Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
Kujawy and Pomorze University in Bydgoszcz
Ilustracja
Budynek przy ul. Toruńskiej 55-57
Data założenia 13 września 2000
Państwo  Polska
Adres ul. Toruńska 55 - 57 85-023, ul. Piotrowskiego 12-14 85-089,
Bydgoszcz
Liczba studentów 5606 (2011)
Rektor dr Helena Czakowska
Członkostwo Socrates-Erasmus
Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa lokalizacyjna Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
Ziemia53°07′08,44″N 18°01′14,63″E/53,119010 18,020730
Strona internetowa
Kampus ul. Piotrowskiego
Kampus KPSW, ul. Toruńska 55-57
Kampus przy ul. Toruńskiej w kolorach zachodu słońca

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy (KPSW) - niepubliczna szkoła wyższa utworzona w Bydgoszczy przez Helenę i Romana Czakowskich.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa to uczelnia o pięciu wydziałach. Proces dydaktyczny realizowany jest na studiach licencjackich (I stopnia), magisterskich (II stopnia) oraz podyplomowych w kilkudziesięciu specjalnościach. W 2011 r. ofertę edukacyjną tworzyło 11 kierunków studiów i ok. 60 specjalności na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Najbardziej prestiżowym kierunkiem jest prawo (studia magisterskie), które uczelnia prowadzi jako jedna z dwóch uczelni niepublicznych w północnej Polsce (w tym jedyna w Bydgoszczy i jedyna niepubliczna w regionie kujawsko-pomorskim). Oprócz Bydgoszczy uczelnia prowadzi nauczanie podyplomowe w ośrodkach zamiejscowych w Pile, Grudziądzu, Koninie, Ostródzie, Mławie i Wałczu[1].

Integralnym elementem KPSW jest, działające od 2003 roku, Biuro Karier, które służy studentom i absolwentom w wyborze drogi zawodowej oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (od 2006/2007, nagrodzony przez Ministerstwo Gospodarki - znalazł się wśród czterech najlepszych w Polsce) prowadzony przez studentów, który wspomaga młodych ludzi chcących podjąć własną działalność gospodarczą. Od sezonu 2007/2008 KPSW jako strategiczny sponsor prowadzi drużynę II ligi Koszykówki mężczyzn KPSW/Astoria Bydgoszcz[1].

KPSW obejmuje ścisłym patronatem Zespół Szkół Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia, zawierający przedszkole oraz szkoły średnie i technika zawodowe[1].

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy funkcjonuje na zasadach non-profit, co oznacza, że cały zysk jest przeznaczany na inwestycje. W ramach współpracy zagranicznej uczestniczy w programach LLP – Erasmus, Leonardo da Vinci oraz realizuje wymianę zagraniczną studentów i nauczycieli. Uczelnia jest organizatorem krajowych i międzynarodowych konferencji oraz seminariów naukowych. Od 2005 roku funkcjonuje Wydawnictwo KPSW, dla wydawania publikacji naukowych[2].

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie Raportu o uczelniach niepublicznych w Polsce, udostępnionego przez portal „Perspektywy.pl”[3] Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa zalicza się do większych uczelni niepublicznych w Polsce północnej:

 • liczba studentów 2011: 5606 (1. miejsce w Bydgoszczy, 2. miejsce w regionie, 16. miejsce w kraju)
 • studenci stacjonarni 2011: 540
 • uczestnicy studiów podyplomowych 2011: 628
 • studenci obcokrajowcy 2011: 16
 • przyjęci na studia 2010/2011: 2200
 • konferencje naukowe 2000-2011: 94

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa posiada szereg medali i wyróżnień, m.in. certyfikat „Wiarygodna Szkoła”. W 2005 i 2006 r. zajęła pierwsze miejsce w Bydgoszczy według rankingu „Perspektyw” i „Rzeczypospolitej” w kategorii szkół niepublicznych prowadzących studia zawodowe i licencjackie[1]. W 2011 r. KPSW jako jedyna uczelnia z Polski została wybrana na partnera naukowego Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, powołanej przez papieża 1 marca 2010 r. Oprócz uczelni bydgoskiej, w programie uczestniczą: Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca Jezusa w Mediolanie oraz Papieski Uniwersytet Laterański[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa powstała z inicjatywy Heleny i Romana Czakowskich, prowadzących od 1992 r. Zespół Szkół Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia. Obejmował on w 2004 r. dwa przedszkola, Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane, Liceum Ekonomiczne, Technikum Gastronomii i Hotelarstwa, Technikum Gastronomii i Hotelarstwa dla Dorosłych, Liceum Ogólnokształcące i Ekonomiczne dla Dorosłych oraz Studium Policealne[5].

13 września 2000 r. minister edukacji narodowej wydał zgodę na powstanie uczelni, a 29 grudnia 2000 r., pod nazwą Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy została wpisana do rejestru uczelni niepaństwowych pod numerem 51[6]. Pierwszym rektorem został prof. dr hab. Jan Jakóbowski. Decyzja Ministra obejmowała zgodę na prowadzone przez KPSW trzyletnich licencjackich studiów zawodowych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym[5].

Uczelnia rozpoczęła statutową działalność w styczniu 2001 r. oferując dwa kierunki[5]:

 • Administrację - specjalność „administracja publiczna”
 • Pedagogikę - specjalności: „resocjalizacja z profilaktyką społeczną” i „wychowanie z profilaktyką uzależnień”.

W 2004 r. na uczelni istniały dwa wydziały z 8 specjalnościami nauczania oraz podejmowano czynności przygotowujące do uruchomienia trzeciego wydziału – Ekonomii. Poza tym istniały również ogólnouczelniane jednostki dydaktyczno-organizacyjne jak: Studium Języków Obcych, Studium Informatyki i Mediów Edukacyjnych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Studium Studenckich Praktyk Zawodowych oraz Biuro Karier[5].

Od 2005 r. wyniku uruchomienia nowych kierunków studiów, uczelnia zmieniła profil na humanistyczno-ekonomiczny, zaś w 2006 r. zyskała charakter akademicki poprzez zgodę MEN na prowadzenie uzupełniających studiów magisterskich na kierunku pedagogika. W 2007 r. otrzymała zgodę na uruchomienie trzech nowych kierunków – filologii, stosunków międzynarodowych oraz geodezji i kartografii. Tym samym KPSW powiększyła się o dwa nowe wydziały - filologiczny i techniczny. W kolejnych latach otwierano kolejne kierunki: w 2009 r. – budownictwo, administracja (magisterska), w 2010 r. – filologia hiszpańska, praca socjalna, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, informatyka oraz prawo (studia magisterskie)[7]. W lipcu 2011 r. uczelnia uzyskała zgodę MEN na uruchomienie studiów magisterskich na kierunku ekonomia oraz na uruchomienie studiów inżynierskich na kierunku inżynieria bezpieczeństwa[8].

W pierwszym roku istnienia uczelni kadrę naukową stanowiło 43 nauczycieli akademickich, zaś w 2004 r. 108 osób; w tym: 6 profesorów tytularnych, 17 profesorów uczelnianych z habilitacją, 34 doktorów i 51 magistrów. Kadra KPSW w latach 2001-2004 zorganizowała konferencje naukowe z tematyki: profilaktyki uzależnień w szkole i środowisku lokalnym (2002); perspektyw wychowania przedszkolnego (2003) oraz funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie w perspektywie społecznej, psychologicznej i biologicznej (2004). W ramach wymiany międzynarodowej uczelnia współpracowała m.in. z uniwersytetami na Łotwie, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Francji[5].

W kolejnych latach istnienia uczelni zwiększała się liczba studentów, od 521 w 2001 r. do 1632 w 2003[5], zaś w 2008 r. sięgnęła 6220 osób.

Baza lokalowa[edytuj | edytuj kod]

Początkowo siedziba uczelni została zlokalizowana w budynku przy ul. Warmińskiego 3. W 2002 r. zakupiono i zaadaptowano na potrzeby uczelni obiekt przy ul. Władysława Bełzy 2, który zmodernizowano na potrzeby Wydziału Pedagogicznego, a w styczniu 2004 r. budynek przy ul. Piotrowskiego 12-14, gdzie umieszczono Wydział Administracji i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Ekonomii oraz Rektorat. Od 2012 r. w budynku przy ul. Piotrowskiego 12-14 mieścił się Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Ekonomiczno-Społeczny.www.kpsw.edu.pl W roku akademickim 2014/2015 Wydział Pedagogiczny połączył się w Wydziałem Filologicznym tworząc Wydział Nauk Społecznych i Filologicznych.Wydział Prawa i Administracji połączył się z Wydziałem Ekonomiczno-Społecznym tworząc Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii. Kolejny obiekt uczelni mieści się przy ul. Toruńskiej 55-57, obejmując obszar około 1 ha, gdzie planowano wzniesienie od podstaw własnego kampusu uczelni, składającego się z trzech budynków dydaktycznych, domu studenckiego, hotelu asystenckiego oraz hali sportowo-widowiskowej[9]. Prace przy wznoszeniu obiektów zainicjowano w 2005 r. Użytkowanie pierwszego skrzydła kampusu rozpoczęto w 2008 r. Mieszczą się w nim wydziały: Pedagogiczny, Filologiczny oraz Techniczny. Działa tu również Międzynarodowe Centrum Nauki i Edukacji, Centrum Wystaw Artystycznych oraz Akademickie Radio Internetowe MEGAFON. W 2009 r. rozpoczęła się budowa drugiego skrzydła kampusu. W 2011 r. do nowego skrzydła przeniesiona Wydział Filologiczny i Wydział Techniczny. W 2012 r. oddano do użytku trzecie skrzydło kampusu, gdzie obecnie mieści się Rektorat[1]. Aktualnie budynek przy ul. Toruńskiej jest główną siedzibą Uczelni, w której mieści się m.in Rektorat, wszystkie Wydziały i Biblioteka Główna.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii[edytuj | edytuj kod]

Dziekan - prof. nadzw. KPSW dr hab. Igor Zgoliński
Centrum Obsługi Studenta - ul. Toruńska 55/57

Wydział Nauk Społecznych i Filologicznych[edytuj | edytuj kod]

Dziekan - prof. nadzw. KPSW - dr hab. Monika Jaworska-Witkowska
Centrum Obsługi Studenta - ul. Toruńska 55/57

Wydział Techniczny[edytuj | edytuj kod]

Dziekan - dr inż. Joanna Gęsikowska
Centrum Obsługi Studenta - ul. Toruńska 55/57

Kierunki[edytuj | edytuj kod]

Poniżej podano kierunki i specjalności studiów oferowane w r.a. 2015/2016 r.

Studia licencjackie (3 lata)[edytuj | edytuj kod]

 • Pedagogika
  • Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
  • Pedagogika rewalidacyjna (oligofrenopedagogika)
  • Edukacja dla bezpieczeństwa z zarządzaniem kryzysowym
  • Coaching, mentoring i wspieranie rozwoju osobistego
  • Opieka i wychowanie
  • Poradnictwo zawodowe i doradztwo personalne
  • Andragogika z edukacją gerontologiczną
  • Terapia zajęciowa
  • Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna z językiem angielskim
  • Poradnictwo rodzinne
  • Psychopedagogika
  • Resocjalizacja z profilaktyką społeczną
 • Administracja
  • Administracja publiczna
  • Administrowanie i obrót nieruchomościami
  • Administracja gospodarcza
  • Bezpieczeństwo publiczne
  • Administracja skarbowa
  • Administracja w organach wymiaru sprawiedliwości
  • Administracja i prawo w biznesie
  • Administracja w służbie zdrowia
  • Organizacja i zarządzanie w administracji
  • Administracja samorządowa
  • E-government oraz nowoczesne formy administracji
  • Administracja europejska
 • Ekonomia
  • Ekonomia menedżerska
  • Analityk rynków finansowych
  • Biznes międzynarodowy
  • Ekonomia przedsiębiorstw
  • Psychologia w biznesie
  • Prawo w biznesie
  • Rachunkowość przedsiębiorstw i finanse
  • Zarządzanie kadrami i doradztwo personalne
  • Marketing i public relations w biznesie
  • Prawo podatkowe i rachunkowość
  • Zarządzanie firmą międzynarodową
  • Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw
  • Handel międzynarodowy
  • Organizacja i zarządzanie w administracji
  • Bankowość i doradztwo finansowe
  • Zarządzanie sprzedażą
 • Stosunki Międzynarodowe
  • Międzynarodowe stosunki gospodarcze
  • Polityka międzynarodowa i dyplomacja
  • Studia wschodnie
  • Turystyka międzynarodowa
  • Marketing i handel międzynarodowy
  • Biznes i polityka międzynarodowa z elementami prawa międzynarodowego
  • Administracja europejska
 • Filologia
  • Filologia angielska
  • Filologia hiszpańska
  • Filologia rosyjska
  • Filologia germańska
 • Praca socjalna

Studia inżynierskie (3,5 r.)[edytuj | edytuj kod]

 • Geodezja i kartografia
 • Budownictwo
  • Budownictwo energooszczędne
  • Rewitalizacja obiektów budowlanych
  • Budownictwo ogólne
  • Technologia i organizacja budownictwa
  • Budownictwo drogowe
 • Informatyka
  • Teleinformatyka
  • Grafika komputerowa
  • Technologie internetowe
  • Informatyka w usługach finansowych
  • Systemy baz danych
  • Sieci komputerowe i bezpieczeństwo systemów
  • Inżynieria obrazu i dźwięku
  • Inżynieria oprogramowania

Studia magisterskie (5 lat)[edytuj | edytuj kod]

Studia magisterskie (2 lat)[edytuj | edytuj kod]

 • Pedagogika
  • Profilaktyka uzależnień
  • Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
  • Resocjalizacja
  • Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
  • Pedagogika ogólna
  • Pedagogika kultury i zarządzanie instytucjami kulturalnymi
  • Pedagogika rewalidacyjna (oligofrenopedagogika)
  • Pedagogika szkolna z elementami socjoterapii
  • Pedagogika pracy z elementami HR
  • Pedagogika regionalna i międzykulturowa
  • Poradnictwo zawodowe w planowaniu kariery z elementami przedsiębiorczości
  • Psychopedagogika
 • Administracja
  • Administracja publiczna
  • Administracja samorządowa
  • Administracja gospodarcza
  • Bezpieczeństwo publiczne
  • Administracja w służbie zdrowia
  • Administracja skarbowa
  • Administracja w organach wymiaru sprawiedliwości
  • Administracja i prawo w biznesie
  • E-government oraz nowoczesne formy administracji
  • Organizacja i zarządzanie w administracji
  • Administrowanie i obrót nieruchomościami
  • Administracja europejska
 • Ekonomia
  • Ekonomia menedżerska
  • Biznes międzynarodowy
  • Analityk rynków finansowych
  • Psychologia w biznesie
  • Prawo w biznesie
  • Rachunkowość przedsiębiorstw i finanse
  • Zarządzanie firmą międzynarodową
  • Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw
  • Organizacja i zarządzanie w administracji
  • Prawo podatkowe i rachunkowość
  • Bankowość i doradztwo finansowe
  • Ekonomia przedsiębiorstw
  • Zarządzanie sprzedażą
  • Marketing i public relations w biznesie
  • Zarządzanie kadrami i doradztwo personalne
  • Handel międzynarodowy

Studia podyplomowe[edytuj | edytuj kod]

 • Studia dla nauczycieli i pracowników wspomagania terapeutycznego
  • Diagnoza, dysleksja rozwojowa, terapia pedagogiczna z elementami pomocy psychologiczno-pedagogicznej
  • Przygotowanie pedagogiczne
  • Logopedia szkolna - terapia dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej
  • Logopedia ogólna
  • Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wczesna interwencja z wykorzystaniem wybranych metod neurofizjologicznych
  • Terapia zajęciowa
  • Zarządzanie oświatą
  • Przedsiębiorczość, doradca zawodowy
  • Oligofrenopedagogika z komunikacją alternatywną
  • Socjoterapia, trener warsztatu umiejętności psychospołecznych
  • Pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna z kuratelą sądową
  • Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
  • Plastyka, muzyka, wiedza o kulturze, organizacja zajęć artystycznych
  • Terapia ruchem, gimnastyka kompensacyjno - korekcyjna z elementami masażu
  • Wspomaganie rozwoju i edukacja uczniów z autyzmem z elementami integracji sensorycznej
  • Asystent rodziny, koordynator pieczy zastępczej
  • Kynoterapia i alpagoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz osobami starszymi
  • Integracja sensoryczna
  • Opieka senioralna w tym nad osobami z chorobą Alzheimera
  • Pedagogika tańca
  • Profilaktyka i terapia uzależnień
  • Technika, wychowanie techniczne
  • Terapia dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych (w tym z ADHD)
  • Pomoc psychologiczna i interwencje systemowe w rodzinie
  • Edukacja dla bezpieczeństwa (wraz z kursem sanitarnym)
  • Edukacja prawna w szkole - NOWOŚĆ
  • Język angielski w wychowaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym
  • Przygotowanie, wspomaganie procesu opieki i wychowania dzieci w rodzinie zastępczej, adopcyjnej, rodzinnym domu dziecka
  • Andragogika
 • Studia dla sfery instytucjonalnej i gospodarczej
  • Zarządzanie kadrami i doradztwo personalne
  • Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami
  • Administracja
  • Bezpieczeństwo i higiena pracy
  • Neurolingwistyczne Programowanie w biznesie - Wywieranie wpływu osobistego w biznesie
  • Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
  • Rachunkowość i finanse
  • Psychologia w biznesie
  • Logistyka gospodarcza - administrowanie
  • Wycena nieruchomości
  • Finanse samorządowe i rachunkowość budżetowa
  • Analiza, doradztwo finansowe
  • Kadry i płace w zarządzaniu
  • Prawo egzekucyjne, windykacja
  • Prawo samorządu terytorialnego i administracji
  • Tłumacz języka angielskiego
  • Promocja gminy, miasta i regionu - NOWOŚĆ
  • Coach rozwoju fizycznego i odnowy biologicznej
 • Kurs przygotowawczy na aplikacje prawnicze

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e http://www.kpsw.edu.pl dostęp 26-07-2013
 2. Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
 3. http://www.perspektywy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4060&Itemid=875 Raport o uczelniach niepublicznych w Polsce 2011 Perspektywy.pl
 4. ”Przewodnik Katolicki” nr 24, 12.06.2011, str. 10
 5. a b c d e f Historia szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. Praca zbiorowa pod red. Zygmunta Mackiewicza. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Bydgoszcz 2004. ​ISBN 83-917322-7-4
 6. Pismo MEN Nr DNS-1-0145-572/EKO/2000, w nowym rejestrze szkół wyższych figuruje pod nr 190
 7. http://www.kpsw.edu.pl dostęp 5-07-2011
 8. https://polon.nauka.gov.pl/opi/aa/run?execution=e2s7 Informacje o szkole w rejestrze uczelni wyższych
 9. Gazeta pomorska. pl. [dostęp 2011-07-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Kampus przy ul. Toruńskiej 55-57
Kampus przy ul. Toruńskiej 55-57