Krzysztof Wilde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztof Wilde
Krzysztof Wilde
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 11 stycznia 1966
Gdańsk
Profesor nauk technicznych
Specjalność: budownictwo, mechanika budowli, monitoring geodezyjny, teoria konstrukcji[1]
Alma Mater Politechnika Gdańska
Doktorat 1997 – nauki techniczne
PG
Habilitacja 2003 – budownictwo[1]
PG
Pracownik naukowy
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechnika Gdańska
Stanowisko dziekan, profesor zwyczajny, czł. koresp. PAN

Krzysztof Jan Wilde (ur. 11 stycznia 1966 w Gdańsku) – polski inżynier, profesor budownictwa specjalizujący się w zakresie mostownictwa, mechaniki budowli, diagnostyki i geodezyjnego monitoringu konstrukcji inżynierskich. Kierownik Katedry Wytrzymałości Materiałów[2] na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej Politechniki Gdańskiej. Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej[1]. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1989 roku ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej. W latach 1992–1995 był doktorantem na Uniwersytecie Tokijskim, tam też pracował w latach 1995–1999 i uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego[4]. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 2003, a tytuł naukowy profesora w 2009[1].

Członek Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej (KILiW) i przewodniczący Sekcji Mechaniki Konstrukcji i Materiałów PAN oraz Komitetu Mechaniki PAN, KILiW[1].

Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG (2004–2008 i 2016–2020), przewodniczący Zespołu specjalistycznego do spraw inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych oraz infrastruktury informatycznej nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015–2017). Pełnił także funkcję przewodniczącego Zespołu Ewaluacji do spraw budownictwa i architektury SI-4, Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zastępca przewodniczącego Rady Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz członek Zarządu Głównego AZS[4].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Autor i współautor ponad 200 publikacji i 4 patentów. Działalność naukowa prof. Krzysztofa Wilde i współpracowników skupiona jest na opracowaniu systemów redukcji drgań obiektów mostowych wywołanych działaniem wiatru i trzęsieniami ziemi, a także współczesnymi metodami dotyczącymi geodezyjnego monitoringu konstrukcji inżynierskich (w tym skaningu laserowego). Krzysztof Wilde prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe związane z implementacją urządzeń i technologii diagnostyki nieniszczącej w obiektach infrastrukturalnych oraz systemów monitoringu technicznego konstrukcji[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Krzysztof Wilde w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
  2. Politechnika Gdańska Katedra Wytrzymałości Materiałów, wilis.pg.edu.pl [dostęp 2017-10-16] (pol.).
  3. Super User, Wydział IV | Instytucja PAN, instytucja.pan.pl [dostęp 2017-10-15] (pol.).
  4. a b c Dziekan prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, prof. zw. PG. [dostęp 2017-07-11].