Kujtim Çashku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kujtim Çashku
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 sierpnia 1950
Tirana
Zawód reżyser
scenarzysta
Lata aktywności od 1977

Kujtim Çashku - (ur. 5 sierpnia 1950 w Tiranie) – albański reżyser i scenarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych w Tiranie, a następnie w Instytucie Teatru i Kinematografii w Bukareszcie. Już w czasie studiów nakręcił 4 filmy krótkometrażowe, w tym Korytarz (alb. Korridori), którego akcja rozgrywa się na korytarzu szpitala psychiatrycznego. W 1975 r. rozpoczął pracę jako asystent reżysera Pirro Milkaniego przy realizacji filmu Wezwanie (Thirrja). W 1977 nakręcił samodzielnie film dokumentalny Wiosna w naszych sercach (alb. Pranvere ne zemrat tona), który nie został zaakceptowany przez władze partyjne i trafił na indeks. Kolejne filmy mógł kręcić wspólnie z bardziej doświadczonymi reżyserami. Sławę przyniósł mu film Dora e ngrohtë, zrealizowany w 1983 r. na podstawie powieści Neshata Tozaja. W 1987 r. został uhonorowany tytułem „Zasłużonego Artysty” (alb. Artist i merituar).

W roku 1993 Çashku odbył studia podyplomowe w Nowym Jorku. Po powrocie do kraju założył firmę producencką Orafilm. Największe sukcesy przyniósł reżyserowi zrealizowany w koprodukcji albańsko-francusko-polskiej film Pułkownik Bunkier, prezentowany na 11 festiwalach filmowych, nagradzany w Izmirze i Saint-Étienne. W tym okresie współpracował z Filipem Bajonem, jednym ze współproducentów filmu. W 2000 r. był jednym z inicjatorów powstania Stowarzyszenia Filmowców Albańskich, którego został pierwszym prezesem. Jest założycielem i pierwszym dyrektorem pierwszej albańskiej szkoły filmowej – Marubi w Tiranie.[1]

W 1991 należał do grona założycieli Demokratycznej Partii Albanii. Był też jednym z założycieli albańskiej filii Komitetu Helsińskiego, którego został wiceprzewodniczącym.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz filmowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]