Księżniczka Marsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Księżniczka Marsa
A Princess of Mars
Princess of Mars large.jpg
Okładka książki
Autor Edgar Rice Burroughs
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. 1912
Wydawca A. C. McClurg
Typ utworu science fantasy
Data I wyd. polskiego 1927
poprzednia
brak
następna
The Gods of Mars

Księżniczka Marsa (ang. A Princess of Mars) – pierwsza część cyklu science fantasy o przygodach Johna Cartera na Marsie. Powieść napisał Edgar Rice Burroughs, a po raz pierwszy została wydana w 1912.

John Carter walczący w randze kapitana kawalerii po stronie Południa w amerykańskiej Wojnie Domowej, po zakończeniu wojny wyrusza wraz z przyjacielem na poszukiwanie złota. W trakcie tych poszukiwań w bliżej niewyjaśnianych okolicznościach zostaje przeniesiony na Marsa. Dzięki mniejszej grawitacji Marsa zyskuje przewagę nad tubylcami, którzy mają rzadsze kości i mięśnie dostosowane do grawitacji Marsa[1]. Te atuty pozwalają mu uniknąć śmierci z rąk tubylców – Tharków (zielonych olbrzymów o sześciu kończynach). W trakcie okazuje się jednak, że na Marsie żyje więcej ras rozumnych – w tym bardziej humanoidalne. John Carter zakochawszy się w księżniczce jednej z tych ras, wyrusza na jej ratunek.

W grudniu 2009 roku odbyła się premiera filmu Księżniczka Marsa nakręconego i wydanego na podstawie powieści przez The Asylum[2]. Film ukazał się bezpośrednio na DVD.

W marcu 2012 roku odbyła się premiera filmu John Carter, którego podstawą do napisania scenariusza były utwory Księżniczka Marsa oraz John Carter of Mars z 1964 roku[3].

Przypisy

  1. Grawitacja Marsa jest ok. 3 razy mniejsza od grawitacji Ziemi. W rzeczywistości nie pozwala to zatem na aż taką przewagę jak zarysowana w fabule.
  2. Księżniczka Marsa w bazie filmweb.pl
  3. John Carter w bazie filmweb.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]