Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu – koordynator projektu

Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa (KPBC) – projekt realizowany przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu i wybrane biblioteki współpracujące w ramach Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego. W latach 2005-2006 KPBC była finansowana z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, później przez UMK i partnerów. W latach 2007-2008 korzystała z grantu MKiDN dla stworzenia nowej kolekcji Baltica i poszerzania zasobu Pommeranica.

Od września 2005 r. KPBC udostępnia swoje zasoby w internecie. Rokrocznie dodaje do zasobu ponad 5000 nowych obiektów.

Twórcy projektu[edytuj | edytuj kod]

Twórcami projektu są:

Celem projektu jest tworzenie regionalnej biblioteki cyfrowej wspierającej rozwój potencjału intelektualnego i innowacyjnego społeczeństwa, umożliwiającej szybki dostęp do zasobów wiedzy oraz cennych zabytków kultury piśmienniczej. W Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej udostępniane są cyfrowe wersje książek, czasopism oraz materiałów ikonograficznych, kartograficznych, muzycznych i dokumentów życia społecznego.

Zasób Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej[edytuj | edytuj kod]

Zasób KPBC tworzą trzy kolekcje:

  • regionalia,
  • materiały dydaktyczne,
  • dziedzictwo kulturowe.

KPBC wykorzystuje oprogramowanie dLibra udostępnione przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Większość dokumentów elektronicznych prezentowana jest w formacie DjVu, nieliczne są w PDF oraz w SWF (ShockWave Flash). Możliwe są także inne formaty graficzne i tekstowe. W roku 2008 KPBC znalazła się na prestiżowej liście repozytoriów światowych "The Webometrics Ranking of World Universities".

KPBC jest częścią polskiej sieci kilkunastu bibliotek cyfrowych, które od roku 2001 udostępniły już obywatelom około 2 300 000 obiektów cyfrowych.[1] Zadaniem sieci jest wejście do europejskich zasobów, które są w tej chwili tworzone.

Przypisy

  1. Federacja Bibliotek Cyfrowych | Wyszukiwanie według opisu. fbc.pionier.net.pl. [dostęp 2015-06-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]