Przejdź do zawartości

Księżniczka Marsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Księżniczka Marsa
A Princess of Mars
Ilustracja
Okładka książki
Autor

Edgar Rice Burroughs

Typ utworu

science fantasy

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1912

Wydawca

A. C. McClurg

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1927

poprzednia
brak
następna
Bogowie Marsa

Księżniczka Marsa (ang. A Princess of Mars) – pierwsza część cyklu science fantasy o przygodach Johna Cartera na Marsie. Powieść napisał Edgar Rice Burroughs, a po raz pierwszy została wydana w 1912.

Treść[edytuj | edytuj kod]

John Carter walczący w randze kapitana kawalerii po stronie Południa w amerykańskiej Wojnie Domowej, po zakończeniu wojny wyrusza wraz z przyjacielem na poszukiwanie złota. W trakcie tych poszukiwań w bliżej niewyjaśnianych okolicznościach zostaje przeniesiony na Marsa. Dzięki mniejszej grawitacji Marsa zyskuje przewagę nad tubylcami, którzy mają rzadsze kości i mięśnie dostosowane do grawitacji Marsa[1]. Te atuty pozwalają mu uniknąć śmierci z rąk tubylców – Tharków (zielonych olbrzymów o sześciu kończynach). W trakcie okazuje się jednak, że na Marsie żyje więcej ras rozumnych – w tym bardziej humanoidalne. John Carter zakochawszy się w księżniczce jednej z tych ras, wyrusza na jej ratunek.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

  • W grudniu 2009 roku odbyła się premiera filmu Księżniczka Marsa nakręconego i wydanego na podstawie powieści przez The Asylum[2]. Film ukazał się bezpośrednio na DVD.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grawitacja Marsa jest ok. 3 razy mniejsza od grawitacji Ziemi. W rzeczywistości nie pozwala to zatem na aż taką przewagę jak zarysowana w fabule.
  2. Księżniczka Marsa w bazie Filmweb
  3. John Carter w bazie Filmweb

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]