews.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-17)]., VIPNews.pl.
 4. a b http://www.krzysztofjackowski.pl (kopia w archive.org).
 5. Jasnowidz (2000), FILMWEB.pl.
 6. Japońska telewizja chce nagrać program o Krzysztofie Jackowskim. dziennikbaltycki.pl, 24 lutego 2014. [dostęp 2021-12-18].
 7. Eksperyment jasnowidz, Fakt24.pl, 31 października 2003.
 8. a b Polski jasnowidz zawalczy o milion dolarów Dziennik Bałtycki, 5 stycznia 2006, w Wirtualnej Polsce.
 9. Krzysztof Jackowski – jasnowidz z Człuchowa » Dokumenty policyjne [online], krzysztof-jackowski.info [dostęp 2017-11-16] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-29] (ang.).
 10. Płaszcz z ludzkiej skóry znaleźli w Wiśle. Przełom w sprawie bestii [online], TVN24.pl [dostęp 2017-11-14].
 11. Piotr Furtak, Marta Paluch, Jasnowidz z Człuchowa, Krzysztof Jackowski na tropie bestialskiej zbrodni, „Dziennikbaltycki.pl” [dostęp 2017-11-14] (pol.).
 12. Sesja śledczych z jasnowidzem, „TVN24.pl” [dostęp 2017-11-14].
 13. Piotr Furtak, Marta Paluch, Jasnowidz z Człuchowa, Krzysztof Jackowski na tropie bestialskiej zbrodni, „Dziennikbaltycki.pl” [dostęp 2017-11-14] (pol.).
 14. Jasnowidz Krzysztof Jackowski powołany na biegłego przez prokuraturę [online], Onet Wiadomości [dostęp 2016-01-25] (pol.).
 15. Słynny jasnowidz prowadzi wykłady na uczelniach. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia, „naTemat.pl” [dostęp 2017-11-16] (pol.).
 16. Ściemnianie czy jasnowidzenie? [online] [dostęp 2017-11-16].
 17. Dorota Abramowicz, Jasnowidz do policji. Rozmowa z prof. dr. hab. Bogusławem Sygitem, „Dziennikbaltycki.pl” [dostęp 2017-11-16] (pol.).
 18. Krzysztof Jackowski honorowym członkiem NZS Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie [online], czluchow.naszemiasto.pl, 2014 [dostęp 2016-01-25] (pol.).
 19. JASNOWIDZ Krzysztof Jackowski Official. YouTube. [dostęp 2024-03-18]. (pol.).
 20. wideoprezentacje. YouTube. [dostęp 2024-03-18]. (pol.).
 21. Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 26 września 2001 r. o wynikach wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 23 września 2001 r. (Dz.U. z 2001 r. nr 109, poz. 1186).
 22. Nowi, a nawet starzy. polityka.pl, 2 lipca 2005.
 23. Państwowa Komisja Wyborcza, Sejmik Województwa Pomorskiego – Okręg wyborczy nr 1.
 24. Grażyna Ostropolska Kto się boi jasnowidza z Człuchowa?, Express Bydgoski, 28 kwietnia 2006.
 25. Rok 2012 w przepowiedniach Krzysztofa Jackowskiego. Obliczyliśmy skuteczność jasnowidza. ZeŚwiata.pl. [dostęp 2012-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)]. (pol.).
 26. Lepper o Jackowskim | Oficjalna strona programu UWAGA! TVN [online], uwaga.tvn.pl [dostęp 2017-11-16].
 27. Gazeta Pomorska, Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewidział śmierć Lecha Kaczyńskiego (wideo), „gazetalubuska.pl” [dostęp 2017-11-16] (pol.).
 28. a b c Prokuratura uwierzyła w jasnowidza...
 29. Co wie słynny jasnowidz? Jasno widać, że to ściema. [dostęp 2013-06-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-08)].
 30. Jasnowidz wygłosi wykład w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie? [online], szczytno.wm.pl [dostęp 2016-01-24] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-30].
 31. a b Zamieszanie w Wyższej Szkole Policji z jasnowidzem w tle [online], szczytno.wm.pl [dostęp 2016-01-24].
 32. Onet. Reportaż – „Ja tym ludziom nieżywym jestem coś winien”. [dostęp 2017-11-16].
 33. Krzysztof Jackowski – jasnowidz z Człuchowa » Głos NZS Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie [online], krzysztof-jackowski.info [dostęp 2016-01-24] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-31].
 34. Krzysztof Jackowski – jasnowidz z Człuchowa » Zostałem Członkiem Honorowym WSPol [online], krzysztof-jackowski.info [dostęp 2016-01-24] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-31].
 35. Krzysztof Jackowski – jasnowidz z Człuchowa » Interesujący wywiad z gen. Rapackim [online], krzysztof-jackowski.info [dostęp 2016-01-24] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-31].
 36. Krzysztof Jackowski – jasnowidz z Człuchowa » KGP pierwszy raz potwierdza moją współpracę z policją! [online], krzysztof-jackowski.info [dostęp 2016-01-23] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-29].
 37. Prawdy ukryć się nie da » Niezależne Forum Śledcze [online], nzswspol.pl [dostęp 2016-01-23] [zarchiwizowane z adresu 2016-12-20].
 38. Michał Pietrzak, Krzysztof Jackowski – Testament Jasnowidza. Dodatek do gazety codziennej FAKT, 2016, ISBN 978-83-8091-251-9.
 39. Grzegorz Prusak, Odpowiedź Komendy Głównej Policji na wniosek Krzysztofa Janoszki o podanie informacji o sprawach, w których policja korzystała z pomocy Jackowskiego,., 14 października 2015.
 40. Andrzej Mondry, Jasnowidzenie w działaniach śledczych na przykładzie Krzysztofa Jackowskiego, praca magisterska napisana pod kierownictwem prof. Bogusława Sygita, Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji, 2005.
 41. K. JACKOWSKI, Bremen Clairvoyant [online], internationalskeptics.com [dostęp 2018-03-21] (ang.).
 42. a b Najsłynniejszy polski jasnowidz podda się eksperymentowi. „Albo jestem kapitalnym hochsztaplerem, albo jasnowidzem” [online], natemat.pl [dostęp 2018-03-21] (pol.).
 43. Aktualności | Sopockie Towarzystwo Naukowe [online], stn.edu.pl [dostęp 2018-03-21] (norw.).
 44. Krzysztof Jackowski: „Niewyjaśnione sprawy wciąż do mnie wracają...” [online], gazetabaltycka.pl [dostęp 2018-03-21] (pol.).
 45. Jasnowidz Krzysztof Jackowski: Ludzie boją się tego, co wiem [online], poranny.pl [dostęp 2018-03-21] (pol.).
 46. Co nas czeka w 2010 roku? Jasnowidz Krzysztof Jackowski przepowiada... [online], dziennikbaltycki.pl [dostęp 2018-03-27] (pol.).