Krzysztof Meisinger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztof Meisinger
Data i miejsce urodzenia

3 sierpnia 1984
Głogów

Instrumenty

gitara klasyczna

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

muzyk dyrygent

Aktywność

2002 – obecnie

Powiązania

Sumi Jo

Strona internetowa

Krzysztof Meisinger (ur. 3 sierpnia 1984 r. w Głogowie) – polski gitarzysta klasyczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gry na gitarze klasycznej uczył się u Bolesława Brzonkalika, Piotra Zaleskiego, Aniello Desiderio (Włochy) oraz Christophera Parkeninga (USA).

Występował w kraju i za granicą grając recitale solowe, muzykę kameralną oraz z orkiestrą m.in. w USA, Niemczech, Francji, Anglii, Serbii, Austrii, Hiszpanii, Grecji, na Łotwie i Ukrainie, w takich instytucjach jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Klainhans Music Hall w Buffalo (USA), Lysenko Hall Filharmonii Narodowej Ukrainy w Kijowie, Raitt Recital Hall w Malibu (USA), Aula UAM w Poznaniu, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac w Wilanowie, Łazienki Królewskie w Warszawie, Sala Balowa Zamek w Łańcucie, Dworek Chopina w Dusznikach, czy w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Występował m.in. z „Academy of St Martin in the Fields”, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Quartet Berlin, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej Ukrainy, Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum”, Capellą Bydgostiensis, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, pod batutą dyrygentów takich jak: Agnieszka Duczmal, Jose Maria Florencio, czy Massimiliano Caldi.

W 2002 roku został zaproszony przez Waldemara Malickiego do grania z nim w Quinteto Tango Nuevo – zespole wzorowanym na kwintecie Astora Piazzolli. W 2006 roku wystąpił z Orkiestrą Kameralną „Amadeus” na uroczystym koncercie jubileuszowym Agnieszki Duczmal w Auli UAM w Poznaniu.

Występował na wielu festiwalach m.in. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, „Muzyka w Starym Krakowie”, Letni Festiwal Filharmonii Narodowej, EuroArt Meeting we Wrocławiu, „Toruń- Muzyka i Architektura”, czy Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy.

Występował też z: Marcelo Nisinman (bandoneon), Daniel Stabrawa (skrzypce), Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Iwoną Hossa (sopran), Agnieszką Rehlis (mezzosopran). Na stałe współpracuje z aranżerem i dyrygentem Bernardem Chmielarzem oraz, od 2014 r., z sopranistką koloraturową Sumi Jo[1]. Nagrywa także dla radia i telewizji. Zainspirował wielu kompozytorów do napisania nowych utworów na gitarę – m.in. cykl „Concerti Grossi” zadedykowany mu przez Dmitria Varelasa[2].

W 2009 roku jego płyta zatytułowana Viva Vivaldi stała się „Albumem roku” w kategorii „Muzyka dawna i barokowa” w plebiscycie Programu 3 Polskiego Radia „Nagrody Polskich Melomanów”[3]. W 2011 roku album Karłowicz and Faure nagrany wspólnie z Iwoną Hossą i wydany w 2010 r. przez Orfeus Music został nominowany do nagrody Fryderyki.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Jest zwycięzcą i laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych m.in.:

  • I miejsce, V Ogólnopolski Konkurs Gitary Klasycznej w Kielcach w 1998 roku,
  • I miejsce, XVII Ogólnopolski Konkurs Gitary Klasycznej w Koninie w 1999 roku,
  • I miejsce, Międzynarodowy Konkurs „GHITARALIA” w Przemyślu w 2001 roku (konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Joaquina Rodrigo).
  • I miejsce i nagroda specjalna, Międzynarodowy Konkurs Gitary Klasycznej- Łódź 2006,
  • II miejsce, Międzynarodowy Konkurs Gitary Klasycznej – Kijów 2007

Stypendysta Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Fundacji KGHM „Polska Miedź” oraz programu stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska”. W 2008 roku został zwycięzcą uczelnianym oraz jednym z 6 finalistów regionu kujawsko-pomorskiego konkursu Primus Inter Pares Student Roku 2008- konkursu na najlepszego studenta Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sumi Jo, Krzysztof Meisinger & Sinfonia Varsovia | Szczecińska Agencja Artystyczna, saa.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
  2. Sinfonia Varsovia, sinfoniavarsovia.org [dostęp 2017-11-15] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-16] (pol.).
  3. Nagrody Polskich Melomanów czyli NPM 2009 - Strona 2 - Lista Przebojów Programu Trzeciego, forum.lp3.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]