Przejdź do zawartości

Książę wśród lilii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Książę wśród lilii
Ilustracja
Autor

nieznany

Data powstania

XV wiek p.n.e.

Medium

fresk

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Książę wśród lilii – nazwa nadana datowanemu na XV wiek p.n.e. jednemu ze starożytnych minojskich fresków, odkrytych w pałacu w Knossos. Zarówno nazwa fresku, jak i znaczna część jego wyglądu, są wynikiem dosyć swobodnej współczesnej rekonstrukcji.

Fresk został odkryty w korytarzu procesyjnym pałacu w Knossos przez Arthura Evansa. Obecnie znajduje się w sali XVI Muzeum Archeologicznego w Heraklionie[1]. Rekonstrukcji fragmentarycznie zachowanego malowidła dokonał Emile Gilliéron. Przedstawia ono młodą postać odzianą jedynie w przepaskę biodrową. Głowa, nogi i uda ukazana są z profilu, natomiast korpus od przodu. Długie, kręcone włosy postaci opadają na jej pierś i z tyłu głowy. Na szyi ma zawieszony naszyjnik, na głowie natomiast strojną koronę z lilii[2]. Podczas rekonstrukcji archeolog popuścił jednak wodze fantazji i przedstawił postać w otoczeniu lilii oraz motyla (stąd nazwa fresku). Ponieważ pierwotne tło nie zawierało takich elementów, zostały one w późniejszym czasie usunięte[3].

Wątpliwości budzi płeć przedstawionej postaci[4], bowiem z oryginału poza koroną zachowały się tylko łydka, część uda, fragment klatki piersiowej ze zgiętą w łokciu prawą ręką i niewielka część bicepsa lewej ręki sugerująca, iż postać prowadziła za sobą jakieś zwierzę. Pozostałe części ciała, włącznie z twarzą, są hipotetyczną rekonstrukcją. Rekonstruktor odwzorował pogląd Evansa, którego zdaniem fresk przedstawiał minojskiego władcę w koronie. Jednak na sarkofagu z Hagia Triada podobne korony noszą kobiety, a nie mężczyźni[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mario Iozzo: Art and History of Crete. Florence: Bonechi, 1997, s. 72. ISBN 978-88-8029-424-5.
  2. R.F. Willetts: The Civilization of Ancient Crete. Berkeley: University of California Press, 1977, s. 78. ISBN 0-520-03406-6.
  3. a b Jerzy Ciechanowicz: Cień Minotaura. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1996, s. 62-63. ISBN 83-06-02405-2.
  4. Pamela Bradley: The Ancient World Transformed. Cambridge: Cambridge University Press, 2014, s. 45. ISBN 978-1-107-67443-1.