Kudłoń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kudłoń
Ilustracja
Kudłoń spod Turbacza
Państwo  Polska
Pasmo Gorce, Karpaty
Wysokość 1274 m n.p.m.
Wybitność 265 m
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, blisko centrum na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kudłoń”
Ziemia49°34′21,0″N 20°10′34,2″E/49,572500 20,176167
Widok na Mostownicę i Kudłoń z polany Czoło Turbacza

Kudłoń (1274 m) – czwarty co do wysokości szczyt w Gorcach położony na północny wschód od Turbacza, w grzbiecie łączącym Turbacz z Beskidem Wyspowym (poprzez przełęcz Przysłop). Jest najwybitniejszym szczytem Gorczańskiego Parku Narodowego. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska Kudeł bądź Kudła.

Topografia[edytuj | edytuj kod]

Kudłoń jest zwornikiem dla kilku grzbietów. W północno-wschodnim kierunku ciągnie się od niego grzbiet, który poprzez Gorc Troszacki i Jaworzynkę opada do przełęczy Przysłop, w południowo-zachodnim kierunku grzbiet, który poprzez Przysłopek opada do przełęczy Borek. Kudłoń jest również zwornikiem dla dwóch bocznych grani: północno-zachodniej, mającej długość ok. 4 km grani z Kopą i odchodzącej na północ 6,5-kilometrowej grani Kiełbaśnej. Wierzchołek Kudłonia, niewiele wznoszący się powyżej grzbietu, jest zalesiony, więc całkowicie pozbawiony widoków. Znajduje się na nim słupek znaku pomiarowego, nieco zaś poniżej szczytu skrzyżowanie szlaków.

Polany[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak na innych szczytach Gorców, również na Kudłoniu znajdują się polany, które wypasane były przez kilkaset lat. Największe natężenie pasterstwo osiągnęło przed II wojną światową. Potem stopniowo było ograniczane, aż do zupełnego zaprzestania wypasu i od tego czasu polany stopniowo zarastają borówczyskami i lasem. Najsłynniejsza z tych polan to polana Kudłoń na północnych zboczach z rozległą panoramą widokową na polanę Podskały i szczyty Beskdu Wyspowego. Pozostałe polany to: Pustak, Cerla Hanulowa, Pyrzówka, Kopa, Figurki Niżne, Figurki Wyżne, Stawieniec.

Odsłonięcia skalne i jaskinie[edytuj | edytuj kod]

Na Kudłoniu znajdują się najliczniejsze i najbardziej znane w całych Gorcach wychodnie skalne. W partii szczytowej są trzy zgrupowania okazałych skałek piaskowcowych o wysokości do 20 m. Najsłynniejszą z tych skał jest Kudłoński Baca na północnych zboczach.

W masywie Kudłonia znajdują się też niewielkie jaskinie. Obok polany Kopa jest Szczelina w Kudłoniu[1]. W Potoku za Palacem znajduje się Kudłońska Koleba. Dawniej, gdy wierzchołek Kudłonia był odsłonięty, istniało tu jedyne w Gorcach stanowisko kosodrzewiny (prawdopodobnie wprowadzonej sztucznie). Gdy jednak uległ zalesieniu, kosodrzewina wyginęła.

Wody[edytuj | edytuj kod]

Przez Kudłoń przebiega dział wodny pomiędzy zlewniami Dunajca i Raby. Potoki spływające ze zboczy południowych wpadają do Kamienickiego Potoku w zlewni Dunajca, potoki ze zboczy północnych (Rosocha i Za Palacem) do Mszanki, z zachodnich do Koniny. Mszanka i Konina znajdują się w zlewni Raby.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czarny – czarny z Lubomierza przez polanę Kudłoń, wierzchołek Kudłonia i polanę Kopa do Koniny. Czas wejścia na Kudłoń: z Lubomierza 2.20 h (↓ 1.30 h), z Koniny 2.20 h (↓ 2 h)

szlaki omijające wierzchołek:

szlak turystyczny zielony – zielony z Rzek doliną Kamienickiego Potoku przez Trusiówkę, Papieżówkę, polanę Stawieniec i Gorc Troszacki do skrzyżowania szlaków pod Kudłoniem. Czas przejścia około 3 h, ↓ 2.20 h
szlak turystyczny żółty – żółty z przełęczy Przysłop przez Jaworzynkę, Gorc Troszacki, skrzyżowanie szlaków pod Kudłoniem, przełęcz Borek, Czoło Turbacza na Turbacz. Czas wejścia na Kudłoń: z przełęczy Przysłop 2 h (↓ 1.30 h), z Turbacza 1.50 h (↓ 2 h)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ​ISBN 83-89188-19-8​.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]