Kuchnia kalifornijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kuchnia kalifornijska – kuchnia regionalna, charakterystyczna dla mieszkańców Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Częściowo zaliczana jest do nouvelle cuisine[1] i kuchni fusion[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Farmers Market w Los Angeles

Kuchnia kalifornijska charakteryzuje się prostotą, lekkością[2][3] oraz kładzeniem dużego nacisku na zdrowotność i estetykę podawania poszczególnych potraw. W restauracjach serwowane są najczęściej za stosunkowo wysoką cenę, niewielkie porcje przygotowane ze świeżych, lokalnych składników i bardzo atrakcyjnie podane. Teoretycy tej kuchni zakładają, że trzeba spożywać tylko to, co jest naprawdę potrzebne dla organizmu i co jest dobrze przyswajalne, np. świeże warzywa, zbierane przed dojrzeniem, gotowane na parze, co uwypukla ich smak i zachowuje naturalny skład. Owoce morza sprowadza się z określonych, gwarantujących właściwą jakość akwakultur. Mięsa spożywa się niedużo (głównie kurczaka i indyka[2]), a to, które jest podawane, kupowane jest w gospodarstwach ekologicznych. Elementy mięsne często zastępuje się odpowiednikami wegetariańskimi, np. pochodzenia sojowego[2]. Posiłki przyozdabia się atrakcyjnie wyglądającymi owocami, a dominuje wśród nich kiwi i mango[1]. Częścią fenomenu kuchni kalifornijskiej jest silne wspieranie go przez ruch Slow Food[2].

Dania kuchni kalifornijskiej inspirowane są częściowo wpływem kuchni wybrzeża Pacyfiku, m.in. meksykańską, azjatycką, a także kuchniami śródziemnomorskimi[2]. Menu jest zmienne i zależne od pór roku oraz oferty lokalnych bazarów i targów[3][4]. Duży wpływ na zachowania kulinarne Kalifornijczyków wywierają Meksykanie, licznie zamieszkujący region i prowadzący dużą część restauracji z własnymi daniami.

Dodatkiem do jedzenia są w Kalifornii miejscowe wina, zwłaszcza pochodzące z Napa Valley[3], ale też z regionów: Sonoma, Carneros, Mendocino, San Francisco Bay, Central Valley, Monterey, San Luis Obispo, Santa Barbara i Południowej Kalifornii. Tradycja winiarska Kalifornii liczy blisko 250 lat. Doświadczenie producentów i dobre warunku upraw owocują wysoką jakością i różnorodnością win[5].

Jedną z najbardziej znanych kucharek Kalifornii jest Alice Waters, która zmodyfikowała oblicze tamtejszej kuchni poprzez sięgnięcie do tradycji francuskich[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Wybrane potrawy i składniki[edytuj | edytuj kod]

Winnice w dolinie Napa

Do potraw kuchni kalifornijskiej należą m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Kuchnia kalifornijska, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-01-09].
 2. a b c d e f g Kuchnia regionalna USA cz. II – Gotujmy.pl, Portal Kulinarny Gotujmy.pl – Przepisy kulinarne, Książki kucharskie, Przepisy ze zdjęciami, Porady, Forum, Video, 12 czerwca 2013 [dostęp 2021-01-09] (pol.).
 3. a b c Kulinarna podróż po USA, Tygodnik PLUS [dostęp 2021-01-09] (pol.).
 4. a b c Kuchnia kalifornijska – miejsce drugie – Ranking 7 najzdrowszych kuchni świata, WP parenting [dostęp 2021-01-09] (pol.).
 5. WINA KALIFORNIJSKIE w MSBiS – warsztaty w Tomaszem Prange-Barczyńskim, MSBiS – szkoła barmańska Warszawa, 11 listopada 2011 [dostęp 2021-01-09] (pol.).
 6. a b Słoneczna kalifornijska kuchnia, W drodze ze smakiem, 19 lipca 2018 [dostęp 2021-01-09] (pol.).
 7. Food Polka, Sylwestrowa przekąska z awokado i krewetek o smakach południowej Kalifornii, Jem więc Jestem, 29 grudnia 2015 [dostęp 2021-01-09] (pol.).
 8. Food Polka, Figa z makiem? Czy figa z orkiszem?, Jem więc Jestem, 26 września 2015 [dostęp 2021-01-09] (pol.).
 9. Food Polka, Południowo-kalifornijski Tapatio to prawdziwy ostrzacha… jak na sos z chili przystało, Jem więc Jestem, 22 maja 2016 [dostęp 2021-01-09] (pol.).
 10. Historia, California Prunes PL [dostęp 2021-01-09] (ang.).
 11. Migdały kalifornijskie w Cukiernictwie i Piekarstwie, NewsGastro.pl [dostęp 2021-01-09] (pol.).