Księżniczka Sissi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Księżniczka Sissi
Princess Sissi
Gatunek serial animowany
Kraj produkcji  Niemcy
 Francja
 Kanada
Oryginalny język niemiecki
Liczba odcinków 52
Liczba serii 1 seria
Spis odcinków
Produkcja
Scenariusz Jean-Pierre Liccioni, Annabelle Perrichon
Czas trwania odcinka 22 minuty
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Jetix Play
Fox Kids
TVN
Lata emisji 1997-1998

Księżniczka Sissi (ang. Princess Sissi, 1997) – niemiecko-francusko-kanadyjski serial animowany.

Księżniczka Sissi oparta jest na dziejach prawdziwej postaci – księżniczki bawarskiej Elżbiety, nazywanej Sissi, która poślubiając cesarza Franciszka Józefa została cesarzową Austrii i późniejszą królową Węgier.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial animowany opowiada o Sissi, która zdobywa serce cesarza Franciszka Józefa – władcy jednego z najpotężniejszych krajów w dziewiętnastowiecznej Europie – Austro-Węgier. Cesarz pragnie poślubić ukochaną Sissi i nic, nawet wojna, nie może przeszkodzić ich głębokiej miłości. Osoba, której władca ufa, Arcyksiężna Zofia, nienawidzi Sissi i uczyni wszystko, aby nie dopuścić do ślubu. Chce, by syn ożenił się przez nią wybraną kobietą, Heleną von Grossberg. Sissi okazuje się być bystrą i zdecydowaną osobą, która nawet w obliczu wojny, samotności jest na tyle odważna, że pokonuje wszelkie dworskie przeszkody, jakie stają na drodze do jej ukochanego.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Elżbieta „Sissi” von Wittelsbach – główna bohaterka serialu. Bawarska księżniczka. Córka Maksymiliana i Ludwiki von Wittelsbachów. Ukochana Franciszka (w odcinku pt. „Tryumf miłości” zostaje jego żoną i cesarzową Austrii). Wrażliwa, uczynna, ale też uparta i zdecydowana dziewczyna. Dzielnie walczy o spełnienie swoich marzeń.
 • Franciszek Józef von Habsburg-Lotaryński – przyszły cesarz Austrii (staje się nim w odcinku pt. „Tryumf miłości”). Syn arcyksiężnej Zofii. Ukochany Elżbiety (staje się jej mężem w odcinku pt. „Tryumf miłości”). Człowiek i władca szlachetny i zdecydowany. W rzeczywistości był kuzynem Elżbiety.
 • Karol Ludwik von Habsburg-Lotaryński – młodszy brat Franciszka Józefa, syn arcyksiężnej Zofii. Jest bardziej konsekwentny od brata. W odcinku pt. „List do Franciszka” okazuje się, że też kocha Sissi. Mimo to pomaga bratu.
 • Tomek Glick – syn Tomasza architekta Glicka (dowiaduje się o tym w odcinku pt. „Sen Tomka”). Przez dłuższy czas żył jako sierota. Był przygarnięty przez Braunerów. Później trafił pod opiekę Wittelsbachów. Mały przyjaciel Sissi. Sprytny i przyjazny chłopiec.
 • Helena von Grossberg – wicehrabianka, córka generała von Grossberga. Kandydatka na żonę Franciszka (chce nią być dla bogactwa). Ulubienica arcyksiężnej Zofii. Nie lubi Sissi, gardzi nią z powodu niższej sfery (nazywa „wieśniaczką”). Jest złośliwa i zawistna, ale arcyksiężna Zofia uważa ją za taktowną. W rzeczywistości była siostrą Elżbiety, która miała zostać żoną Franciszka Józefa. Mimo, że ten poślubił Elżbietę, relacje między siostrami pozostały poprawne.
 • Arcyksiężna Zofia – arcyksiężna Austrii, owdowiała matka Franciszka i Karola. Nie lubi Sissi, uważa za nietaktowną, nazywa „dzikuską” oraz „prowincjuszką” i nie chce dopuścić do ślubu jej i Franciszka. Gdy poznaje prawdziwe oblicze Zottornika, zmienia swoje zdanie o Elżbiecie i staje się jej zwolenniczką. Jest władczą kobietą i lubi mieć wpływ na wszystko. W rzeczywistości była siostrą Ludwiki, a więc ciotką Elżbiety.
 • Hrabia Arkas – wróg rodziny Wittelsbachów. Pragnie zdobyć Possenhofen i jest skłonny zrobić w tym celu naprawdę wszystko. Nienawidzi Sissi. Sprzymierzeniec Heleny von Grossberg i kanclerza Zottornika.
 • Kanclerz Zottornik – kanclerz Austrii, a od odcinka pt. „Trzy gołębie” lokaj Heleny (Fritz jako Franciszek przywraca mu funkcję kanclerza w odcinku pt. „Książę Fritz”). Ma duży wpływ na arcyksiężną Zofię. Chce samodzielnie rządzić Austrią i nie cofnie się przed niczym, by to osiągnąć.
 • Generał von Grossberg – marszałek austriacki. Ojciec Heleny. Mówi bardzo niewyraźnie.
 • Gyula Andrássy – węgierski rebeliant (pułkownik w innych odcinkach porucznik). Po raz pierwszy pojawił się w odcinku „Ryzykowna gra”, gdy był ranny po rewolucji. Ukochany Idy Ferenczy, przyjaciel rodzinny Wittelsbachów.
 • Ida Ferenczy – ukochana pułkownika Andrássyego, a później jego narzeczona. W rzeczywistości była damą dworu cesarzowej Elżbiety pochodzenia węgierskiego.
 • Lord John Karmelek – były podróżnik, były brytyjskiej korony, dyrektor i właściciel Cyrku Zaniouszka, a od odcinka pt. „Niebezpieczeństwo w Praterze” dyrektor wiedeńskiego sierocińca. Ukochany pani Matyldy.
 • Pani Matylda – osobista dama dworu Sissi, szybko się z nią zaprzyjaźnia. Ukochana Lorda Johna Karmelka.
 • Kail i Konrad von Wittelsbach – synowie Maksymiliana i Ludwiki Wittelsbachów. Bliźniaki.
 • Tina von Wittelsbach – córka Maksymiliana i Ludwiki Wittelsbachów. Bardzo wygadana.
 • Maksymilian „Maks” von Wittelsbach – książę Bawarii; ojciec Sissi, Tiny, Kaila i Konrada oraz malutkiej Beli.
 • Ludwika von Wittelsbach – księżna Bawarii; żona Maksymiliana, matka Sissi, Tiny, Kaila, Konrada i malutkiej Beli.
 • Greta – służąca Wittelsbachów.
 • Bela von Wittelsbach – najmłodsza córka Maksymiliana i Ludwiki Wittelsbachów.
 • Doktor Fritz – medyk, oszust, pochodzący ze wsi. Bardzo podobny do Franciszka. Zakochany w Helenie.
 • Morgasz – zastępca Gyuli Andrássyego. Bywa bardzo szorstki.
 • Anulka – dziewczynka, która straciła rodziców w czasie powodzi. Mieszkała w wiedeńskim sierocińcu. Mała przyjaciółka Sissi.
 • Mały Johann – przyjaciel Franciszka z kopalni. Jest bardzo silny.
 • Tomasz Glick – ojciec Tomka (dowiaduje się o tym w odcinku pt. „Sen Tomka”), architekt, sierżant armii austriackiej Wybudował zamek dla hrabiego Arkasa, a ten oskarżył go o porzucenie dziecka w lesie, żeby nie płacić za zamek. Prawny właściciel zamku dla Arkasa.

Zwierzęta[edytuj | edytuj kod]

 • Lizus – pies, Sissi dostała go od ojca w pierwszym odcinku, kiedy był jeszcze szczeniakiem
 • Pleciuga – mówiąca papuga
 • Piorun – koń Sissi, nienawidzi hrabiego Arkasa
 • Demon – pies Kanclerza Zottornika
 • Panasz – koń Franciszka Józefa
 • Chrupcio – wiewiórka Tomka

Prawda historyczna a serial animowany[edytuj | edytuj kod]

Ukazanymi w serialu postaciami historycznymi są ponad wszelką wątpliwość: główna bohaterka – Elżbieta Bawarska, zwana Sissi, cesarz Austrii Franciszek Józef wraz ze swoją matką, arcyksiężną Zofią oraz bratem, arcyksięciem Karolem, rodzice Sissi: Maksymilian Bawarski wraz z żoną Ludwiką, Gyula Andrássy i Ida Ferenczy. Gyula i Ida w rzeczywistości nie byli jednak zakochani, a nawet się nie znali. Andrássy był węgierskim szlachcicem i rewolucjonistą, a Ferenczy damą dworu pochodzenia węgierskiego. Rodzeństwo księżniczki, bliźniacy Kail i Konrad oraz siostry Tina i Bella zostali wykreowani na potrzeby animacji – w rzeczywistości cesarzowa Elżbieta miała dziewięcioro rodzeństwa. Dzieciństwo przeżyło siedmioro z nich: trzech braci – Ludwik Wilhelm, Karol Teodor i Maksymilian Emanuel – oraz cztery siostry: starsza od Sissi Helena oraz młodsze: Maria, Matylda i Zofia. Postacią historyczną nie była również oponentka głównej bohaterki – Helena von Grossberg, jednak jej postać została zainspirowana starszą siostrą Elżbiety, Heleną zwaną Nene, która – według umowy między Ludwiką a arcyksiężną Zofią – miała pierwotnie zostać żoną Franza. W przeciwieństwie do sytuacji przedstawionej w serialu, Sissi i Nene pozostawały w dobrych, siostrzanych stosunkach nawet po ślubie tej pierwszej z cesarzem Franciszkiem. W rzeczywistości Zofia i Ludwika były siostrami, więc Elżbieta i Franciszek byli kuzynostwem.

Wiele sytuacji i faktów przedstawionych w serialu miało odwzorowanie w rzeczywistości – uroda księżniczki Sissi i jej pasja jeździecka, zamiłowanie do wolności oraz upodobanie sobie Węgier, a także bardzo napięte stosunki z teściową Zofią znajdują potwierdzenie w źródłach historycznych.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Master Film na zlecenie TVN
Reżyseria:

Dialogi:

Dźwięk:

Montaż:

Kierownictwo produkcji:

Teksty piosenek: Andrzej Brzeski
Opracowanie muzyczne: Eugeniusz Majchrzak
Śpiewała: Anna Ścigalska
Wystąpili:

Lektor: Marek Lelek

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł Niemiecki tytuł
Seria pierwsza
01 Uparta księżniczka Sissi Gets Her Way Willkommen in Possenhofen
02 Niespodziewani goście The Unexpected Guests Unerwartele Gäste
03 Cesarska niespodzianka An Imperial Surprise Eine Kaiserliche Ūberraschung
04 Złodziejaszek z Possenhofen Possi’s Little Thief Der Kleine Dieb
05 Helena złośnica Helena The Terrible Die Schreckliche Helene
06 Czas rozstania Time To Say Good-bye Abschied von Franz
07 Ryzykowna gra Taking Changes Die Schwarze Hengst
08 Tajemniczy leśny stwór An Unusual Woodsman Der Fremde im Wald
09 Zemsta Arkasa Arkas Gets His Revenge Arkas’ Rache
10 Pocałunek w Innsbrucku The Innsbruck Kiss Der Versöhnungskuss
11 Odmowa rodziców The Parents Refuse Entscheidung gegen die Liebe
12 List od Franciszka A letter From Franz Ein Brief von Franz
13 Bal zaręczynowy The Engagement Ball Der Verlobungsball
14 Nieudane spotkanie Missed Reunions Ein verhindertes Wiedersehen
15 Na cesarskim dworze First Steps In The Royal Court Im goldenen Käfig
16 Złota klatka A Gilded Cage In letzter Sekunde
17 Cyrk Zaniouszka The Zaniouchka Circus Der ungarische Zirkus
18 Tajemnica lustra The Mirror’s Secret Das Geheimnis des Spiegels
19 Burzliwe święta An Eventful Christmas Aufregende Weihnachten
20 Twierdza The Fortress Die Festung des Grauens
21 Wyścig z czasem Running Against Time Wettlauf gegen die Zeit
22 Sprzeczka zakochanych Lover’s Tif Liebesgezänk
23 Kradzież Pioruna They’ve Stolen Tempest Der maskierte Reiter
24 Zasłużone zwycięstwo A Well-deserved Victory Ein Sieg mit Hindernissen
25 Niebezpieczeństwo w Praterze Danger At The Prater Ein gefährliches Vergnügen
26 Sissi i Franz dotrzymują słowa Sissi And Franz Keep Their Promises Versprochen ist versprochen
27 Zniknięcie diademu The Tiara Is Gone Der geraubte Brautschmuck
28 Rwetes w operze The Opera Caper Die Oper brennt!
29 Poświęcenie Sissi Sissi’s Sacrifice Ein teuflischer Plan
30 Wiwat Erżibet Hooray Erzsebet! Lang lebe Elisabeth!
31 Zazdrość Jealousy Blind vor Eifersucht
32 Pożegnanie z Budapesztem Good-bye Budapest Abschied von Budapest
33 Ocalić Possenhofen Possi Must Be Saved Possenhofen in Gefahr
34 Sissi i paryscy Apacze Sissi And The Apaches Unter Banditen
35 Ciężkie czasy Hard Times Schwere Zeiten
36 Tajemnicza Amazonka The Mysterious Horsewoman Die geheimnisvolle Reiterin
37 Zabawa w chowanego Hide And Seek At Schönbrunn Versteckspiel in Schönbrunn
38 Wielki pościg The Great Chase Verfolgungsjagd im Zug
39 Weneckie wyznania Confessions In Venice Karneval in Venedig
40 Wyspa Ahriman Ahriman Island Die Insel der Verbannten
41 Morska katastrofa The Shipwreck Schiffbruch!
42 Więźniowie Arkasa Arkas’ Prisoners Die Ruinenstadt
43 Ta cała Sissi Private Sissi Zwischen den Fronten
44 Sissi i wojenna zawierucha Sissi In The Eye Of The Storm Verschüttet
45 Trzy gołębie The Three Pigeons Strafe für Zottornik
46 Strzeż się, Księżniczko Be Careful Princess Blindes Vertrauen
47 Sen Tomka Tommy’s Mystery Tonis schönster Tag
48 Arkas nigdy nie daje za wygraną Arkas Never Gives Up Arkas gibt niemals auf
49 Mikstura doktora Fritza Dr. Fritz’s Elixer Das Wunderelixier
50 Książę Fritz Prince Fritz Der falsche Prinz
51 Podwójna gra The Double-Crossed Game Franz wird gesucht
52 Tryumf miłości The Triumph Of Love Der Triumph der Liebe

Opisy odcinków[edytuj | edytuj kod]

 • Uparta księżniczka: Po miesiącach nieobecności z Turcji wraca do Bawarii książę Maksymilian von Wittelsbach. Córka Elżbieta „Sissi” dostaje od niego w prezencie szczeniaka – Lizusa. Szczęście połączonej rodziny książęcej przerywa wybuch pożaru w domu Braunerów – poddanych hrabiego Arkasa – wroga Wittelsbachów. Książę ratuje z pożaru córeczkę Braunerów - Lizę. Pan Brauner zostaje oskarżony o kłusownictwo i aresztowany przez hrabiego. Książę Maksymilian przyjmuje jego żonę i córki pod swój dach. Po pożarze okazuje się, że zniknął Tomek – sierota, przygarnięta przez Braunerów, który prawdopodobnie uciekł do lasu.
 • Niespodziewani goście: Wittelsbachowie planują budowę nowego domu dla Braunerów. Sissi jedzie na wieś, aby poprosić mieszkańców o pomoc w inicjatywie. Księżna Ludwika urządza pani Brauner i jej córkom tymczasowe schronienie w starej powozowni. Tymczasem austriaccy arcyksiążęta Franciszek „Franz” i Karol, którzy wymknęli się swojej eskorcie w drodze do Innsbrucku, zostają napadnięci w bawarskim lesie przez stado wilków. Na odsiecz przybywa im Sissi, wracająca ze wsi w towarzystwie burmistrza Heinricha, zaalarmowana przez grę ukrytego w lesie Tomka na rogu myśliwskim. Franciszek oczarowany Elżbietą i ranny Karol zostają przyjęci do Possenhoffen. Czy rodzina Wittelsbachów dowie się czyich synów gości?
 • Cesarska niespodzianka: Kirasjerzy cesarscy po nieudanych poszukiwaniach arcyksiążąt w Bawarii, wracają do Wiednia. Arcyksiężna Zofia wyrusza na poszukiwania synów razem z generałem von Grossbergiem i jego córką Heleną. Służąca Wittelsbachów – Greta poznaje tożsamość gości, ale na prośbę Franciszka zatrzymuje ją w tajemnicy. Rozkwita uczucie między Franzem, a Sissi. Arcyksiężna Zofia odnajduje synów podczas budowy nowego domu państwa Branerów. Na prośbę Franciszka i Karola przyjmuje zaproszenie na przyjęcie od księcia Maksymiliana.
 • Złodziejaszek z Possenhoffen: Na przyjęciu na cześć cesarskiej rodziny urządzonym w Possenhoffen zjawia się chłopiec z wiewiórką, który kradnie smakołyki ze stołu i ucieka balonem hrabiego Arkasa. Ten łapie chłopca i domaga się dla niego kary, ale Franz domyśla się, że to właśnie Tomek – sierota, przygarnięty przez Braunerów sprowadził dęciem w róg pomoc podczas ataku wilków i obiecuje mu opiekę. Arcyksiężna Zofia nie wytrzymuje warunków życia w Possenhoffen i manier Sissi, więc wyjeżdża do Wiednia, ale zgadza się, by Franciszek, Karol i Helena zostali w Bawarii. Ku zazdrości Heleny, między Franzem, a Sissi rośnie przyjaźń, a może i coś więcej.
 • Helena złośnica: Helena z zazdrości o stosunki między Franzem, a Sissi symuluje złamanie kostki i wkłada swój naszyjnik do rogu Tomka, pozorując kradzież. Karol jest świadkiem szantażowania burmistrza Heinricha przez ludzi hrabiego Arkasa. Podczas rozprawy sądowej w sprawie Hansa Braunera, Tomek przyznaje się, że to on kłusował w lesie, aby uchronić Braunerów, gnębionych przez Arkasa od głodu. Helena oskarża Tomka także o kradzież naszyjnika. Jednak po oświadczeniach Franciszka, Hans Brauner i Tomek zostają uniewinnieni. Ludzie Arkasa planują zemstę na burmistrzu, a Karol próbuje ich powstrzymać.
 • Czas rozstania: Karol, Franciszek, Elżbieta i Tomek skutecznie powstrzymują ludzi Arkasa przed chłostą dla Heinricha. Na wspólnym polowaniu Franz i Sissi coraz bardziej się w sobie zakochują. Niestety arcyksiężna Zofia dostarcza synom i Helenie list z prośbą o powrót. Franciszek przed wyjazdem wręcza Sissi pierścionek i przyrzeka, że jeszcze do niej wróci. Czy to możliwe?
 • Ryzykowna gra: Sissi i Franz nie widzieli się od miesięcy i wciąż piszą do siebie listy. W Austrii trwa rewolucja węgierska, na czele której stoi Gyula Andrássy. Odkąd książę Maksymilian wyjechał z tajną misją, sytuacja finansowa Wittelsbachów jest bardzo zła. Braunerowie opuścili Bawarię w poszukiwaniu pracy, ale księżna Ludwika przygarnęła Tomka. Chłopiec, jednak nie może patrzeć na biedę książęcej rodziny i uciec. Sissi, Tina, Kail, Konrad, Wilhelm oraz burmistrz wyruszają na poszukiwania. Sissi ratuje Tomka na trop, którego naprowadził ją czarny ogier- koń hrabiego Arkasa. Sissi, wiedząc, że zwierzę jest maltretowane, chce je zabrać, ale zostaje złapana przez Arkasa. Koń z przerażenia skacze przez ostrogi i się kaleczy. Na szczęście książę Maksymilian w samą porę wraca i kupuje konia, a Elżbieta nazywa go Piorunem. Lecz kim jest ranny mężczyzna, którego książę ukrył w chacie leśnika?
 • Tajemniczy leśny stwór: Ludzie hrabiego Arkasa zastraszają weterynarza i medyka, by nie pomagali księciu w uzdrowieniu konia, który nie ma środków, aby wypłacić hrabiemu 1000 florenów za Pioruna. Tina, Kail, Konrad i Tomek wyruszają na poszukiwania zakopanego skarbu. Tina znajduje w chacie leśnika rannego Andrássyego. Myśli, że to dziki potwór i informuje o tym matkę, starszą siostrę i Wilhelma. Maksymilian przedstawia rodzinie Gyulę, który uzdrawia Pioruna Austriacy wywieszają w miasteczku list gończy Gyuli Andrássyego z obietnicą nagrody 50000 florenów. Arkas zamierza złapać rebelianta. Wkrótce dowiaduje się, że ukrywa go Maksymilian.
 • Zemsta Arkasa: Hrabia Arkas stawia księciu Maksymilianowi ultimatum: wydanie mu Andrássyego w zamian za odpuszczenie długu za kupno Pioruna, a gdy ten odmawia wyjeżdża do Wiednia. Tam dzieli się informacją o rebeliancie z Heleną i kanclerzem Zottornikiem. Zottornik i Arkas mówią Franciszkowi, że Gyula Andrássy przebywa w Possenhoffen, a Elżbiecie grozi niebezpieczeństwo. Arcyksiążę w towarzystwie hrabiego wyrusza do Possenhoffen, gdzie spotyka Andrássy, ego goszczącego u Wittelsbachów. Toczy się pojedynek między Arkasem, a Gyulą, wygrany przez tego ostatniego. Franz nie chce zewrzeć pokoju z Gyulą, a widząc, że Sissi pała przyjaźnią do rewolucjonisty, rozstaje się z nią i wyjeżdża do Innsbrucku. Czy polityka pokona miłość?
 • Pocałunek w Innsbrucku: Gyula opuszcza Bawarię. Sissi jest załamana po rozstaniu z Franciszkiem. Nocą wyjeżdża do Innsbrucku, aby się z nim spotkać. Zostawia na łóżku list dla rodziców, ale Lizus go zjada. Sissi i Franz godzą się w Innsbrucku i miło spędzają czas w górach do czasu, gdy na Elżbietę spada lawina. Franz odkopuje ją i zanosi do chaty owczarza, gdzie walczy o jej życie. Następnie się jej oświadcza. Tymczasem w Wiedniu arcyksiężna Zofia i kanclerz Zottornik planuje zeswatanie Franciszka z Heleną po awansie jej ojca na marszałka.
 • Odmowa rodziców: Po powrocie z Innsbrucku Elżbieta informuje rodziców o oświadczynach Franciszka. Książę Maksymilian jest przeciwny małżeństwu córki z synem arcyksiężnej Zofii. Sissi ucieka z domu, by spotkać się z ukochanym. Tymczasem w Wiedniu, Franciszek dowiaduje się, że ma poślubić Helenę. Gdy mówi matce, że chce poślubić Sissi, ta nie zgadza się i udaje ciężko chorą, aby zmusić syna do małżeństwa z Heleną, o co błaga go na łożu rzekomej śmierci. Franz przyjmuje ostatnia wolę matki. Wiadomość o planach małżeńskich Habsburgów docierają też do Bawarii, gdzie zaskakują Sissi. Czy to koniec romansu?
 • List od Franciszka: Elżbieta jest załamana zaręczynami Franciszka i Heleny. Czuję się zdradzona. Franciszek próbuje dostać się do Bawarii, aby wyjaśnić ukochanej sytuację. Wysyła Karola z listem do Sissi do Bawarii. W Wiedniu trwają przygotowania do zaręczyn Franciszka i Heleny. Na prośbę syna arcyksiężna Zofia zaprasza na nie rodzinę Wittelsbachów. Maksymilian i Sissi nie korzystają, jednak z zaproszenia. Karol dociera do Possenhoffen i wręcza Sissi list od Franciszka. Czy zaręczyny z Heleną przekreślą ich miłość?
 • Bal zaręczynowy: Sissi wyjeżdża z Karolem do Wiednia. Podróż utrudnia im powódź Dunaju. Podróżni ratują Anulkę - dziewczynkę, która w czasie powodzi straciła rodziców. Tymczasem w Wiedniu rozpoczyna się bal zaręczynowy. Tina, która zabrała na bal za długą suknię Elżbiety musi nosić męski ubiór. Franciszek wciąż nie może się pogodzić z koniecznością poślubienia Heleny. Ta natomiast jest pewna, że zostanie cesarzową Austrii. Jej nadzieje pryskają wraz z pojawieniem się balu Elżbiety.
 • Nieudane spotkanie: Ksiażę Maksymilian wyjeżdża do Austrii, aby sprowadzić, mieszkającą tam rodzinę Braunerów. Tymczasem Franz przygotowuje Schonbrunn na przyjazd Sissi, po którą wysyła eskortę do Bawarii. Dochodzi do katastrofy w kopalni Wifel, w której pracuje Hans Brauner. Arcyksiężna Zofia nakazuje Franciszkowi wyjechać z wojskiem na pomoc górnikom do Wifel, bo chce „wychować sobie” Elżbietę. Wkrótce do kopalni wyjeżdżają też Helena i Karol. Wyznaczona przez Zofię dama dworu - pani Matylda chłodno wita Sissi w pałacu. Osamotniona księżniczka nie wie, że do Schonbrunnu razem z nią przyjechali schowani w bagażu Tomek z Chrupciem.
 • Na cesarskim dworze: Elżbieta dowiaduje się, że Franciszek wyjechał do kopalni. Arcyksiężna Zofia stara się utrudnić Sissi życie w Schonbrunnie, więc zadręcza ją lekcjami cesarskiej etykiety oraz pozbawia kontaktów z pleciugą, którą zatrzymuje sobie kanclerz Zottornik i Lizusem, który trafia do pałacowej psiarni. Tomek musi ukrywać się w pałacu, lecz w kończy znajduje Sissi i wręcza jej list od Franza, który przechwycił kanclerz. W czasie akcji ratunkowej Franz i Mały Johann zostają uwięzieni w kopalni.
 • Złota klatka: Sissi po przeczytaniu listu od Franza ucieka z Schonbrunnu i próbuje dostać się do Wifel, lecz zostaje schwytana przez kirasjerów. Do Wiednia wracają Karol i Helena.
 • Cyrk Zaniouszka: Hrabia Arkas dociera do Wiednia z wolą zemsty na Sissi. Marszałek von Grossberg sprowadza do Wiednia cyrk Zaniouszka dla Heleny. Akrobatka Ida Ferenczy, która jest ukochaną Andrássyego ma dostarczyć arcyksiężnej Zofii list od Węgra z prośbą o zawarcie pokoju. Arkas spiskuje z Heleną, która udaje przyjaciółkę Elżbiety, żeby hrabia mógł napaść na Tomka. Chłopiec ucieka do cyrku i poznaje Idę. Helena nie pozwala Sissi przyjść na przedstawienie. Jednak Matylda czuje, poznając fałsz hrabianki, pomaga Elżbiecie się na nie dostać. W czasie przedstawienia Ida przekazuje Sissi lustro z ukrytym listem. Niestety Ida i inni węgierscy cyrkowcy zostają aresztowani przez Zottornika. Arcyksiężna zwalnia Matyldę z roli damy dworu. Tomek zostaje schwytany przez hrabiego. Helena zaś kradnie lusterko, nie wiedząc, że jest w nim ukryty list. Na szczęście do Schonbrunnu wraca Franciszek.
 • Tajemnica lustra: Sissi mówi Franciszkowi, jak traktowano ją na dworze. Ten nakazuje matce oddać zwierzęta Sissi i z powrotem zatrudnić panią Matyldę. Elżbieta martwi się o Tomka, więc szuka go w cyrku. Poznaje dyrektora - Lorda Karmelka i dowiaduje się o aresztowaniu cyrkowców. Tomek wymyka się hrabiemu i mówi o nim Sissi i Franciszkowi. Dochodzą do wniosku, że Arkas wrócił do Bawarii. Sissi dowiaduje się od Tomka, że w lusterku jest ukryty list od Andrássyego. Razem z Tomkiem, Karolem i Lordem Karmelkiem odbierają, więc lustro Helenie. Arcyksiężna Zofia dostaje wiadomość i każe uwolnić Idę i cyrkowców. Franciszek i Ida mają jechać na Węgry, by zawrzeć pokój.
 • Burzliwe Święta: Franciszek musi wyjechać na Węgry, nie obchodząc razem z Elżbietą jej urodzin i Bożego Narodzenia. Ida, która miała mu towarzyszyć zostaje uwięziona przez kanclerza Zottornika. Tomek, Lord Karmelek i Sissi odnajdują Idę. Pułkownik Andrássy przyjeżdża do Austrii, a Lord karmelek ukrywa go w swoim cyrku. Hrabia Arkas na polecenie Zottornika usiłuje schwytać pułkownika. Karol, aby uciec od Heleny wyjeżdża z Franciszkiem do Węgier w przebraniu żołnierza. Helena zajmuje się przygotowaniami do wigilii pałacowej. Elżbieta wraz z panią Matyldą szykują zaś osobną wigilię dla dzieci z sierocińca.
 • Twierdza: Ida zostaje wtrącona do twierdzy Schraken. Elżbieta, Tomek, Gyula Andrássy i Lord John Karmelek próbują ją uwolnić. Ucieczkę Idy udaremnia jednak hrabia Arkas. Tymczasem Franciszek i Karol docierają na Węgry i zostają aresztowani przez Morgasza za uwięzienie Idy Ferenczy. W końcu, jednak Morgasz pozwala arcyksiążętom wrócić do Austrii i wyjaśnić sprawę uwięzienia Idy. Franciszek i Karol muszą uratować pokój austriacko-węgierski.
 • Wyścig z czasem: Lord Karmelek ukrywa Gyule w sierocińcu i odwozi Sissi i Tomka do pałacu. Helena jest pewna, że Elżbiety nie ma w pałacu, więc chce pokazać to arcyksiężnej. Na szczęście Sissi w porę wraca. Zottornik skazuje Idę na śmierć, aby zwabić Gyulę Andrássyego. Lord Karmelek powstrzymuje pułkownika przed interwencją. Natomiast Tomek, Sissi i pani Matylda uwalniają Idę z rąk kanclerza. Przy okazji Sissi odzyskuje też Pleciugę. Helena chce przekonać arcyksiężną Zofię, że Sissi jest zdrajczynią i prowadzi ją do sierocińca. Na szczęście Ida i Gyula w porę uciekają w przebraniach.
 • Sprzeczka zakochanych: Elżbieta zarzuca Franciszkowi brak zainteresowania nią. Dochodzi do sprzeczki, po której Sissi wyjeżdża z Tomkiem do Possenhoffen. Z obrotu sytuacji cieszą się arcyksiężna Zofia, kanclerz Zottornik i hrabia Arkas. Kanclerz Zottornik postanawia powierzyć dzieci z sierocińca pod opiekę Heleny, zamiast pani Matyldy. Sierociniec jest zagrożony, ponieważ Helena Informuje arcyksiężną, że panuje w nim epidemia. Czy zwykła sprzeczka zakończy cudowną miłość? Co stanie się z sierocińcem?
 • Kradzież Pioruna: Wiedeń przygotowuje się do tradycyjnego wyścigu konnego. Franciszek i Sissi wracają do Wiednia, aby ratować sierociniec. Arcyksiężna nie chce przekazać na remont sierocińca żadnych pieniędzy, ale zgadza się, żeby Karol wystąpił w wyścigu i przekazał pieniądze na wybrany cel. Zottornik chce zniszczyć nadzieje sierocińca, więc wystawia hrabiego Arkasa jako Jeźdźca w Masce. Jeździec w Mace zostaje faworytem Heleny. W czasie przygotowań do wyścigu, Piorun rozpoznaje Arkasa, płoszy się i zrzuca Karola. Arcyksiężna zgadza się, aby Elżbieta zastąpiła w wyścigu rannego Karola. Niestety Arkas i agenci Zottornika porywają Pioruna. Sierotki pomagają w jego poszukiwaniach. Mimo próśb Franciszka, arcyksiężna nie pozwala dzieciom obejrzeć wyścigu.
 • Zasłużone zwycięstwo: Arkas za wszelką cenę chce przeszkodzić Sissi w wygranej konkursu konnego i oszukuje w wyścigu z pomocą agentów Zottornika, ale Lord Karmelek i Lizus krzyżują mu plany. Tymczasem kanclerz Zottornik rozkazuje kirasjerom wygonić sieroty z sierocińca. Na szczęście im się to nie udaje. Sissi wygrywa wyścig i ogłasza, że nagroda zostanie przekazana na sierociniec. Arcyksiężna Zofia przychyla się do jej woli.
 • Niebezpieczeństwo w Praterze: Franz zabiera Sissi do Prateru w cywilnych strojach, aby mogli spędzić trochę czasu we dwoje. Hrabia Arkas i agenci Zottornika chcą porwać Elżbietę. Kanclerz Zottornik przekonuje arcyksiężną, żeby dołożyć pieniądze z nagrody do skarbu państwa. Helena rozpuszcza plotkę, że Sissi zatrzymała pieniądze na sierociniec dla siebie. Zottornik zabiera pieniądze dla siebie.
 • Sissi i Franz dotrzymują słowa: Potka wywołuje oburzenie wiedeńczyków. Kanclerz Zottornik namawia arcyksiężną do wysłania kirasjerów przeciwko wzburzonemu ludowi. Kiedy kirasjerzy ruszają na lud, Franz w cywilnym stroju próbuje ich powstrzymać, ale zostaje potrącony. Hrabia Arkas próbuje zamordować Elżbietę. Franciszek i Sissi dostają się do pałacu i tłumaczą arcyksiężnej całą sytuację. Zottornik i Helena, aby ratować się przed odpowiedzialnością za swoje czyny, obarczają całą winą hrabiego Arkasa. Ten zostaje wygnany z Wiednia. Pieniądze wreszcie trafiają do sierocińca, a Sissi i Franz informują wiedeńczyków, że ich ślub odbędzie się za miesiąc.
 • Zniknięcie diademu: Trwają przygotowania do wesela Franciszka i Elżbiety, w trakcie, którego ma zostać podpisany traktat pokojowy między Austrią, a Węgrami. Zottornik nie chce do tego dopuścić. Hrabia Arkas podaje się za Węgra, a następnie kradnie diadem Habsburgów. Arcyksiężna Zofia przerywa wesele i rozkazuje aresztować wszystkich Węgrów obecnych na uroczystości. Ludwika i Maksymilian pomagają uciec Gyuli Andrássy'emu i Idzie. Franciszek I Karol wyruszają na Węgry, by odzyskać diadem.
 • Rwetes w operze: Arcyksiężna Zofia jest załamana skandalem, którego świadkami byli monarchowie europejscy. Kanclerz Zottornik proponuje jej urządzenie wielkiej gali operowej. jest to dla niego okazja do schwytania Idy i Gyuli. Oszukuje Maksymiliana, przekonując go,że zorganizuje spotkanie Gyuli i arcyksiężnej. Ojciec Sissi przyprowadza Andrássy'ego do opery. Występ w operze przerywają agenci Zottornika, którzy udają egrów i nawołują do rewolucji. Dochodzi do pożaru. Sissi i Mały Johan ewakuują nieprzytomną arcyksiężną Zofię z palącego się budynku. Gyula z trudem uchodzi z życiem, lecz zostaje złapany przez Zottornika i oskarżony o podpalenie opery.
 • Poświęcenie Sissi: Kanclerz Zottornik wmawia arcyksiężnej Zofii, że książę Maksymilian jest współwinny zamachowi w operze. Książę zostaje aresztowany, zamknięty w więzieniu i skazany na śmierć. Arcyksiężna i Zottornik stawiają Sissi ultimatum: jeśli chce uratować ojca od śmierci ojca musi wyrzec się miłości z Franciszkiem i tronu austriackiego i wyjechać z Schonbrunnu. Nie może też nigdy spotkać się z Franzem, ani powiedzieć komuś o tej umowie. Elżbieta się zgadza i razem z rodziną opuszcza Wiedeń. W nocy Elżbieta, Ida i Mały Johan organizują ucieczkę Węgrów z więzienia. Sissi wyjeżdża wraz z nimi do Budapesztu. Jej ojciec i mały Johan zostają schwytani przez strażników i skazani na wygnanie. List pożegnalny, pozostawiony przez Elżbietę jest dla, powracającego do pałacu Franciszka prawdziwym ciosem. Czy to koniec pięknej miłości?
 • Wiwat Erżibet: Elżbieta smutna po rozstaniu z Franciszkiem poznaje w Budapeszcie małą Cygankę Sylwię, której mamę żołnierze austriaccy wtrącili do więzienia. Elżbieta sprawia, że dziewczynka odzyskuje mowę, więc Cyganie obwieszczają Sissi księżniczką. Gyula, Ida i Morgasz, aby pocieszyć Sissi wywożą meble z rezydencji Gyuli zajętej przez austriackiego komendanta i dekorują nimi pokój Sissi. Ta oddaje wszystkie prezenty Cyganom, którzy zostają oskarżeni przez austriackiego kaprala o kradzież i razem z księżniczką aresztowani. Sprytna Sissi udaje przyszłą cesarzową, która przybyła skontrolować sytuację Węgier. Uwalnia matkę Sylwii z więzienia i pozbywa się hrabiego Arkasa, który przyjechał do komendanta jako tajny agent kanclerza Zottornika. Komendant wręcza Elżbiecie klucze do Budapesztu. Tymczasem załamany Franciszek zamyka się w pokoju. Do pionu doprowadza go Karol, który mówi bratu o rządzącej się w pałacu Helenie i Zottorniku, planującym aresztować Węgrów zbiegłych z więzienia.
 • Zazdrość: Morgasz oświadcza się zaskoczonej Elżbiecie. Zaślepiony zazdrością przekonuje Idę, że Sissi i Gyula romansują. Ida wierzy, widząc Gyulę, pocieszającego Sissi, Nie wie, że przygotowują oni ceremonię zaręczyn dla Idy. Morgasz chce poinformować komendanta, że Elżbieta go okłamała, lecz od planu odwodzi go Ida, która znajduje dziennik Sissi i dowiaduje się, że ta wciąż kocha Franza. Tymczasem Helena wmawia Franciszkowi, że Sissi miała potajemne schadzki z Gyulą Andrássym. Mały Johan z pomocą księcia Maksymiliana ucieka z wygnania do Schonbrunnu. Ostrzega Franciszka przed grą Zottornika i przekonuje o wierności Elżbiety. Franciszek daje mu list żelazny.
 • Pożegnanie z Budapesztem: Sissi organizuje w Budapeszcie ceremonię wręczenia Gyuli i Idzie kluczy do Budapesztu. W czasie pokazu fajerwerków wybuchają petardy Komendant uważa wybuch za zamach na życie przyszłej cesarzowej i zawiadamia o nim w liście kanclerza Zottornika. Ten dowiaduje się, że Elżbieta jest w Budapeszcie i razem z arcyksiężną nakazuje ją aresztować generałowi von Grossbergowi. Gdy oszustwo Sissi wychodzi na jaw, ona i Węgrzy zostają aresztowani. Sytuację ratuje przybyły do Budapesztu Franciszek przed, którym Elżbieta ucieka z Budapesztu z powodu przysięgi. Tymczasem w Possenhoffen hrabia Arkas otrzymuje list od kanclerza i Zottornika i przekonuje księżną Ludwikę, że jej mąż uciekł z zesłania i chce się z nią spotkać z Paryżu. Pożycza jej także 1000 florenów, a ta bez czytania podpisuje oświadczenie, że zwróci dług. Księżna Ludwika wyjeżdża do Paryża razem z dziećmi. Tomek sądzi, że Arkas chce zagarnąć Possenhoffen i zostaje w domu.
 • Ocalić Possenhofen: Sissi wraca do Possenhofen i jest zdziwiona wyjazdem rodziny do Paryża. Jest przekonana o kolejnej sztuczce Arkasa. Hrabia żąda od niej 3000 florenów, które pożyczył księżnej Ludwice na wyjazd. Sissi poznaje genewskiego naukowca - profesora Raula, który zbudował łódź podwodną. Hrabia Arkas kupuje parostatek. Sissi, Tomek i profesor Raul straszą hrabiego potworem stworzonym w łodzi podwodnej i smokiem z kwiatów. Statek Arkasa niszczy się z powodu przeciążenia kotła. Arkas oskarża o zniszczenie statku Sissi i żąda zadośćuczynienia. Dochodzi do licytacji Possenhoffen. Franciszek przybywa do Bawarii i kupuje Possenhoffen, jednak pozostawia go w rękach Wittelsbachów. Przestraszona Sissi ucieka przed Franciszkiem. Nie wie, że w pociągu razem z nią jedzie Arkas.
 • Sissi i paryscy Apacze: Sissi i Tomek docierają do Paryża. Arkas spotyka paryskich Apaczy i nawiązuje z nimi współpracę. Szef Apaczy uwodzi Sissi, a potem podaje jej środek nasenny. Chce wysłać do arcyksięcia list z żądaniem okupu za ukochaną. Tymczasem Helena próbuje upodobnić się do Sissi, żeby pocieszyć Franciszka, lecz jej to nie wychodzi.
 • Ciężkie czasy: Sissi dołącza do rodziny. Razem z Kailem, Konradem i Tomkiem próbują zarobić na lekarza dla chorej Ludwiki. Arkas krzyżuje im plany. Chce dać Sissi pieniądze na lekarza dla matki, w zamian za wyrzeczenie się praw Wittelsbachów do Possenhoffen. Arkas i paryscy Apacze szantażują lekarza Ludwiki i zgarniają majątek. Sissi z pomocą Tomka odzyskuje majątek, a Ludwika zdrowieje.
 • Tajemnicza amazonka: W ucieczce przed Arkasem i Apaczami Sissi wraz z rodziną trafia do paryskiego kabaretu, gdzie występuje jako tajemnicza amazonka i zdobywa sławę. Hrabia Arkas zakochuje się w amazonce, nie wiedząc o jej tożsamości. Cesarz Napoleon III organizuje przyjęcie, na które zaprasza między innymi arcyksiężną Zofię. Elżbieta przyjmuje ofertę występu na przyjęciu. Arcyksiężna Zofia przybywa do Francji z Karolem, który poznaje tożsamość tajemniczej amazonki. Sissi zostaje zaproszona przez arcyksiężną Zofię na wystawę międzynarodową. Jedzie do Wiednia, aby dowiedzieć się, gdzie zesłano jej ojca. Hrabia Arkas dowiaduje się od Apaczów, że tajemniczą amazonką jest Sissi.
 • Zabawa w chowanego: Sissi, Tomek, Arcyksiężna Zofia i Karol wracają do Wiednia. Sissi kontynuuje podawanie się za tajemniczą amazonkę. Sissi z pomocą Karola i hipnotyzera dowiaduje się gdzie zesłano jej ojca. W czasie występu kradnie Zottornikowi jego laskę, w której jest mapa wyspy Arihman - miejsca zesłania księcia. Razem z Tomkiem natychmiast wyjeżdża do Wenecji. Franciszek rozpoznaje Sissi i rusza za nimi.
 • Wielki pościg: Sissi i Tomek łapią pociąg do Wenecji i lądują w przedziale panny Emilii z którą się zaprzyjaźniają. Franciszkowi udaje się również dostać do pociągu i z pomocą konduktora Emila chce znaleźć Elżbietę. W pogoń za Sissi rusza hrabia Arkas który zamierza odebrać jej mapę. Kanclerz Zottornik rozkazuje za wszelką cenę zatrzymać pociąg co o mało nie prowadzi do katastrofy. Franciszek w końcu, jednak dociera do Elżbiety.
 • Weneckie wyznania: W wyniku zderzenia hrabia Arkas traci pamięć. Nie pamiętając o swoich zamiarach nawiązuje przyjaźń z Tomkiem. Sissi i Franciszek poznają właściciela statku który może zawieźć ich na wyspę Arihman. Tomek dowiaduje się od Sissi prawdy o jej przysiędze i wyjawia ją Franciszkowi. Arkas odzyskuje pamięć i w czasie festynu karnawałowego próbuje dokonać zamachu. Sissi w końcu wyznaje Franciszkowi prawdę o swojej przysiędze i uczuciu do niego.
 • Wyspa Ahriman: Franciszek wyrzeka się praw do tronu, żeby móc poślubić Sissi. Arcyksiężna Zofia jest rozgoryczona i postanawia, że nowym następcą tronu będzie Karol. Chce także, aby jej drugi syn poślubił Helenę. Sissi, Franciszek i Tomek docierają na wyspę Ahriman i uwalniają księcia Maksa. Niestety książę nie cieszy się długo wolnością. Arkas porywa statek i więzi załogę oraz księcia.
 • Morska katastrofa: Sissi, Franciszek i Tomek płyną tratwą, żeby dogonić statek, który został przejęty przez Arkasa. Sztorm rozdziela ich. Maks ratuje Franciszka. Sissi i Tomek lądują na bezludnej wyspie. Arkas i jego wspólnicy ewakuują się ze statku i docierają na tę samą wyspę. Franciszek i Maks zaczynają poszukiwania.
 • Więźniowie Arkasa: Sissi i Tomek zostają schwytani przez Arkasa i uwięzieni w starych ruinach. Tomkowi udaje się uciec i ostrzec Maksa. Dochodzi do powodzi. Maks poświęca się, by ratować Sissi. Sissi nie udaje się ratować ojca. Maks mówi córce, że Franciszek jest w Schonbrunnie. Sissi i Tomek uciekają do Wiednia. Tymczasem Karol jako nowy następca tronu przygotowuje się do podpisania traktatu pokojowego. Gyula, Ida i Morgasz przybywają do Wiednia. Niestety wskutek wysłania depeszy o zabójstwie Sissi przez agentów Zottornika wybucha wojna.
 • Ta cała Sissi: Dochodzi do wielkiej wojny między Austrią i Węgrami od wieści, że Sissi nie przeżyła katastrofy. Sissi i Tomek docierają do Austrii i podają się za członków austriackiej armii. Sierżant Tomasz Glick jest zaskoczony na widok Tomka. Armia, wraz z Sissi i Tomkiem, dostaje się do Budapesztu. Sissi spotyka się z Idą. Sissi znów jest z Franciszkiem, a Gyula znów jest z Idą.
 • Sissi i wojenna zawierucha: Okazuje się, że Zottornik spowodował wojnę. Sierżant Glick ratuje Tomka. Karol zostaje ranny gdy ratuje Franciszka od napadu. Gyula zostaje aresztowany. Arcyksiężna Zofia przyjeżdża do Budapesztu. Sissi i Franciszek wyjaśniają jej wszystko.
 • Trzy gołębie: Zottornik zostaje zatrzymany przez Morgasza. Gyula jest wolny. W końcu traktat pokojowy zostaje podpisany. Zottornik za karę za swoje niecne plany zostaje zmuszony być lokajem Heleny.
 • Strzeż się, Księżniczko: Arcyksiężna Zofia zezwala Elżbiecie samodzielne przygotować swoje wesele. Ta chce urządzić wesele wbrew etykiecie dworskiej. Pomagają jej Helena i Zottornik. Franciszek nie jest zadowolony z planu wesela. Sissi i Tomek wyjeżdżają do Possenhoffen. Tymczasem Maksymilian i hrabia Arkas po ucieczce z wyspy Ariman.
 • Sen Tomka: Tomka dręczy sen, w którym Arkas go zostawił na progu sierocińca. Sierżant Glick pojawia się w Bawarii. 10 lat temu żona Tomasza zmarła przy narodzinach dziecka. Tomasz był architektem i zbudował dla Arkasa zamek. Arkas nie zapłacił i wmówił, że Tomasz zostawił dziecko w lesie. Tomasz został wygnany. Po odzyskaniu wolności, Tomasz przyłączył się do austriackiej armii i w jednej z misji spotkał Tomka, który był do niego podobny. Okazuje się, że Tomek jest synem Tomasza. W całej Bawarii prawda wychodzi na jaw. Tomek i Tomasz zamieszkują w zamku Arkasa. Tymczasem Arcyksiężna Zofia każe napisać Franciszkowi list z przeprosinami. Wittelsbachowie proszą Sissi, żeby napisała list z przeprosinami do Franciszka. Wszystko psują Helena i Zottornik.
 • Arkas nigdy nie daje za wygraną: Tomek i Tomasz urządzają w zamku przyjęcie i zapraszają Franciszka i Arcyksiężną Zofię. Helena zaprasza siebie, żeby być obok Franciszka. Arkas usiłuje zepsuć przyjęcie, lecz mu się nie udaje. Sissi i Franciszek omawiają, że ich ślub będzie za tydzień. Arcyksiężna Zofia i Helena wracają do Wiednia, a Franciszek zostaje w Bawarii.
 • Mikstura doktora Fritza: Sissi zapada na poważną chorobę z zaburzeniem wzroku. Żeby się Sissi lepiej polepszyło, Franciszek i Maks zabierają ją z powrotem do Wiednia. Tymczasem Arkas poznaje doktora Fritza, który jest bardzo podobny do Franciszka. Arkas przyprowadza Fritza do Zottornika. Fritz leczy Sissi swoim lekarstwem. Gdy Franciszek, Tomek, który przyjechał z ojcem, Arcyksiężna Zofia, Maks i pani Matylda zaglądają do Sissi, Fritz ucieka, zostawiając lekarstwo, które zostaje znalezione przez Tomka.
 • Książę Fritz: Arkas i Zottornik obmyślają podstęp i proszą Fritza, by grał rolę Franciszka. Arkas porywa Franciszka i więzi go w twierdzy Schraken. Fritz zakochuje się w Helenie. Dalej podając się za Franciszka, Fritz mówi Sissi, że ma zamiar poślubić Helenę. Sissi jest załamana, lecz potem orientuje się, że ten Franciszek, który chce poślubić Helenę, to oszust.
 • Podwójna gra: Sissi wymyśla plan jak zdemaskować Fritza. Pani Matylda ma odwrócić uwagę Heleny, a Lord Karmelek ma odwrócić uwagę Arcyksiężnej Zofii. Tomek, Tina, Kail i Konrad znajdują leki Fritza i wymyślają plan. Tina udaje, że cierpi na zaburzenie wzroku. Fritz zostaje zdemaskowany i wyjaśnia Sissi, gdzie Arkas uwięził Franciszka.
 • Tryumf miłości: Dzięki podstępowi Sissi, udaje się uwolnić z więzienia arcyksięcia Franza. Sprytny plan księżniczki doprowadza też do delikatnego pozbycia się Heleny, która trafia razem z zakochanym w niej Doktorem Fritzem na farmę na wsi. Elżbieta i Franciszek biorą w Wiedniu ślub oraz zostają koronowani na cesarza i cesarzową Austrii.

Cytaty[edytuj | edytuj kod]

 • Przyjaciele mówią mi „Sissi” (Elżbieta „Sissi” von Wittelsbach)
 • Przyjaciele mówią mi „Franz” (Franciszek Józef von Habsburg-Lathringen)
 • Jasne jak słońce (Tina)
 • Piorun, jak dobrze, że cię widzę (Sissi)
 • Do diaska (Fritz)
 • Na Jowisza (Lord John Karmelek)

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • W rzeczywistości Zofia von Habsburg i Ludwika von Wittelsbach były rodzonymi siostrami, więc ich dzieci były kuzynostwem. Franciszek był kuzynem Elżbiety, a Zofia jej ciotką. Na małżeństwo głównych bohaterów potrzebna była dyspensa papieska.
 • Gyula Andrássy był w rzeczywistości hrabią węgierskim, a Ida Ferenczy węgierską damą dworu cesarzowej Elżbiety. Nigdy nie łączyło ich żadne uczucie.
 • W serialu arcyksiężna Zofia jest wdową. W rzeczywistości ojciec Franciszka – Franciszek Karol dożył małżeństwa syna.
 • Serialowa Helena von Grossberg, która jest wicehrabianką (o czym dowiadujemy się w odcinku pt. „Bal zaręczynowy”) gardzi Elżbietą, która jest księżniczką Bawarii z powodu niższej sfery. Jednak księżniczka, nawet prowincjonalna była w piramidzie społecznej postawiona wyżej niż hrabina. Fikcyjna Helena mogła gardzić Sissi z powodu życia na wsi czy nieznajomości etykiety dworskiej, ale nie niższej sfery.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]