Ksanti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ksanti
Ξάνθη
Państwo  Grecja
Administracja zdecentralizowana Macedonia Wschodnia i Tracja
Jednostka gminna Ksanti
Populacja (2003)
• liczba ludności

46 000
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Ksanti
Ksanti
Ziemia 41°08′N 24°53′E/41,133333 24,883333
(gr.) Strona internetowa

Ksanti (gr. Ξάνθη - Xanthi) - miasto w północno-wschodniej Grecji, u podnóża Rodopów. Liczba mieszkańców w 2003 roku wynosiła ok. 46 tys.

Ksanthi jest stolicą prefektury (nomosu) Ksanti w regionie administracyjnym Macedonia Wschodnia i Tracja.

W wyniku podpisanego 27 listopada 1919 w Neuilly-sur-Seine pod Paryżem traktatu pokojowego[1] miasto Ksanti wraz z okolicznymi terenami, znajdującymi się od 1912 roku pod kontrolą carstwa Bułgarii, przekazane zostało Grecji. W ten sposób Bułgaria utraciła na rzecz Grecji dostęp do Morza Egejskiego.

Mimo utrzymującej się lokalnej, grecko-tureckiej nieufności, wywoływanej zewnętrzne, zawsze napiętą sytuacją między tymi krajami, tereny prefektur Ksanti, Rodopi i Ewros często wymieniane są jako przykład bardzo zgodnego współżycia i idealnego sąsiedztwa różnych narodowości oraz wyznań. Aktualnie, prócz prawosławnych Greków, zamieszkuje tu około 130 tysięcy muzułmanów, w tym duża i bardzo aktywna politycznie mniejszość turecka, dysponująca własnym szkolnictwem podstawowym i średnim, nawet własną bankowością, wspieraną przez sąsiednią Turcję i dużym udziałem swych przedstawicieli w miejscowych władzach administracyjnych. Prócz tego mieszka tu co najmniej 50 tysięcy Pomaków, przez Greków uznawanych za oddzielne, autochtoniczne plemię o cechach odrębnego narodu i zawsze dobrych sąsiadów. Do lat 20. XX wieku zamieszkiwało tu także wielu Bułgarów. Bułgarzy opuścili te ziemie stopniowo, w drodze przesiedleń, zorganizowanych po Traktacie Lozańskim, pod kontrolą Ligi Narodów. Natomiast okres wcielenia tych ziem do Bułgarii, w trakcie II Wojny światowej, jest tu wspominany dramatycznie.

Przypisy

  1. traktat ten był jednym z czterech podpisanych po podpisaniu traktatu wersalskiego w związku z zakończeniem I wojny światowej i regulował warunki zakończenia wojny z Bułgarią, która uczestniczyła w tej wojnie w bloku państw centralnych obok Niemiec, Austro-Węgier i Turcji