Kuchnia boliwijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Locro (rosół)
Placki sopaipillas
Chuño – danie z kukurydzy mote
Singani – odmiana boliwijskiej brandy
Mate de coca – herbata z liści koki

Kuchnia boliwijska – kuchnia regionalna, charakterystyczna dla obszaru Boliwii.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kuchnia boliwijska, z uwagi na historię kraju i jego położenie, łączy w sobie wpływy inkaskie, hiszpańskie i mauretańskie. Mieszają się w niej potrawy rodzime, europejskie i arabskie, jak również afrykańskie[1]. Z uwagi na niską zamożność mieszkańców Boliwii kuchnia zwykłych obywateli nie jest zbyt wymyślna. Dominują w niej ziemniaki (zastępowane też juką), wołowina, ryby i ryż[2].

W rejonach tropikalnych i subtropikalnych, gdzie możliwe jest obfite wytwarzanie produktów żywnościowych, uprawia się soję, rzepak, trzcinę cukrową, cytrusy, zboża, owoce i warzywa, w tym charakterystyczny owoc amazońskicupuaçu. Większość dań tropikalnej części Boliwii złożona jest z mięsa, ryżu, bananów, juki oraz papas fritas, czyli frytek. Popularnym dodatkiem jest llajua – pikantny sos z locoto[1].

Wybrane potrawy[edytuj | edytuj kod]

Do charakterystycznych dań kuchni lokalnej należą:

Napoje i owoce[edytuj | edytuj kod]

Do picia podaje się często ambrosíę, czyli świeże mleko krowie zaprawione niewielką ilością lokalnej brandy, czyli singani, a także sucumbe – ciepłe mleko z cynamonem i cukrem[1]. Bardzo popularnym napojem jest mate de coca, czyli herbata z liści krasnodrzewu pospolitego (koki)[2].

Z uwagi na klimat spożywana jest duża ilość owoców i soków (jugos). Soki miksowane są na ulicznych straganach i podawane z dodatkiem wody lub mleka[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Bolivia in my Eyes, KUCHNIA BOLIWIJSKA – TIERRAS BAJAS
  2. a b c d Obieżyskład, Boliwia
  3. Kocham Zupy, LOCRO DE PAPA Z EKWADORU. [dostęp 2016-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-16)].
  4. a b Monoloco, Boliwijskie rozkosze podniebienia. [dostęp 2016-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-27)].