Krzysztof Ziembiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztof Ziembiński
Data i miejsce urodzenia 29 lipca 1935
Warszawa, Polska
Data i miejsce śmierci 4 stycznia 2009
Olsztyn, Polska
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi
Zasłużony Działacz Kultury

Krzysztof Ziembiński (ur. 29 lipca 1935 w Warszawie, zm. 4 stycznia 2009 w Olsztynie) – polski aktor, pedagog i reżyser teatralny. Jego ojcem był Zbigniew Ziembiński, również aktor i reżyser, zwany ojcem współczesnego teatru brazylijskiego. Współzałożyciel wraz z Krzysztofem Rauem białostockiej filii warszawskiej PWST.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Uczeń między innymi Aleksandra Zelwerowicza i Zofii Małynicz. Na deskach teatralnych debiutował w 1958 r., w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Jako aktor występował między innymi w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie, Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatrze im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatrach: Nowym i Polskim w Poznaniu, Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze Polskim w Szczecinie, Teatrze im. Jaracza w Olsztynie, Słupskim Teatrze Dramatycznym, a od 1992 r., także w Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie.

W latach 1984-1990 piastował funkcję dyrektora naczelnego oraz artystycznego Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a w latach 1990-1992 kierownika literackiego Słupskiego Teatru Dramatycznego. W 1997 r., wraz z żoną Haliną założył Studio Artystyczne Poezji i Piosenki przy Miejskim Ośrodku Kultury w Koszalinie (obecnie Centrum Kultury 105).

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Nekrolog na stronie e-teatr.pl (05-01-2009)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]