Kuchnia ukraińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lwowska kawa
Barszcz ukraiński
Ciasto kijowskie

Kuchnia ukraińska – kuchnia narodowa, charakterystyczna dla Ukrainy.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Podstawą kuchni ukraińskiej są chleby oraz potrawy z mąki i kaszy. Istotną rolę odgrywają także mięso, warzywa i ryby. Chleb, pieczony niegdyś w specjalnych piecach, pełni także funkcje obrzędowe, szczególnie tzw. korowaj.

Często spotyka się potrawy z ciasta, gotowanego we wrzątku – warenyky, z różnymi nadzieniami: twarogiem, ziemniakami, wiśniami. Do tej samej grupy należą sławne i bardzo lubiane pierogi ruskie, wypełnione białym serem (postać słodka, również z dodatkiem rodzynek) lub ziemniakami (postać słona), lub ziemniakami i białym serem jednocześnie. Inny rodzaj pierogów – pielmieni – również znany na Ukrainie, jest prawdopodobnie zapożyczeniem z Rosji[1].

Daniem narodowym jest barszcz ukraiński z burakami, kapustą, warzywami, słoniną oraz znaczącą ilością śmietany. Z innych zup popularne są kapusnjak (kapuśniak) juszka oraz solanka. Z mięs jada się wołowinę, wieprzowinę, baraninę i drób. Ulubioną potrawą narodową jest słonina wieprzowa, występująca w każdej możliwej postaci – słonej, wędzonej, duszonej, słodkiej (desery). Słoninę jada się zwykle z chlebem i musztardą (tradycyjne jej gatunki to Czarcia i Kozacka) lub z ziemniakami; dodaje się (zwykle zasmażaną) do prawie wszystkich potraw słonych (zup i drugich dań), faszeruje się nią inne mięsa w celu otrzymania większej soczystości. Z napojów warto wymienić kwas, czasami podawany z jagodami czy dodatkiem soku brzozowego oraz dziesiątki gatunków win, piw oraz wódek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kuchnia ukraińska korzeniami sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Za jeden z kluczowych czynników uważa się na przykład dominujące od wieków uprawy żyta, które do dzisiaj jest niezastąpione w wypieku chlebów. Zdaniem historyków, bardzo istotne były również kulturalne wpływy polskie i białoruskie, a także rosyjskie, tatarskie tureckie oraz ormiańskie[2].

Typowe dania[3][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. n, Kuchnia Ukraińska [online], Smak Ukraiński [dostęp 2021-05-01] (pol.).
  2. Joanna Szubierajska, Kuchnia ukraińska – historia, składniki i dania kuchni ukraińskiej [online], ekologia.pl, 4 listopada 2020 [dostęp 2021-05-01].
  3. Kuchnia ukraińska: charakterystyka i przepisy – Akademia Smaku [online], akademiasmaku.pl [dostęp 2021-05-01] (pol.).