Księżniczka Sissi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Księżniczka Sissi
Princess Sissi
Gatunek serialu serial animowany
Kraj produkcji  Niemcy
 Francja
 Kanada
Oryginalny język niemiecki
Liczba odcinków 52
Liczba serii 1 seria
Spis odcinków
Produkcja
Scenariusz Jean-Pierre Liccioni, Annabelle Perrichon
Czas trwania odcinka 22 minuty
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Jetix Play
Fox Kids
TVN
Lata emisji 1997

Księżniczka Sissi (ang. Princess Sissi, 1997) – niemiecko-francusko-kanadyjski serial animowany.

Księżniczka Sissi oparta jest na dziejach prawdziwej postaci – księżniczki bawarskiej Elżbiety, nazywanej Sissi, która poślubiając cesarza Franciszka Józefa została cesarzową Austrii i późniejszą królową Węgier.

Opis fabuły[edytuj]

Serial animowany opowiada o Sissi, która zdobywa serce cesarza Franciszka Józefa – władcy jednego z najpotężniejszych krajów w dziewiętnastowiecznej Europie – Austro-Węgier. Cesarz pragnie poślubić ukochaną Sissi i nic, nawet wojna, nie może przeszkodzić ich głębokiej miłości. Osoba, której władca ufa, Arcyksiężna Zofia, nienawidzi Sissi i uczyni wszystko, aby nie dopuścić do ślubu. Chce, by syn ożenił się przez nią wybraną kobietą, Heleną von Grossberg. Sissi okazuje się być bystrą i zdecydowaną osobą, która nawet w obliczu wojny, samotności jest na tyle odważna, że pokonuje wszelkie dworskie przeszkody, jakie stają na drodze do jej ukochanego.

Bohaterowie[edytuj]

Postacie[edytuj]

 • Elżbieta "Sissi" von Wittelsbach – główna na bohaterka serialu. Bawarska księżniczka. Córka Maksymiliana i Ludwiki von Wittelsbachów. Ukochana Faranciszka (w odcinku pt. "Tryumf miłości" zostaje jego żoną i cesarzową Austrii) Wrażliwa, uczynna, ale też uparta i zdecydowana dziewczyna. Miła i uczynna dziewczyna. Dzielnie walczy o spełnienie swych marzeń.
 • Franciszek Józef von Habsburg-Lotaryński – przyszły cesarz Austrii ( staje się nim w odcinku pt. "Tryumf miłości"). Syn arcyksiężnej Zofii. Ukochany Elżbiety (staje się jej mężem w odcinku pt. "Tryumf miłości") Człowiek i władca szlachetny i zdecydowany.
 • Karol Ludwik von Habsburg-Lotaryński – młodszy brat Franciszka Józefa, syn arcyksiężnej Zofii. Jest bardziej konsekwentny od brata. W odcinku pt. "List do Franciszka" okazuje się, że też kocha Sissi. Mimo to pomaga bratu.
 • Tomek Glick – syn Tomasza architekta Glicka (dowiaduje się o tym w odcinku pt. "Sen Tomka") Przez dłuższy czas żył jako sierota. Był przygarnięty przez Braunerów. Później trafił pod opiekę Wittelsbachów. Mały przjaciel Sissi. Sprytny i przyjazny chłopiec.
 • Helena von Grossberg – wicehrabianka, córka generała von Grossberga. Kandydatka na żonę Franciszka (chce nią być dla bogactwa). Ulubienica arcyksiężnej Zofii. Nie lubi Sissi, gardzi nią z powodu niższej sfery (nazywa "wieśniaczką"). Jest złośliwa i zawistna, ale przy arcyksiężnej Zofii zachowuje się kulturalnie. W rzeczywistości była siostrą Elżbiety i wcale nie była czarnym charakterem.
 • Arcyksiężna Zofia – arcyksiężna Austrii, owdowiała matka Franciszka i Karola. Nie lubi Sissi ze względu na niższą sferę (nazywa "dzikuską") i nie chce dopuścić do ślubu jej i Franciszka. Gdy poznaje prawdziwe oblicze Zottornika, zmienia swoje zdanie o Elżbiecie i staje się jej zwolenniczką. Jest oschłą i władczą kobietą. Lubi mieć na wszystko wpływ, ale raczej nie ma złych intencji.
 • Hrabia Arkas – wróg rodziny Wittelsbachów. Pragnie zdobyć Possenhofen i jest skłonny zrobić w tym celu naprawdę wszystko. Nienawidzi Sissi. Sprzymierzeniec Heleny von Grossberg i kanclerza Zottornika.
 • Kanclerz Zottornik – kanclerz Austrii. Mieszka w Schönbrunnie. Ma duży wpływ na arcyksiężną Zofię. Nienawidzi Sissi i stara się za wszelką cenę nie dopuścić do jej ślubu z następcą tronu. Ma groźnego psa – Demona. W pozostałych odcinkach serialu staje się lokajem Heleny.
 • Generał von Grossberg – marszałek. Ojciec Heleny. Mówi bardzo niewyraźnie i jedynie kilka osób rozumie co mówi. Ma monokl na lewym oku.
 • Gyula Andrassy – pułkownik; węgierski rebeliant. Po raz pierwszy pojawił się w odcinku "Ryzykowna gra", gdy był ranny po wojnie z cesarstwem. Ukochany Idy Ferency; przyjaciel rodzinny Wittelsbachów.
 • Ida Ferency – ukochana pułkownika Andrassiego, a później jego narzeczona.
 • Lord John Karmelek – pojawił się w odcinku "Cyrk Zaniouszka". Jest to były kapitan brygady, były podróżnik, były brytyjskiej korony, obecny właściciel i dyrektor cyrku "Zaniouszka". W końcu zostaje dyrektorem wiedeńskiego sierocińca.
 • Pani Matylda – dama dworu Sissi; ukochana Lorda Karmelka. Opiekuje się wiedeńskim sierocińcem. Szybko zaprzyjaźnia się z Sissi i stara się jej pomagać jak tylko może.
 • Kail i Konrad von Wittelsbach – bliźniaki Maksymiliana i Ludwiki.
 • Tina von Wittelsbach – młodsza córka Maksymiliana i Ludwiki.
 • Maksymilian "Maks" von Wittelsbach – książę Bawarii; ojciec Sissi, Tiny, Kaila i Konrada oraz malutkiej Beli.
 • Ludwika von Wittelsbach – księżna Bawarii; żona Maksymiliana, matka Sissi, Tiny, Kaila, Konrada i malutkiej Beli.
 • Greta – służąca Wittelsbachów.
 • Bela von Wittelsbach – najmłodsza córka Maksymiliana i Ludwiki.
 • Doktor Fritz – lekarz. Jest bardzo podobny do Franciszka; beznadziejnie zakochany w Helenie.
 • Morgasz – zastępca Gyuli Andrassy'ego. Bywa bardzo szorstki.
 • Anulka – mała dziewczynka i przyjaciółka Sissi. Straciła rodziców z powodu powodzi niedaleko Wiednia. Obecnie mieszka w Wiedeńskim sierocińcu.
 • Mały Johann – przyjaciel Franciszka z kopalni. Jest bardzo silny.
 • Tomasz Glick – ojciec Tomka. Był architektem. Jego żona zmarła przy narodzinach Tomka. Zbudował zamek dla Arkasa. Niestety, Arkas nie zapłacił na zamek i zabrał Tomka do sierocińca. Arkas oskarżył Tomasza za "porzucenie" dziecka. Tomasz został zmuszony przez 10 lat pracować w kamieniołomach aż go wypuścili. Wstąpił do austriackiej armii i w jednej z misji spotkał Tomka. Ocalił Tomkowi życie. Wrócił do Bawarii gdzie wszystko wyszło na jaw. Gdy Arkasa wygnano z zamku, Tomasz obecnie tam mieszka z Tomkiem.

Zwierzęta[edytuj]

 • Lizus – szczeniak. Prezent jaki Maks przywiózł dla Sissi z Turcji.
 • Pleciuga – papuga, która wypowiada każde powiedziane słowo przez jakąś osobę.
 • Piorun – koń księżniczki Sissi. Nienawidzi Hrabiego Arkasa.
 • Demon – pies Kanclerza Zottornika.
 • Panasz – koń Franciszka Józefa.
 • Chrupcio – wiewiórka Tomka.

Prawda historyczna a serial animowany[edytuj]

Postaciami historycznymi, ukazanymi w serialu, są ponad wszelką wątpliwość: główna bohaterka – Elżbieta Bawarska, zwana Sissi, cesarz Austrii Franciszek Józef wraz ze swoją matką, arcyksiężną Zofią oraz bratem, arcyksięciem Karolem, rodzice Sissi: Maksymilian Bawarski wraz z żoną Ludwiką, węgierski szlachcic, Gyula Andrássy i Ida Ferenczy. Rodzeństwo księżniczki, bliźniacy Kail i Konrad oraz siostry Tina i Bella zostali wykreowani na potrzeby animacji – w rzeczywistości cesarzowa Elżbieta miała dziewięcioro rodzeństwa. Dzieciństwo przeżyło siedmioro z nich: trzech braci – Ludwik Wilhelm, Karol Teodor i Maksymilian Emanuel – oraz cztery siostry: starsza od Sissi Helena oraz młodsze: Maria, Matylda i Zofia. Postacią historyczną nie była również oponentka głównej bohaterki – Helena von Grossberg, jednak jej postać została zainspirowana starszą siostrą Elżbiety, Heleną zwaną Nene, która – według umowy między Ludwiką a arcyksiężną Zofią – miała pierwotnie zostać żoną Franza. W przeciwieństwie do sytuacji przedstawionej w serialu, Sissi i Nene pozostawały w dobrych, siostrzanych stosunkach nawet po ślubie tej pierwszej z cesarzem Franciszkiem.

Wiele sytuacji i faktów przedstawionych w serialu miało odwzorowanie w rzeczywistości – uroda księżniczki Sissi i jej pasja jeździecka, zamiłowanie do wolności oraz upodobanie sobie Węgier, a także bardzo napięte stosunki z teściową Zofią znajdują potwierdzenie w źródłach historycznych.

Wersja polska[edytuj]

Wersja polska: Master Film na zlecenie TVN
Reżyseria:

Dialogi:

Dźwięk:

Montaż:

Kierownictwo produkcji:

Teksty piosenek: Andrzej Brzeski
Opracowanie muzyczne: Eugeniusz Majchrzak
Śpiewała: Anna Ścigalska
Wystąpili:

i inni

Odcinki[edytuj]

Spis odcinków[edytuj]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł Niemiecki tytuł
SERIA PIERWSZA
01 Uparta księżniczka Sissi Gets Her Way Willkommen in Possenhofen
02 Niespodziewani goście The Unexpected Guests Unerwartele Gäste
03 Cesarska niespodzianka An Imperial Surprise Eine Kaiserliche Ūberraschung
04 Złodziejaszek z Possenhofen Possi’s Little Thief Der Kleine Dieb
05 Helena złośnica Helena The Terrible Die Schreckliche Helene
06 Czas rozstania Time To Say Good-bye Abschied von Franz
07 Ryzykowna gra Taking Changes Die Schwarze Hengst
08 Tajemniczy leśny stwór An Unusual Woodsman Der Fremde im Wald
09 Zemsta Arkasa Arkas Gets His Revenge Arkas’ Rache
10 Pocałunek w Innsbrucku The Innsbruck Kiss Der Versöhnungskuss
11 Odmowa rodziców The Parents Refuse Entscheidung gegen die Liebe
12 List od Franciszka A letter From Franz Ein Brief von Franz
13 Bal zaręczynowy The Engagement Ball Der Verlobungsball
14 Nieudane spotkanie Missed Reunions Ein verhindertes Wiedersehen
15 Na cesarskim dworze First Steps In The Royal Court Im goldenen Käfig
16 Złota klatka A Gilded Cage In letzter Sekunde
17 Cyrk Zaniouszka The Zaniouchka Circus Der ungarische Zirkus
18 Tajemnica lustra The Mirror’s Secret Das Geheimnis des Spiegels
19 Burzliwe święta An Eventful Christmas Aufregende Weihnachten
20 Twierdza The Fortress Die Festung des Grauens
21 Wyścig z czasem Running Against Time Wettlauf gegen die Zeit
22 Sprzeczka zakochanych Lover’s Tif Liebesgezänk
23 Kradzież Pioruna They’ve Stolen Tempest Der maskierte Reiter
24 Zasłużone zwycięstwo A Well-deserved Victory Ein Sieg mit Hindernissen
25 Niebezpieczeństwo w Praterze Danger At The Prater Ein gefährliches Vergnügen
26 Sissi i Franz dotrzymują słowa Sissi And Franz Keep Their Promises Versprochen ist versprochen
27 Zniknięcie diademu The Tiara Is Gone Der geraubte Brautschmuck
28 Rwetes w operze The Opera Caper Die Oper brennt!
29 Poświęcenie Sissi Sissi’s Sacrifice Ein teuflischer Plan
30 Wiwat Erżibet Hooray Erzsebet! Lang lebe Elisabeth!
31 Zazdrość Jealousy Blind vor Eifersucht
32 Pożegnanie z Budapesztem Good-bye Budapest Abschied von Budapest
33 Ocalić Possenhofen Possi Must Be Saved Possenhofen in Gefahr
34 Sissi i paryscy Apacze Sissi And The Apaches Unter Banditen
35 Ciężkie czasy Hard Times Schwere Zeiten
36 Tajemnicza Amazonka The Mysterious Horsewoman Die geheimnisvolle Reiterin
37 Zabawa w chowanego Hide And Seek At Schönbrunn Versteckspiel in Schönbrunn
38 Wielki pościg The Great Chase Verfolgungsjagd im Zug
39 Weneckie wyznania Confessions In Venice Karneval in Venedig
40 Wyspa Ahriman Ahriman Island Die Insel der Verbannten
41 Morska katastrofa The Shipwreck Schiffbruch!
42 Więźniowie Arkasa Arkas’ Prisoners Die Ruinenstadt
43 Ta cała Sissi Private Sissi Zwischen den Fronten
44 Sissi i wojenna zawierucha Sissi In The Eye Of The Storm Verschüttet
45 Trzy gołębie The Three Pigeons Strafe für Zottornik
46 Strzeż się, Księżniczko Be Careful Princess Blindes Vertrauen
47 Sen Tomka Tommy’s Mystery Tonis schönster Tag
48 Arkas nigdy nie daje za wygraną Arkas Never Gives Up Arkas gibt niemals auf
49 Mikstura doktora Fritza Dr. Fritz’s Elixer Das Wunderelixier
50 Książę Fritz Prince Fritz Der falsche Prinz
51 Podwójna gra The Double-Crossed Game Franz wird gesucht
52 Tryumf miłości The Triumph Of Love Der Triumph der Liebe

Opisy odcinków[edytuj]

 • Uparta księżniczka
Po miesiącach nieobecności z Turcji wraca do Bawarii książę Maksymilian von Wittelsbach. Córka Elżbieta "Sissi" dostaje od niego w prezencie szczeniaka – Lizusa. Szczęście połączonej rodziny książęcej przerywa wybuch pożaru w domu Braunerów – poddanych hrabiego Arkasa – wroga Wittelsbachów. Książę ratuje z pożaru córeczkę Braunerów -Lizę. Pan Brauner zostaje oskarżony o kłusownictwo i aresztowany przez hrabiego. Książę Maksymilian przyjmuje jego żonę i córki pod swój dach. Po pożarze okazuje się, że zniknął Tomek – sierota, przygarnięta przez Braunerów, który prawdopodobnie uciekł do lasu.
Niespodziewani goście

Wittelsbachowie planują budowę nowego domu dla Braunerów. Sissi jedzie na wieś, aby poprosić mieszkańców o pomoc w inicjatywie. Księżna Ludwika urządza pani Brauner i jej córkom tymczasowe schronienie w starej powozowni. Tymczasem austriaccy arcyksiążęta Franciszek "Franz" i Karol, którzy wymknęli się swojej eskorcie w drodze do Innsbrucku, zostają napadnięci w bawarskim lesie przez stado wilków. Na odsiecz przybywa im Sissi, wracająca ze wsi w towarzystwie burmistrza Heinricha, zaalarmowana przez grę ukrytego w lesie Tomka na rogu myśliwskim. Franciszek oczarowany Elżbietą i ranny Karol zostają przyjęci do Possenhoffen. Czy rodzina Wittelsbachów dowie się czyich synów gości?

 • Cesarska niespodzianka
Kirasjerzy cesarscy po nieudanych poszukiwaniach arcyksiążąt w Bawarii, wracają do Wiednia. Arcyksiężna Zofia wyrusza na poszukiwania synów razem z generałem von Grossbergiem i jego córką Heleną. Służąca Wittelsbachów – Greta poznaje tożsamość gości, ale na prośbę Franciszka zatrzymuje ją w tajemnicy. Rozkwita uczucie między Franzem, a Sissi. Arcyksiężna Zofia odnajduje synów podczas budowy nowego domu państwa Branerów. Na prośbę Franciszka i Karola przyjmuje zaproszenie na przyjęcie od księcia Maksymiliana.
Złodziejaszek z Possenhofen

Na przyjęciu na cześć cesarskiej rodziny urządzonym w Possenhoffen zjawia się chłopiec z wiewiorką, który kradnie smakołyki ze stołu i ucieka balonem hrabiego Arkasa. Ten łapie chłopca i domaga się dla niego kary, ale Franz domyśla się, że to właśnie Tomek – sierota, przygarniety przez Braunerów sprowadził dęciem w róg pomoc podczas ataku wilków i obiecuje mu opiekę. Arcyksiężna Zofia nie wytrzymuje warunków życia w Possenhoffen i manier Sissi, więc wyjeżdża do Wiednia, ale zgadza się, by Franciszek, Karol i Helena zostali w Bawarii. Ku zazdrości Heleny, między Franzem, a Sissi rośnie przyjaźń, a może i coś więcej.

Helena złośnica

Helena zazdrosna o stosunki między Franzem, a Sissi symuluje złamanie kostki i wkłada swój naszyjnik do rogu Tomka, pozorując kradzież. Spacerujący Karol jest świadkiem szantażowania burmistrza Heinricha przez ludzi hrabiego Arkasa. Podczas rozprawy sądowej w sprawie Hansa Braunera, Tomek przyznaje się, że to on kłusował w lesie, aby uchronić Braunerów, gnębionych przez Arkasa od głodu. Helena oskarża Tomka także o kradzież naszyjnika. Jednak po oświadczeniach Franciszka, Hans Brauner i Tomek zostają uniwinnieni. Ludzie Arkasa planują zemstę na burmistrzu, a Karol próbuje ich powstrzymać.
 • Czas rozstania
Karol, Franciszek, Elżbieta i Tomek skutecznie powstrzymują ludzi Arkasa przed chłostą dla Heinricha. Na wspólnym polowaniu Franz i Sissi coraz bardziej się w sobie zakochują. Niestety arcyksiężna Zofia dostarcza synom i Helenie list z prosbą o powrót. Franciszek przed wyjazdem wręcza Sissi pierścionek i przyrzeka, że jeszcze do niej wróci. Czy to prawda?
 • Ryzykowna gra
Sissi i Franz nie widzieli się od miesięcy i wciąż piszą do siebie listy. Odkąd książę Maksymilian wyjechał z tajną misją, sytuacja finansowa Wittelsbachów jest bardzo zła. Braunerowie opuścili Bawarię w poszukiwaniu pracy, ale księżna Ludwika przygarnęła Tomka. Chłopiec, jednak nie może patrzeć na biedę książęcej rodziny i postanawia ulżyć księżnej ucieczką. Sissi, Tina, Kail, Konrad, Wilhelm oraz burmistrz wyruszają na poszukiwania. Sissi naprowadzona przez czarnego ogiera na trop chłopca, ratuje go. Elżbieta, wiedząc, że koń jest torturowany przez właściciela – Arkasa, próbuje go zabrać. Koń z przerażenia ucieka przed Arkasem, skacząc przez ostrogi i kaleczy się. Książę Maksymilian kupuje zwierzę, które Sissi nazywa Piorun. Lecz kim jest ranny mężczyzna, z którym książę wrócił z misji i, którego ukrył w chacie lesnik
 • Zemsta Arkasa
Hrabia Arkas dowiaduje się, że Wiitellbachowie ukrywają w Possenhoffen Gyulę Adrassy' ego. Stawia księciu Maksymilianowi ultimatum: wydanie m Gyuli w zamian za odpuszczenie długu za kupno Pioruna, a gdy ten odmawia wyjeżdża do Wiednia. Tam dzieli się informacją o Węgrze z Heleną i kanclerzem Zottornikiem. Zottornik i Arkas mówią Franciszkowi, że Gyula Andrassy przebywa w Possenhoffen, a Elżbiecie grozi niebezpieczeństwo z jego strony. Arcyksiążę w towarzystwie hrabiego wyrusza do Possenhoffen, gdzie spotyka Andrassy, ego goszczącego u Wittelsbachów. Toczy się pojedynek między Arkasem, a Gyulą, wygrany przez tego ostatniego. Franz nie chce zewrzeć pokoju z Gyulą, a widząc, że Sissi pała przyjażnią do węgierskiego rewolucjonisty rozstaje się z nią i wyjeżdża do Innsbrucku. czy polityka pokona miłość?
 • Pocałunek w Innsbrucku
Gyula opuszcza Bawarię. Sissi jest załamana po rozzstaniu z Franciszkiem. Nocą wyjeżdża do Innsbrucku, aby się z nim spotkać. Zostawia list na łóżku list dla rodziców, ale Lizus go zjada. Sissi i Franz godzą się w Innsbrucku i miło paceruja po górach do czasu, gdy na Elżbietę spada lawina. Franz odkopuje ją i zanosi do chaty owczarza, gdzie walczy o jej życie. Następnie się jej oświadcza. Tymczasem w Wiedniu arcyksiężna Zofia planuje z kanclerzem Zottornikiem zeswatanie Franciszka z Heleną – córką awansującego na marszałka von Grossberga.
 • Odmowa rodziców
Po powrocie z Innsbrucku Elżbieta informuje rodziców o oświadczynach Franciszka. Książę Maksymilian jest przeciwny małżeństwu córki synem arcyksiężnej Zofii. Sissi ucieka z domu, by spotkać się z ukochanym. Tymczasem w Wiedniu, Franciszek dowiaduje się, że ma poślubić Helenę. Gdy mówi matce, że chce poślubi Sissi, ta nie zgadza się i udaje ciężko chorą, aby zmusić syna do małżeństwa z Heleną o co błaga go na łożu rzekomej śmierci. Franz przyjmuje ostatnia wolę matki. Wiadomość o planach małżeńskich Habsburgów docierają też do Bawarii, gdzie zaskakują Sissi.
 • List od Franciszka
Tomek stara się pocieszyć Sissi. Franciszek próbuje dostać się do Bawarii, lecz zatrzymuje go straż i zmusza go, by wrócił do Wiednia. Arcyksiężna Zofia urządza bal zaręczynowy. Wittelsbachowie zostają zaproszeni. Sissi, Tomek i Maks niestety zostają w Possenhofen. Franciszek prosi Karola, żeby dostarczył list Sissi. Karolowi udaje się dotrzeć do Possenhofen i dać list Sissi.
 • Bal zaręczynowy
Sissi i Karol jadą na bal zaręczynowy. Docierają do wioski w której jest powódź. Sissi ratuje małą dziewczynkę, która straciła rodziców przez powódź. Tymczasem Tina zabiera na bal suknię balową Sissi, lecz jest niestety za długa. Tina musi niestety nosić męski ubiór. Franciszek prosi Helenę, by odwołała zaręczyny, jednak ona przypomina, że obiecał swojej matce ożenić się z nią. Sissi i Karol docierają do Wiednia. Sissi zauważa, że jej suknia się skurczyła od powodzi. Tina zakłada skurczoną suknię, a Sissi suknię balową. Sissi i Franciszek zostają zaręczeni.
 • Nieudane spotkanie
Ksiażę Maksymilian wyjeżdża do Austrii, aby sprowadzić, mieszkającą tam rodzinę Braunerów. Tymczasem Franz przygotowuje Schonbrunn na przyjazd Sissi, po którą wysyła eskortę do Bawarii. Dochodzi do katastrofy w kopalni Wifel, w której pracuje hans Brauner. Arcyksiężna Zofia nakazuje Franciszkowi wyjechać z wojskiem na pomoc górnikom do Wifel, bo chce "wychować sobie" Elżbietę. Wkrótce do kopalni wyjeżdżają też Helena i Karol. Wyznaczona przez Zofię dama dworu Sissi wita ją chłodno w pałacu. Osamotniona księżniczka nie wie, że do Schonbrunnu razem z nią przyjechał schowany w bagażu Tomek z Chrupciem.
 • Na cesarskim dworze
Elżbieta dowiaduje się, że Franciszek wyjechał do kopalni. Arcyksiężna Zofia stara się zepsuć Sissi życie w Schonbrunnie, więc zadręcza ja cesarską etykietą i pozbawia kontaktów z pleciugą, którą zatrzymuje sobie kanclerz Zottornik i Lizusem, który po wędrówce do Wiednia aż z Bawarii trafia do pałacowej psiarni.
 • Złota klatka
Sissi po przeczytaniu listu od Frnza ucieka z Schonbrunnu i próbuje dostać się do Wifel, lecz zostaje schwytana przez kirasjerów. Do Wiednia wracają z kopalni Karol i Helena.
 • Cyrk Zaniouszka
Arkas dowiaduje się, że Sissi jest w Wiedniu i dostaje się tam. Węgierski cyrk Zaniouszka dostaje się do Wiednia. Sissi przedstawia Helenie Tomka. Arkas napada na Sissi, Tomka, Helenę i panią Matyldę. Tomek stara się uciec od Arkasa. Helena wymyśla wymówkę do Arcyksiężnej Zofii i Sissi ma zakaz na przyjście do cyrku. Pani Matylda czuje się winna i zaprzyjaźnia się z Sissi. Tomek poznaje uczestniczkę w cyrku i dziewczynę Gyuli, Idę Ferency. Arkas spotyka się z Zottornikiem. Pani Matylda pomaga Sissi dostać się do cyrku. Ida podarowuje Sissi lustro, w którym jest wieść od Gyuli o zawarciu pokoju. Zottornik psuje uroczystość. Każe aresztować Idę i cyrkowców, a Helena zatrzymuje sobie lustro nie wiedząc, że w nim są wieści. Arkas porywa Tomka. Franciszek wraca do Wiednia i od razu idzie przywitać się z Sissi. Pani Matylda zakochuje się w dyrektorze cyrku, który nazywa się Lord John Karmelek.
 • Tajemnica lustra
Rano Sissi mówi Franciszkowi, co ją tu spotkało. Franciszek nakazuje Arcyksiężnej Zofii oddać Sissi jej zwierzęta. Niestety Zottornik nie chce oddać Pleciugi. Tomek wymyka się z rąk Arkasa. Po incydencie z Piorunem i Arkasem, Arcyksiężna Zofia poznaje Tomka. Sissi dowiaduje się, że w lustrze jest wiadomość o pokoju między Austrią i Węgrami. Sissi, Tomek, Karol i Lord Karmelek straszą Helenę i odbierają jej lustro. Arcyksiężna Zofia dostaje wieści. Ida i cyrkowcy są wolni, a Franciszek musi zabrać Idę do Gyuli.
 • Burzliwe Święta
Sissi jest zrozpaczona, że Franciszka nie będzie na jej urodzinach, które są w Święta. Ida zostaje porwana przez Zottornika. Franciszek i Karol wyjeżdżają bez Idy. Sissi, Tomek i Lord Karmelek znajdują Idę, lecz nie mogą jej uratować.
 • Twierdza
Ida zostaje wtrącona do twierdzy Schraken. Gyula dowiaduje się o Idzie. Sissi, Tomek, Gyula i Lord Karmelek dostają się do twierdzy Schraken. Arkas usiłuje ich pokonać. Idzie niestety nie udaje się uciec z twierdzy Schraken. Tymczasem Franciszek i Karol zostają aresztowani przez przyjaciela Gyuli, Morgasza, lecz zostają wolni.
 • Wyścig z czasem
Ida zostanie skazana na śmierć. Sissi, Tomek, Gyula, pani Matylda i Lord Karmelek muszą ocalić Idę. Sissi odzyskuje Pleciugę. Gyula i Ida uciekają.
 • Sprzeczka zakochanych
Sissi ma dosyć tego, że Franciszek ma pełno obwiązków i prosi go, żeby pojechał z nią do Innsbrucku. Franciszek mówi, że ma ważne obowiązki. Sissi i Franciszek zaczynają się kłócić i Sissi wychodzi z gabinetu i postanawia wrócić do Possenhofen razem z Tomkiem. Tymczasem Helena dowiaduje się, że nie ma Sissi i się kłóci z panią Matyldą. Z tego powodu Helena przejmuje obowiązek w opiekowaniu się sierotami z sierocińca. Pani Matylda i Lord Karmelek próbują jej przeszkodzić. Helena ma już dosyć i prosi Arcyksiężną Zofię i Zottornika, żeby zamknęli sierociniec. Tymczasem Franciszek zjawia się w Possenhofen i godzi się z Sissi. Sissi i Franciszek wyruszają do Innsbrucku, spędzają wspaniałe chwile, lecz dostają wieści o zamknięciu sierocińca. Sissi, Franciszek i Tomek wracają do Wi
 • Kradzież Pioruna
Lord Karmelek urządza wyścig, w którym nagrodą są pieniądze, żeby uratować sierociniec. Arkas bierze udział w wyścigu i podaje się za jeżdźca w masce. Karol zostaje ranny i nie może uczestniczyć w wyścigu. Karola zastępuje Sissi. Arkas porywa Pioruna, lecz Tomek i dzieci z sierocińca odzyskują Pioruna.
 • Zasłużone zwycięstwo
Wyścig się zaczyna. Arkas oszukuje, żeby Sissi przegrała, lecz krzyżują mu plany Lord Karmelek i Lizus. Sissi wygrywa wyścig i ofiarowuje pieniądze na sierociniec.
 • Niebezpieczeństwo w Praterze
Sissi i Franciszek wybierają się do Prateru. Arkas znowu usiłuje porwać Sissi, lecz mu się nie udaje. Cyrk Zaniouszka opuszcza Wiedeń i Lord Karmelek zostaje z panią Matyldą. Helena rozpuszcza plotkę, że Sissi zatrzymała dla siebie pieniądze na sierociniec i Zottornik zatrzymuje sobie pieniądze.
 • Sissi i Franz dotrzymują słowa
Plotka wywoływuje rewolucję między cesarstwem i Wiedniem. Sissi i Franciszek o wszystkim się dowiadują i ostrzegają Arcyksiężną Zofię. Arkas zostaje wygnany z Wiednia i zmuszony do powrotu do Bawarii. Pieniądze na sierociniec w końcu zostają przeznaczone, a Sissi i Franciszek omawiają, że ich ślub będzie za miesiąc.
 • Zniknięcie diademu
Wittelsbachowie przyjeżdżają do Schonbrunnu. Arcyksiężna Zofia postanawia urządzić traktat pokojowy. Sissi zauważa diadem Habsburgów, lecz nie może go przymierzyć, bo ona jeszcze nie jest z Habsburgów. Gyula, Ida, Morgasz i przyjaciel Franciszka z kolalni, Mały Johann, przyjeżdżają na bal. Arkas i Zottornik wymyślają plan. Arkas podaje się za Węgra i kradnie diadem. Morgasz zostaje aresztowany, a Maks i Ludwika pomagają Gyuli i Idzie uciec. Franciszek i Karol jadą za Arkasem do Budapesztu, żeby odzyskać diadem.
 • Rwetes w operze
Zottornik postanawia urządzić galę operową. Zottornik znowu coś knuje. Maks pomaga Gyuli dostać się do opery. Wspólnicy Zottornika udają Węgrów. Dochodzi do pożaru. Sissi ratuje Arcyksiężną Zofię. Gyula zostaje aresztowany.
 • Poświęcenie Sissi
Kanclerz Zottornik wmawia arcyksieżnej Zofii, że książę Maksymilian jest współwinny zamachowi w operze. Książę zostaje aresztowany, zamknięty w więzieniu i skazany na śmierć. Arcyksiężna i Zottornik stawiają Sissi ultimatum: jeśli chce uratować ojca od śmierci ojca musi wyrzec się miłości z Franciszkiem i tronu austriackiego i wyjechać z Schonbrunnu. Nie może też nigdy spotkać się z Franzem, ani powiedzieć komuś o tej umowie. Elżbieta się zgadza i razem z rodziną opuszcza Wiedeń. W nocy uwięzieni Węgrzy, książę Maksymilian, mały Johan, Sissi i Ida organizują akcję w więzieniu w wyniku, której Węgrzy uciekają z więzienia. Sissi wyjeżdża wraz z nimi do Budapesztu. Jej ojciec i mały Johan zostają schwytani przez strażników i skazani na wygnanie. List pożegnalny, pozostawiony przez Elżbietę jest dla, powracającego do pałacu Franciszka prawdziwym ciosem. Czy to koniec pięknej miłości?
 • Wiwat Erżibet
Elżbieta smutna po rozstaniu z Franciszkiem poznaje w Budapeszcie małą Cygankę Sylwię, której mamę żołnierze austriaccy wtrącili do więzienia. Sissi sprawia,że dziewczynka odzyskuje mowę, więc Cyganie ją cygańską księżniczką. Gyula, Ida i Morgasz, aby pocieszyć Sissi wywożą meble z rezydencji Gyuli zajętej przez austriackiego komendanta i dekorują nimi pokój Sissi. Ta oddaje wszystkie prezenty Cyganom, którzy zostają oskarżeni przez austriackiego kaprala o kradzież i razem z księżniczką aresztowani. Sprytna Sissi udaje przyszłą cesarzową, która przybyła skontrolować sytuację Węgier.Uwalnia matkę Sylwii z więzienia i pozbywa się hrabiego Arkasa, który przyjechał do komendanta jako tajny agent kanclerza Zottornika. Komendant wręcza Elżbiecie klucze do Budapesztu. Tymczasem załamany Franciszek zamyka się w pokoju. Do pionu doprowadza go Karol, który mówi bratu o rządzącej się w pałacu Helenie i Zottorniku, planującym aresztować Węgrów zbiegłych z więzienia.
 • Zazdrość
Morgasz oświadcza się zaskoczonej Elżbiecie. Zaślepiony zazdrością przekonuje Idę, że Sissi i Gyula, szykujący przyjęcie zaręczynowe Gyuli i Idy romansują. Ta wierzy. Morgasz chce poinformować komendanta, że Elżbieta go okłamała, lecz od planu odwodzi go Ida, która znajduje dziennik Sissi i dowiaduje się, że ta wciąż kocha Franza. Tymczasem Helena wmawia Franciszkowi, że Sissi ma potajemne schadzki z Gyulą Andrassy'm. Mały Johan z pomocą księcia Maksymiliana ucieka z wygnania do Schonbrunnu i ostrzega Franciszka przed grą Zottornika i przekonuje o wierności Elżbiety. Franciszek daje mu list żelazny.
 • Pożegnanie z Budapesztem
Sissi organizuje w Budapeszcie ceremonię wręczenia Gyuli i Idzie kluczy do Budapesztu i pokaz fajerwerków. W czasie pokazu wybuchają petardy Komendant uważa wybuch za zamach na życie przyszłej cesarzowej i zawiadamia o nim w liście kanclerza Zottornika. Ten dowiaduje się, że Elżbieta jest w Budapeszcie i razem z arcyksiężną nakazuje ją aresztować genarałowi von Grossbergowi. Gdy oszustwo Sissi wychodzi na jaw, ona i Węgrzy zostają aresztowani. Sytuację ratuje przybyły do Budapesztu Franciszek przed, którym Elżbieta ucieka z Budapesztu z powodu przysięgi. Tymczasem w Possenhoffen hrabia Arkas otrzymuje list od kanclerza i Zottornika i przekonuje ksieżnę Ludwikę, że jej maż uciekł z zesłania i chce się z nią spotkać z Paryżu. Pożycza jej także 1000 florenów, a ta bez czytania podpisuje oświadczenie, że zwróci dług. Księżna Ludzwika wyjeżdża do Paryża razem z dziećmi. Tomek sądzi,że Arkas chce zagarnąć Possenhoffen i zostaje w domu.
 • Ocalić Possenhofen
Sissi wraca do Possenhofen i spotyka tam tylko Tomka. Sissi dowiaduje się o nowej sztuczce Arkasa. Sissi i Tomek straszą Arkasa, że w jeziorze koło Possenhofen jest potwór, lecz ich plannie wypala. Dochodzi do licytacji kto ma być właścicielem Possenhofen. Franciszek ratuje sytuację i mówi, że właścicielem Possenhofen zostanie Sissi. Sissi jednak tego nie słyszy z powodu przysięgi i zabiera Tomka na dworzec, żeby pojechać do Paryża. Nie wiedzą jednak, że Arkas za nimi jedzie. Franciszek próbuje dogonić pociąg, lecz Sissi każe mu o niej zapomnieć.
 • Sissi i paryscy Apacze
Sissi i Tomek docierają do Paryża i dowiadują się, że Ludwika jest chora. Arkas spotyka paryskich Apaczy i współpracuje z nimi, by zgarnąć majątek Wittelsbachów. Tymczasem Helena próbuje upodobnić się do Sissi, żeby pocieszyć Franciszka, lecz jej to nie wychodzi.
 • Ciężkie czasy
Arkas i paryscy Apacze zmuszają lekarza Ludwiki, by odebrał majątek. Sissi odzyskuje majątek, a Ludwika jest już zdrowa.
 • Tajemnicza amazonka W ucieczce przed Arkasem i Apaczami Sissi wraz z rodziną trafia do paryskiego kabaretu, gdzie występuje jako tajemnicza amazonka i zdobywa sławę. Hrabia Arkas zakochuje się w amazonce, nie wiedząc o jej tożsamości. Cesarz Napoleon III. organizuje przyjęcie, na które zaprasza między innymi arcyksiężną Zofię. Elżbieta przyjmuje ofertę występu. Arcyksiężna Zofia przybywa do Francji z Karolem, który poznaje tożsamość tajemniczej amazonki. Sissi zostaje zaproszona przez arcyksiężną Zofię na wystawę międzynarodową. Jedzie do Wiednia, aby dowiedzieć się, gdzie zesłano jej ojca. Hrabia Arkas dowiaduje się od Apaczów, że tajemniczą amazonką jest Sissi.
 • Zabawa w chowanego
Sissi, Tomek, Arcyksiężna Zofia i Karol wracają do Wiednia. Sissi kontynuuje podanie się za tajemniczą amazonkę. Franciszek rozpoznaje Sissi. Tomek udaje małą dziewczynkę, żeby ją uratować przed dekonspiracją. Sissi podaje się za Helenę i z pomocą hipnotyzera dowiaduje się gdzie zesłano jej ojca. Na występie tajemniczej amazonki Sissi odbiera Zottornikowi laskę. Sissi i Tomek znajdują w lasce mapę do miejsca gdzie jest Maks. Sissi dowiaduje się, że musi się tam dostać z Wenecji.
 • Wielki pościg
Sissi i Tomek łapią pociąg do Wenecji, ale nie wiedzą, że Franciszek jedzie za nimi. Sissi poznaje pewną pannę Emilię, a Franciszek poznaje konduktora Emila. Emilia i Emil zakochują się w sobie. Arkas wkrada się do pociągu, żeby odebrać mapę. Zottornik każe zatrzymać pociąg. W trakcie sytuacji Sissi i Franciszek znowu są razem. Pociąg w końcu dociera do Wenecji.
 • Weneckie wyznania
Po walce w pociągu Arkas traci pamięć. W Wenecji zostaje organizowany festyn. Tomek wyjaśnia Franciszkowi tajemnicę Sissi. Arkas odzyskuje pamięć i dalej dokonuje zemsty. Sissi mówi Franciszkowi prawdę.
 • Wyspa Ahriman
Franciszek wyrzeka się tronu, żeby poślubić Sissi. Arcyksiężna Zofia jest smutna i postanawia, że nowym następcą tronu będzie Karol. Franciszek przyprowadza Pioruna z Possenhofen. Sissi, Franciszek i Tomek docierają na wyspę Ahriman i znajdują Maksa. Arkas się zjawia i porywa Maksa.
 • Morska katastrofa
Sissi, Franciszek i Tomek płyną tratwą, żeby dogonić statek, który został przejęty przez Arkasa. Zanosi się na sztorm. Maks ratuje Franciszka. Sissi, Tomek, Arkas i jego wspólnicy lądują na bezludnej wyspie.
 • Więźniowie Arkasa
Sissi i Tomek zostają schwytani przez Arkasa i uwięzieni w starych ruinach. Tomkowi udaje się uciec i ostrzec Maksa. Dochodzi do powodzi. Maks poświęca się, żeby ratować Sissi. Sissi nie udaje się ratować ojca. Maks mówi, że Franciszek jest w Schonbrunnie. Sissi i Tomek uciekają do Wiednia.
 • Ta cała Sissi
Dochodzi do wielkiej wojny między Austrią i węgrami od wieści, że Sissi nie przeżyła katastrofy. Sissi i Tomek docierają do Austrii i podają się za członków Austrijackiej armii. Sierżant Tomasz Glick jest zaskoczony na widok Tomka. Armia, wraz z Sissi i Tomkiem, dostaje się do Budapesztu. Sissi spotyka się z Idą. Sissi znów jest z Franciszkiem, a Gyula znów jest z Idą.
 • Sissi i wojenna zawierucha
Okazuje się, że Zottornik spowodował wojnę. Sierżant Glick ratuje Tomka. Karol zostaje ranny gdy ratuje Franciszka od napadu. Gyula zostaje aresztowany. Arcyksiężna Zofia przyjeżdża do Budapesztu. Sissi i Franciszek wyjaśniają jej wszystko.
 • Trzy gołębie
Zottornik zostaje zatrzymany przez Morgasza. Gyula jest wolny. W końcu traktat pokojowy zostaje podpisany. Zottornik za karę za swoje niecne plany zostaje zmuszony być lokajem Heleny.
 • Strzeż się, Księżniczko
Sissi przygotowuje ślub, a pomagają jej Helena i Zottornik. Sissi postanawia przygotować ślub wbrew etykiecie. Helena i Zottornik przygotowują wszystko wbrew etykiecie. Franciszek wpada w szał. Sissi bierze winę na siebie. Z tego powodu Sissi i Tomek opuszczają Wiedeń i wracają do Possenhofen gdzie Maks wrócił i to cały i zdrowy.
 • Sen Tomka
Tomka dręczy sen, w którym Arkas go zostawił na progu sierocińca. Sierżant Glick pojawia się w Bawarii. 10 lat temu żona Tomasza zmarła przy narodzinach dziecka. Tomasz był archtektem i zbudował dla Arkasa zamek. Arkas nie zapłacił i wmówił, że Tomasz zostawił dziecko w lesie. Tomasz został wygnany. Po wolności, Tomasz przyłączył się do Austrijackiej armii i w jednej z misji spotkał Tomka, który był do nieho podobny. Okazuje się, że Tomek jest synem Tomasza. W całej Bawarii prawda wychodzi na jaw. Tomek i Tomasz zamieszkują w zamku Arkasa. Tymczasem Arcyksiężna Zofia każe napisać Franciszkowi list z przeprosinami. Wittelsbachowie proszą Sissi, żeby napisała list z przeprosinami do Franciszka. Wszystko psują Helena i Zottornik.
 • Arkas nigdy nie daje za wygraną
Tomek i Tomasz urządzają w zamku przyjęcie i zapraszają Franciszka i Arcyksiężną Zofię. Helena zaprasza siebie, żeby być obok Franciszka. Arkas usiłuje zepsuć przyjęcie, lecz mu się nie udaje. Sissi i Franciszek omawiają, że ich ślub będzie za tydzień. Arcyksiężna Zofia i Helena wracają do Wiednia, a Franciszek zostaje w Bawarii.
 • Mikstura doktora Fritza
Sissi zapada na poważną chorobę z zaburzeniem wzroku. Żeby się Sissi lepiej polepszyło, Franciszek i Maks zabierają ją z powrotem do Wiednia. Tymczasem Arkas poznaje doktora Fritza, który jest bardzo podobny do Franciszka. Arkas przyprowadza Fritza do Zottornika. Fritz leczy Sissi swoim lekarstwem. Gdy Franciszek, Tomek, który przyjechał z ojcem, Arcyksiężna Zofia, Maks i pani Matylda zaglądają do Sissi, Fritz ucieka zostawiając lekarstwo, które zostaje znalezione przez Tomka.
 • Książę Fritz
Arkas i Zottornik obmyślają podstęp i proszą Fritza, by grał rolę Franciszka. Arkas porywa Franciszka i więzi go w twierdzy Schraken. Fritz zakochuje się w Helenie. Dalej podając się za Franciszka, Fritz mówi Sissi, że ma zamiar poślubić Helenę. Sissi jest załamana, lecz potem orientuje się, że ten Franciszek, który chce poślubić Helenę, to oszust.
 • Podwójna gra
Sissi wymyśla plan jak zdemaskować Fritza. Pani Matylda ma odwrócić uwagę Heleny, a Lord Karmelek ma odwrócić uwagę Arcyksiężnej Zofii. Tomek, Tina, Kail i Konrad znajdują leki Fritza i wymyślają plan. Tina udaje, że cierpi na zaburzenie wzroku. Fritz zostaje zdemaskowany i wyjaśnia Sissi gdzie Arkas uwięził Franciszka.
 • Tryumf miłości

Dzięki podstępowi Sissi, udaje się uwolnić z więzienia arcyksięcia Franza. Sprytny plan księżniczki doprowadza też do delikatnego pozbycia się Heleny, która trafia razem z zakochanym w niej Doktorem Fritzem na farmę na wsi. Elżbieta i Franciszek biorą w Wiedniu ślub oraz zostają koronowani na cesarza i cesarzową Austrii.

Cytaty[edytuj]

 • Przyjaciele mówią mi "Sissi" (Elżbieta "Sissi" von Wittelsbach)
 • Przyjaciele mówią mi "Franz" (Franciszek Józef von Habsburg-Lathringen)
 • Jasne jak słońce (Tina)
 • Piorun, jak dobrze, że cię widzę (Sissi)
 • Do diaska (Fritz)
 • Na Jowisza (Lord John Karmelek)

Ciekawostki[edytuj]

 • W rzeczywistości Zofia von Habsburg i Ludwika von Wittelsbach były rodzonymi siostrami, więc ich dzieci były kuzynostwem. Franciszek był kuzynem Elżbiety, a Zofia jej ciotką. Na małżeństwo głównych bohaterów potrzebna była dyspensa papieska.
 • Gyula Andrassy był w rzeczywistości hrabią węgierskim, a Ida Ferency węgierską damą dworu cesarzowej Elżbiety. Nie łączyło ich żadne uczucie.
 • W serialu arcyksiężna Zofia jest wdową. W rzeczywistości ojciec Franciszka – Franciszek Karol dożył małżeństwa syna.

Linki zewnętrzne[edytuj]