Księstwo (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Księstwo
Gatunek

obyczajowy

Rok produkcji

2011

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

115 minut

Reżyseria

Andrzej Barański

Scenariusz

Andrzej Barański

Główne role

Rafał Zawierucha

Zdjęcia

Jacek Petrycki

Scenografia

Arkadiusz Kośmider

Kostiumy

Katarzyna Morawska

Montaż

Wanda Zeman

Produkcja

Małgorzata Jurczak, Krzysztof Grędziński

Wytwórnia

Skorpion Arte

Dystrybucja

Best Film

Księstwo – czarno-biały polski film fabularny z 2011 roku, w reżyserii Andrzeja Barańskiego, zrealizowany na motywach autobiograficznych powieści Zbigniewa Masternaka: Chmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk[1]. W rolę głównego bohatera wcielił się Rafał Zawierucha[2]. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polska prapremiera filmu miała miejsce podczas 36 FPFF w Gdyni w 2011 roku, w sekcji Panorama Polskiego Kina. Premiera międzynarodowa odbyła się na 46 MFF w Karlowych Warach, gdzie film został zakwalifikowany do Konkursu Głównego. Inne ważne pokazy miały miejsce podczas festiwali Era Nowe Horyzonty, w Montrealu, w Mill Valey, w Cottbus, w Kalkucie i Goa. 11 maja 2012 roku film trafił do kin w Polsce.

Zdjęcia do filmu powstały w województwie świętokrzyskim: we wsiach Baćkowice, Piórków, Psary i Widełki, w Górach Świętokrzyskich (góra Szczytniak), na zamku Krzyżtopór w Ujeździe, w Bodzentynie i Kielcach[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Obraz Polski w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Pochodzący z biednej, świętokrzyskiej wsi Zbyszek chce wyrwać się do lepszego życia. Ojciec całe życie powtarzał mu, że ich ród wywodzi się z książąt, tylko z biegiem czasu „schłopiał”. Zbyszek nie potrafi odnaleźć się w surowych warunkach rodzinnej wsi, gdzie jest tylko przedmiotem pośmiewiska lub pogardy. Z kolei nie może odnaleźć się też w mieście, którego skomplikowanym wymaganiom nie potrafi sprostać. Jego kariera piłkarska, a później studia prawnicze zostają przerwane.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. andy: "Księstwo". Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem Andrzejem Barańskim i pisarzem Zbigniewem Masternakiem. bialystokonline.pl. [dostęp 2012-02-14]. (pol.).
  2. Księstwo w bazie filmpolski.pl
  3. Księstwo. FilmPolski.pl. [dostęp 2022-11-18]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]