Ksenia Romanowa (1875–1960)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ksenia Romanowa
Ilustracja
Rodzina Romanowowie
Data i miejsce urodzenia 6 kwietnia 1875
Petersburg
Data i miejsce śmierci 20 kwietnia 1960
Hampton Court
Ojciec Aleksander III Romanow
Matka Maria Fiodorowna
Dzieci

Irina
Andrzej
Fiodor
Nikita
Dymitr
Rościsław
Wasyl

Odznaczenia
Order Świętej Katarzyny Męczennicy – I klasa

Ksenia Aleksandrowna Romanowa, ros. Великая Княгиня Ксения Александровна (ur. 6 kwietnia 1875 w St. Petersburgu, zm. 20 kwietnia 1960, w Hampton Court w Anglii) – rosyjska wielka księżna, córka cara Aleksandra III i księżniczki duńskiej Dagmary (czyli carycy Marii Fiodorowny).

Ksenia została ochrzczona w dniu urodzin jej dziadka – 17 kwietnia 1875, w kaplicy Pałacu Zimowego, w sercu Petersburga. Jej rodzicami chrzestnymi byli: caryca Maria Aleksandrowna, król Chrystian IX Duński, wielki książę Władimir Aleksandrowicz, księżniczka Thyra Duńska (późniejsza księżna Cumberland).

Ksenia przyjaźniła się bardzo z wielką księżną Marią Gieorgiewną, urodzoną jako księżniczka grecka i duńska, żoną Jerzego Michajłowicza Romanowa. Ksenia i Maria poznały się podczas jednej z wizyt Kseni w Danii, u rodziny jej matki.

Małżeństwo i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Ksenia Aleksandrowna

6 sierpnia 1894 Ksenia poślubiła swojego ukochanego od czasów dzieciństwa – wielkiego księcia Aleksandra Michajłowicza, zwanego Sandro (wnuka cara Mikołaja I). Para miała 7 dzieci, które nie nosiły tytułu wielkich książąt Rosji, tylko książąt Rosji (nie Ich Cesarskich Wysokości, tylko Ich wysokości):

Potomkowie synów Kseni byliby dzisiaj pretendentami do tronu Rosji, ale wszyscy synowie Kseni zawarli małżeństwa morganatyczne.

Po rewolucji Ksenia, podobnie jak jej matka i siostra, przeniosła się do Danii. Po pewnym czasie wielka księżna Ksenia porzuciła męża i przeprowadziła się do Londynu, gdzie zamieszkała w niewielkim pałacyku należącym do Korony Brytyjskiej, który nazwała Wilderness House.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Na balu kostiumowym w 1903 Ksenia wystąpiła w XVII-wiecznym kostiumie, który stał się inspiracją dla kostiumu królowej NabooPadme Amidali, jednej z bohaterek Gwiezdnych wojen z roku 2002.