Księga Szkocka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fragment Księgi Szkockiej z problematami Banacha, Mazura i Ulama
Fragment Księgi Szkockiej z wpisami Juliusza Schaudera, Hugona Steinhausa i Johna von Neumanna

Księga Szkocka – gruby zeszyt zakupiony przez Łucję, żonę Stefana Banacha w 1935, w którym matematycy lwowscy, zarówno profesorowie, jak też studenci, zapisywali w latach 1935-1941 zagadnienia matematyczne wymagające rozwiązania. Wiele z nich nie zostało rozwiązanych do tej pory[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Autorzy problematów, wśród których byli znakomici uczeni polscy i zagraniczni (jednym z nich był John von Neumann), wyznaczali zazwyczaj nagrody za ich rozwiązanie. W Księdze zapisano 193 problemy – wśród nich znajdowały się zarówno fundamentalne zagadnienia z analizy funkcjonalnej, jak też błahe łamigłówki. Księga była przechowywana u barmana lub szatniarza w kawiarni Szkockiej we Lwowie, miejscu spotkań lwowskich matematyków, i wydawana na życzenie gości.

Stanisław Mazur podczas pobytu Ulama we Lwowie latem 1939 roku uzgodnił, że księga zostanie umieszczona w skrzyni i zakopana w pobliżu bramki na boisku piłkarskim za miastem. I choć nie wiadomo, czy ten plan wykonano, Ulam po wojnie otrzymał kopię księgi. Inna wersja wydarzeń podaje, że po wojnie, w 1945, żona Stefana Banacha – Łucja, zmuszona wraz z innymi Polakami do opuszczenia Lwowa, wywiozła Księgę do Warszawy.

Księga Szkocka jest w posiadaniu potomków Stefana Banacha zamieszkałych w Niemczech.

Tradycja Księgi Szkockiej była kontynuowana po wojnie we Wrocławiu i w latach 1945-1958 powstała Nowa Księga Szkocka. Znajduje się ona obecnie w zbiorach biblioteki Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Iłowiecki, Dzieje nauki polskiej, Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1981, s. 253, ISBN 83-223-1876-6, OCLC 830296583.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]