Przejdź do zawartości

Kuźma Pietrow-Wodkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kuźma Siergiejewicz Pietrow-Wodkin (Кузьма Сергеевич Петров-Водкин)
Ilustracja
Imię i nazwisko

Kuźma Siergiejewicz Pietrow-Wodkin

Data i miejsce urodzenia

5 listopada 1878
Chwałyńsk, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

15 lutego 1939
Leningrad, ZSRR

Narodowość

rosyjska

Dziedzina sztuki

Malarstwo, grafika

Epoka

Symbolizm

Kuźma Siergiejewicz Pietrow-Wodkin (ros. Кузьма Сергеевич Петров-Водкин, ur. 24 października?/5 listopada 1878 w Chwałyńsku, zm. 15 lutego 1939 w Leningradzie) – rosyjski malarz i grafik, przedstawiciel symbolizmu.

Początkiem kariery artystycznej Kuźmy Pietrowa-Wodkina stał się przyjazd do Chwałyńska architekta petersburskiego Romana Melcera, który miał zbudować nową rezydencję dla właścicielki dóbr Kazariny. Matka Kuźmy, służąca w domu Kazariny skorzystała z okazji i pokazała architektowi rysunki swojego syna. Melcer zabrał chłopca do Petersburga i umożliwił mu naukę w klasach rysunku i malarstwa Akademii Artystyczno-Przemysłowej im. Stieglitza.

Pierwszym dziełem Pietrowa-Wodkina stała się ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem na ścianie apsydy kaplicy Instytutu Ortopedycznego doktora Wredena. Ikona został utrwalona w majolice w Londynie.

W latach 18971905 Pietrow-Wodkin studiował w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury u Walentina Sierowa i kształcił się dalej w Monachium u Antona Ažbe. W latach 19051908 przebywał w Paryżu, zwiedzał Włochy i Afrykę Północną.

W roku 1911 został członkiem stowarzyszenia Świat Sztuki.

Po Rewolucji październikowej Pietrow-Wodkin zajął się scenografią teatralną. Zajął się także pisarstwem, tworząc opowiadania, utwory teatralne i eseje.

W latach 19181933 wykładał m.in. na Wchutiemasie i Wchutieinie.