Krzywin (powiat gryfiński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzywin
Kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP
Kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat gryfiński
Gmina Widuchowa
Liczba ludności (2008) 694
Strefa numeracyjna (+48) 91
Kod pocztowy 74-121
Tablice rejestracyjne ZGR
SIMC 0785426
Położenie na mapie gminy Widuchowa
Mapa lokalizacyjna gminy Widuchowa
Krzywin
Krzywin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krzywin
Krzywin
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Krzywin
Krzywin
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gryfińskiego
Krzywin
Krzywin
Ziemia53°05′25″N 14°27′18″E/53,090278 14,455000

Krzywin (do 1945 niem. Kehrberg) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa, przy trasach linii kolejowej nr 273 KostrzynSzczecin i drogi wojewódzkiej nr 122.

31 grudnia 2008 r. wieś miała 694 mieszkańców[1].

W latach 19731976 miejscowość była siedzibą gminy Krzywin. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

W Krzywinie znajduje się przychodnia rodzinna oraz szkoła podstawowa. Wcześniej na terenie miejscowości znajdował się budynek poniemiecki szkoły podstawowej, odremontowany po wojnie służył do lat 90. jako szkoła podstawowa. Wraz z utratą przez Krzywin praw gminnych na rzecz miejscowości Widuchowa (obecnie gmina Widuchowa), budynek został wyburzony, a szkoła przeniesiona do budynku gminy, który został rozbudowany do obecnego kształtu. W tym samym czasie z powodu braku opłacalności i utraty praw gminnego ośrodka zamknięte zostały 2 banki i sklepy. Na terenie boiska piłkarskiego należącego do szkoły podstawowej w Krzywinie wybudowano nowe boisko do piłki nożnej, boisko do koszykówki oraz siatkówki w ramach projektu Orlik 2012. Miejscowa Straż Pożarna w 2006 roku obchodziła 60-lecie istnienia, zbiegło to się z otrzymaniem przez nią nowoczesnego wozu ratunkowego. Kilka lat wcześniej otrzymała nożyce hydrauliczne. Działa tutaj tartak. W miejscowości znajduje się 5 sklepów, w tym jeden odzieżowy.

W historii miejscowości Krzywin zapisał się także młyn wodny, umieszczany na pocztówkach z przełomu XIX i XX wieku. Młyn wodny znajdował się pomiędzy miejscowością Krzywin, wówczas Kehrberg, a miejscowością Ognica. Do dziś pozostał tam jedynie fragment progu młyna i sztucznie usypana grobla. W miejscowości Krzywin znajduje się poza tym najwyższy punkt w gminie – 75 m n.p.m. W granicach miejscowości znajduje się też fragment lasu bukowego.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Obecny kościół gotycki wzniesiono w XV wieku z kamieni narzutowych i cegły, na planie czworoboku, z drewnianą wieżą wbudowaną w korpus nawowy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Program Ochrony Środowiska dla gminy Widuchowa - Aktualizacja I. Poznań: ABRYS Technika Sp. z o.o., 2010-03, s. 24. (Załącznik do Uchwały Nr X/92/2011 Rady Gminy Widuchowa z dnia 3 listopada 2011 r.)