Przejdź do zawartości

Krzysztof Wróblewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krzysztof Wróblewski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 sierpnia 1962
Przasnysz

Dziedzina sztuki

malarstwo, fotografia, grafika

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Krzysztof Wróblewski (ur. 22 sierpnia 1962 w Przasnyszu[1]) − polski malarz, profesor dr hab. sztuk plastycznych, nauczyciel akademicki[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie (1982)[1]. W latach 1982–1987 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego (1987). W 1995 roku doktoryzował się na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (habilitacja w 2004 roku na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku). Od 1989 roku pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Jest członkiem Rady Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej[1] oraz profesorem nadzwyczajnym Politechniki Gdańskiej[2].

Zajmuje się malarstwem i fotografią, a od 1994 roku malarstwem monumentalnym w przestrzeni publicznej (m.in. prace na gdańskim Węźle Kliniczna[1] i na gdańskiej Zaspie[3]). W 1992 roku rozpoczął komponowanie symetrycznych obrazów składających z realistycznych i abstrakcyjnych powierzchni, gdzie zawsze połowę obrazu stanowią układy trójkątów[2]. W latach 1995–2005 współtworzył galerię Koło w Gdańsku. Od 2000 roku realizuje projekt Obrzeża[1]. Realizuje również rzeźby i obiekty przestrzenne. Wystawia od 1986 roku, od udziału w wystawie Ekspresja lat 80. w galerii BWA w Sopocie[2]. Współpracuje z galerią Milano w Warszawie. Prace artysty znajdują się w zbiorach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in.: w Australii, Austrii, Holandii, Kanadzie, Niemczech i Szwajcarii. W 2020 uzyskał tytuł profesora sztuk[4].

Malarstwo ścienne autorstwa Krzysztofa Wróblewskiego w gdańskiej dzielnicy Zaspa-Młyniec

Stypendia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

(na podstawie materiałów źródłowych[1])

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]