Krzysztof Niedźwiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Niedźwiecki (ur. 1 lipca 1979 roku w Częstochowie) – polski gitarzysta, wokalista, autor i kompozytor piosenek, producent.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył VI LO im. Dąbrowskiego w Częstochowie. Studiował w PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi, ukończył Akademię Filmową w Warszawie. W latach 1998–2008 był gitarzystą i drugim wokalistą zespołu Habakuk, z którym nagrał kilka płyt, w latach 2009–2014 grał w zespole Bakshish, jest członkiem zespołu Babylon Raus. Grał również w zespołach: Ptaszyska, Mind Kampf, Superpałka, Wyłączeni oraz DiM (Dusza i Mercedes).

Jest autorem piosenek na dwóch solowych płytach aktora Andrzeja Grabowskiego. Jest m.in. współkompozytorem i współautorem piosenki Jestem jak motyl (Jest dobrze), która przez dwa tygodnie zajmowała pierwsze miejsce na liście przebojów Trójki. Jest autorem muzyki do piosenki śpiewanej przez Lecha Dyblika + Trio pt. Pod Mocnym Aniołem, w której wystąpił również jako gitarzysta[1].

Od 2013 roku tworzy trio (wraz z Michałem Walczakiem i Adamem Machalicą), które towarzyszy Piotrowi Machalicy w jego recitalach. Występuje również solowo, śpiewając m.in. piosenki Bońka Dymarczyka[2]. W 2013 roku wydał debiutancki trójsingel zatytułowany N. Aktualnie muzyk koncertuje w ramach projektu "Krzychu Niedźwiecki sam gra piosenki", śpiewając utwory, które napisał dla siebie oraz dla innych wykonawców[3]. Na początku 2014 roku powołał do życia Ostatnie Takie TriJO ostatecznie nazwane JEST[4].

Współtworzył częstochowski klub muzyczny ZERO, współpracował z Teatrem S.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Był organizatorem i producentem dwóch dużych wydarzeń muzycznych: koncertu Częstochowa Gra Muńka oraz koncertu Jest Dobrze dla TVP, który odbył się w 2008 roku podczas Festiwalu Gwiazd w Gdańsku. Koncert uwieczniony został na płycie o tym samym tytule (14 tys. sprzedanych egzemplarzy)[5].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców w dziedzinie muzyki rozrywkowej (2009)
  • Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury (2010)

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]