Kukiz’15

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kukiz’15
Ilustracja
Skrót K’15
Lider Paweł Kukiz
Data założenia 27 lipca 2015
Adres siedziby ul. Norberta Barlickiego 28,
50-324 Wrocław
Ideologia polityczna prawicowy populizm[1], demokracja bezpośrednia[2], eurosceptycyzm[2]
Poglądy gospodarcze liberalizm gospodarczy[2]
Młodzieżówka Kluby Młodych Kukiz’15
Barwy      czerwień

     czerń      biel

Obecni posłowie
27 / 460
[3]
Obecni senatorowie
0 / 100
Obecni eurodeputowani
0 / 51
Obecni radni wojewódzcy
0 / 552
Strona internetowa

Kukiz’15komitet wyborczy wyborców powołany przez Pawła Kukiza na wybory parlamentarne w 2015, po tych wyborach klub poselski w Sejmie VIII kadencji, a także stowarzyszenie stanowiące struktury ruchu. Ruch powstał po sukcesie Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich, w których zajął on trzecie miejsce, zdobywając ok. 21% głosów. Komitet wyborczy zajął także trzecią pozycję w wyborach parlamentarnych, uzyskując ok. 9% głosów, wprowadzając swoich przedstawicieli do Sejmu.

Głównym postulatem ruchu jest doprowadzenie w Polsce do zmian ustrojowych poprzez wprowadzenie m.in.: ordynacji większościowej w formie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, systemu semiprezydenckiego oraz referendów bezprogowych. Ruch określa się jako aideologiczny, jednak tworzą go głównie osoby o poglądach prawicowych. Określany bywa jako ugrupowanie prawicowo-populistyczne[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Paweł Kukiz, ówczesny radny sejmiku dolnośląskiego i wieloletni zwolennik jednomandatowych okręgów wyborczych, zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich 2015, głosząc hasła „zmiany systemu” i „przekazania państwa obywatelom z rąk partyjnych klanów”[4]. Po tym, jak w pierwszej turze tychże wyborów muzyk zdobył nieco ponad 20% poparcia, jego współpracownicy poinformowali, że w czerwcu rozpocznie działalność ruch obywatelski skupiony wokół Pawła Kukiza, a on sam zapowiedział, że wkrótce ruszy z objazdem po Polsce, ponieważ oczekują tego jego zwolennicy[5]. Paweł Kukiz stwierdził, że niebudowanie partii politycznej jest kwestią jego wiarygodności[6].

Pod koniec czerwca 2015 odbyła się konwencja ruchu, na której Paweł Kukiz ogłosił, że podstawowym problemem Polski jest ustrój. Stwierdził też, że „programy wyborcze to jedno wielkie kłamstwo”, a on zamiast tego będzie „wskazywać problemy i drogi do ich rozwiązania”[7].

W lipcu przedstawiono oficjalną nazwę ruchu Pawła Kukiza – „Kukiz’15” oraz zarejestrowano pod taką nazwą komitet wyborczy wyborców[8]. Ponadto poinformowano, że każdy chętny może ubiegać się o kandydaturę z list komitetu w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Aby zgłosić swoją kandydaturę, należało wypełnić specjalny kwestionariusz, w którym potencjalny kandydat musiał ustosunkować się m.in. do kwestii jednomandatowych okręgów wyborczych, zarządzania służbą zdrowia, reformy emerytalnej czy repolonizacji banków[9].

Na przełomie września i października przedstawiono pakiet politycznych postulatów ruchu. Oprócz jednomandatowych okręgów wyborczych, opowiedziano się za wprowadzeniem systemu prezydenckiego oraz za ogólnokrajowym, dorocznym referendum bez frekwencyjnego progu ważności[10]. Zapostulowano także m.in. wybór sędziów najniższej instancji w wyborach powszechnych, deregulację przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej oraz zmniejszenie opodatkowania pracy[11].

Komitet Kukiz’15 wystawił listy we wszystkich okręgach do Sejmu oraz w 9 ze 100 okręgów do Senatu. Oprócz osób bezpartyjnych na listach komitetu znaleźli się także przedstawiciele Ruchu Narodowego (w tym Unii Polityki Realnej, będącej wówczas jego częścią), Kongresu Nowej Prawicy (w dużej części), Demokracji Bezpośredniej i Partii Libertariańskiej, kilka osób z Prawicy Rzeczypospolitej oraz nieliczni członkowie Polski Razem, Solidarnej Polski, Wspólnoty, Stronnictwa Pracy i Samoobrony.

Odrębne komitety wyborcze, jednak tylko w części okręgów, powołały środowiska, które zerwały wcześniej współpracę z Pawłem Kukizem. Bezpartyjni Samorządowcy (z ramienia których muzyk w 2014 uzyskał mandat radnego sejmiku dolnośląskiego) wraz z innymi niepartyjnymi środowiskami samorządowymi oraz Ruchem Obywatelskim na rzecz JOW zorganizowali komitet JOW Bezpartyjni. Ponadto własne listy wystawił popierający Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich Ruch Społeczny Rzeczypospolitej Polskiej. Na listach komitetu Kukiz’15 znaleźli się natomiast konkurujący z nim w elekcji prezydenckiej Paweł Tanajno (DB) i Jacek Wilk (KNP).

W wyborach do Sejmu komitet Kukiz’15 zajął trzecie miejsce, uzyskując 8,81% głosów, co dało 42 mandaty poselskie[12]. Do Senatu nie wprowadził żadnego przedstawiciela. Mandaty poselskie zdobyli m.in.: Paweł Kukiz, Liroy (także muzyk, raper), Kornel Morawiecki (założyciel Solidarności Walczącej), Jacek Wilk (wiceprezes KNP), a także kilku przedstawicieli Ruchu Narodowego (w tym jego prezes Robert Winnicki, prezes UPR Bartosz Józwiak, były eurodeputowany i były p.o. prezesa LPR Sylwester Chruszcz oraz ówczesny prezes Młodzieży Wszechpolskiej Adam Andruszkiewicz). Kornel Morawiecki pełnił funkcję marszałka seniora podczas pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji, przegrał też głosowanie na marszałka Sejmu z Markiem Kuchcińskim z PiS.

Szefem uformowanego klubu poselskiego został Paweł Kukiz, rzecznikiem członek UPR Jakub Kulesza, a wicemarszałkiem Sejmu z klubowej rekomendacji związany wcześniej z Fundacją Republikańską i Polską Razem Stanisław Tyszka. Janusz Sanocki wybrany z listy Kukiz’15 decyzją klubu poselskiego nie wszedł w jego skład i został posłem niezrzeszonym[13]. Klub Kukiz’15 zagłosował przeciw wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło, uzasadniając to nieporuszeniem w exposé kwestii zmian ustrojowych[14].

Z początkiem grudnia 2015 Paweł Kukiz ogłosił powstanie Stowarzyszenia na rzecz Nowej Konstytucji „Kukiz’15”, zostając jego prezesem. Stowarzyszenie powstało jako baza do budowy regionalnych struktur ruchu skupionego wokół Pawła Kukiza, dotychczas funkcjonującego jedynie jako komitet wyborczy w wyborach parlamentarnych oraz później jako klub poselski[15]. W tym samym miesiącu poseł Paweł Kobyliński przeszedł do klubu Nowoczesnej[16].

W styczniu 2016 ruch Kukiz’15 ogłosił rozpoczęcie zbiórki podpisów pod wnioskiem o referendum ogólnokrajowe ws. przyjmowania w Polsce uchodźców z będącej w stanie wojny Syrii. Pytanie referendalne miałoby brzmieć: „Czy jesteś za przyjęciem przez Polskę uchodźców, w ramach systemu relokacji w Unii Europejskiej?”[17].

Na przełomie kwietnia i maja 2016 skład klubu poselskiego zmniejszył się o czterech posłów. Po tym, jak posłanka Małgorzata Zwiercan zagłosowała w Sejmie za nieobecnego Kornela Morawieckiego, została ona wykluczona z klubu, a Kornel Morawiecki sam zrzekł się członkostwa. Wkrótce potem klub opuścił Ireneusz Zyska i cała trójka współtworzyła koło poselskie Wolni i Solidarni[18] (a następnie partię o tej nazwie). W międzyczasie poza klubem znalazł się także Robert Winnicki, po decyzji RN o wystąpieniu z klubu (pozostali posłowie RN pozostali jednak jego członkami i opuścili swoją partię)[19].

Posłowie klubu Kukiz’15 ze stowarzyszenia Endecja (wraz z Rafałem Ziemkiewiczem) podczas konferencji prasowej (2016)

W tym samym czasie w ramach ruchu Kukiz’15 doszło do wyodrębnienia się kilku frakcji, mających funkcjonować równolegle do Stowarzyszenia na rzecz Nowej Konstytucji oraz grupować osoby o konkretnych poglądach i celach: zwolenników myśli narodowo-demokratycznej, wolnościowców-republikanów, związkowców-rolników i tzw. woJOWników, czyli zwolenników jednomandatowych okręgów wyborczych[20]. Spoiwem łączącym wszystkie grupy miał według liderów ruchu pozostać „sprzeciw wobec systemu III RP”[21].

I tak w maju z inicjatywy m.in. posła Jarosława Sachajki powołano „Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów – Kukiz’15”[22]. Ponadto siedmiu posłów klubu Kukiz’15 o poglądach narodowych, a także m.in. publicysta Rafał Ziemkiewicz założyło stowarzyszenie Endecja[23].

W czerwcu pięcioro posłów klubu Kukiz’15, należących do Stowarzyszenia „Republikanie”, utworzyło Klub Republikański w Sejmie, jako parlamentarny oddział tego stowarzyszenia[24] (jeden z nich, Rafał Wójcikowski, w styczniu 2017 zginął w wypadku drogowym[25], zaś miesiąc później koordynatorka KR Magdalena Błeńska i inna jego członkini Anna Siarkowska wystąpiły z klubu Kukiz’15[26] i wraz z Małgorzatą Janowską, która wcześniej objęła mandat w miejsce Rafała Wójcikowskiego, jednak nie przystąpiła do klubu Kukiz’15, założyły koło poselskie „Republikanów”[27]).

W lipcu 2016 oficjalnie do ruchu Kukiz’15 dołączyło stowarzyszenie „WoJOWnicy’15”, zrzeszające popierających Pawła Kukiza zwolenników jednomandatowych okręgów wyborczych, w tym posła Andrzeja Kobylarza[28].

22 marca 2017 Paweł Kukiz poinformował o powstaniu Klubów Młodych Kukiz’15. W ciągu tygodnia powstało 180 klubów lokalnych, do których zapisało się 1700 członków[29]. W ciągu dwóch miesięcy powstało 270 klubów, zrzeszających ponad 2700 działaczy[30].

8 czerwca 2017 z klubu został wykluczony poseł Piotr Liroy-Marzec (który kilka miesięcy wcześniej powołał stowarzyszenie „Skuteczni”)[31]. 18 dni później stowarzyszenie Kukiz’15 zyskało pierwszego radnego wojewódzkiego, gdy przystąpił do niego zasiadający w sejmiku lubuskim jego były przewodniczący Tomasz Możejko (wybrany z listy PO, związany potem z UED)[32]. 13 października tego samego roku do klubu poselskiego dołączył Łukasz Rzepecki, wykluczony uprzednio z klubu PiS[33].

30 października 2017 z klubu odszedł współtwórca stowarzyszenia Endecja Sylwester Chruszcz, przechodząc jednocześnie do koła poselskiego WiS[34], natomiast 9 listopada tego samego roku jego śladami podążył prezes Endecji Adam Andruszkiewicz[35], a 7 grudnia Jarosław Porwich[36].

W 2017 dwoje posłów klubu (Tomasz Rzymkowski i Elżbieta Zielińska) dołączyło do UPR, a Jacek Wilk przeszedł z KNP do Wolności[37]. Ten ostatni w lutym 2018 opuścił klub Kukiz’15[38].

W maju 2018 poinformowano o wspólnym starcie ruchu do sejmików województw w wyborach samorządowych w tym samym roku z Prawicą Rzeczypospolitej[39]. Komitet Kukiz’15 wystawił w październikowych listy do sejmików w niemal wszystkich okręgach wyborczych, a także liczne listy do rad, jak również kilkudziesięciu kandydatów na prezydentów miast (w tym m.in. członka KNP we Wrocławiu i członka DB w Poznaniu) oraz na burmistrzów i wójtów[40]. W wyborach do sejmików w skali kraju uzyskał wynik ok. 5,6% głosów, jednak mimo przekroczenia progu wyborczego w 12 województwach nie zdobył żadnych mandatów radnych. Kandydaci Kukiz’15 uzyskali natomiast mandaty na niższym szczeblu (głównie w radach gmin). Poseł ugrupowania Wojciech Bakun wygrał w II turze wybory na prezydenta Przemyśla[41].

26 października 2018 z klubu poselskiego Kukiz’15 odszedł jego rzecznik Jakub Kulesza, przechodząc jednocześnie z UPR do Wolności[42]. Tydzień później klub opuścił (pozostając jednocześnie w stowarzyszeniu) będący wcześniej kandydatem ruchu na prezydenta Warszawy Marek Jakubiak, ogłaszając powołanie Federacji dla Rzeczypospolitej, mającej na celu jednoczenie szeregu środowisk prawicowych[43].

Postulaty[edytuj | edytuj kod]

Szczegółowe cele ugrupowania przedstawiono w dokumencie zatytułowanym „Strategia Zmiany”[44].

Kwestie ustrojowe:

Kwestie gospodarcze:

 • zakaz uchwalania budżetu z deficytem zarówno na poziomie centralnym, jaki i samorządowym
 • likwidacja podatku dochodowego PIT
 • zastąpienie podatku dochodowego CIT jednoprocentowym podatkiem przychodowym
 • wprowadzenie zeroprocentowej stawki VAT na wybrane towary (leki, żywność, ubranka dla dzieci, bilety komunikacyjne, prasa)
 • uchwalenie ustawy deregulującej prowadzenie działalności gospodarczej – na wzór tzw. ustawy Wilczka z 1988 roku
 • umożliwienie rolnikom sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych oraz zakaz obrotu i upraw żywności zmodyfikowanej genetycznie

Kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego:

 • decentralizacja zarządzania w policji poprzez zwiększenie uprawnień komend powiatowych, wybór komendantów powiatowych w wyborach powszechnych
 • wprowadzenie obrony terytorialnej jako systemu wsparcia dla zawodowych wojsk operacyjnych (czego dowodem było głosowanie podczas trzeciego czytania w Sejmie posłów klubu poselskiego ruchu za przyjęciem Ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającej Wojska Obrony Terytorialnej[45])
 • budowa koalicji państw wewnątrz Unii Europejskiej na rzecz deregulacji prawa europejskiego
 • wypowiedzenie pakietu energetyczno-klimatycznego
 • sprzeciw wobec przystąpienia Polski do strefy euro

Działacze[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Politycy Kukiz’15.

Zarząd krajowy stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

Prezes:

Wiceprezesi:

Skarbnik:

 • Ewa Sadłek

Pozostali członkowie:

Posłowie VIII kadencji[edytuj | edytuj kod]

Posłowie klubu podczas szkolenia dla nowo wybranych posłów w Sali Posiedzeń Sejmu (3 listopada 2015)
Siedziba Klubu Poselskiego Kukiz’15 w Sejmie

Z list komitetu Kukiz’15 zostali wybrani także:

Endecja[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Endecja to środowisko związane z ruchem Kukiz’15 skupiające działaczy, którzy w swoich poglądach identyfikują się z tradycją Narodowej Demokracji i stawiają za wzór Romana Dmowskiego. O jego utworzeniu poinformowano 19 maja 2016 na konferencji z udziałem Pawła Kukiza, a także założycieli stowarzyszenia – publicysty Rafała Ziemkiewicza oraz posłów Adama Andruszkiewicza, Sylwestra Chruszcza (obaj jesienią 2017 przeszli do koła Wolnych i Solidarnych), Pawła Grabowskiego, Marka Jakubiaka, Bartosza Józwiaka, Tomasza Rzymkowskiego i Krzysztofa Sitarskiego. Za cele postawiło sobie bycie „kuźnią elit”, a także „oparcie polskiej polityki na wspólnocie interesów”[46][47]. Stowarzyszenie powstało po tym, jak partia Ruch Narodowy zdecydowała o opuszczeniu ruchu Kukiz’15, jednak spośród pięciu reprezentujących ją posłów z klubu odszedł jedynie prezes Robert Winnicki, a pozostali narodowcy postanowili kontynuować współpracę z Pawłem Kukizem i opuścili partię. Stowarzyszenie zarejestrowane zostało 13 września 2016. Prezesem został poseł Adam Andruszkiewicz (były szef Młodzieży Wszechpolskiej), a wiceprezesem Przemysław Piasta (jednocześnie działacz Tak dla Polski/Ligi Narodowej i do 2017 także Wolności, były wicemarszałek wielkopolski)[48]. Kilka tygodni po rejestracji Endecji odeszli z niej posłowie Bartosz Józwiak (prezes Unii Polityki Realnej) i Tomasz Rzymkowski (który niedługo później także wstąpił do UPR)[49]. W stowarzyszeniu, oprócz byłych działaczy RN, w znacznej mierze znaleźli się byli działacze Ligi Polskich Rodzin (wśród nich także działający później w Naprzód Polsko i założyciele Tak dla Polski). Wśród pełnomocników regionalnych znaleźli się m.in. czterej posłowie (w tym prezes Endecji), Przemysław Piasta, a także byli posłowie LPR Andrzej Mańka i Robert Strąk oraz były wicemarszałek kujawsko-pomorski Maciej Eckardt. Przewodniczącym rady patronackiej został Rafał Ziemkiewicz, rady gospodarczej Marek Jakubiak, rady parlamentarnej Sylwester Chruszcz, a rady programowej Krzysztof Tenerowicz[50].

25 kwietnia 2018 Adam Andruszkiewicz odszedł ze stowarzyszenia (zakładając w następnym miesiącu stowarzyszenie Dla Polski), a na funkcji prezesa zastąpił go Sylwester Chruszcz[51]. 5 dni później również Rafał Ziemkiewicz wydał oświadczenie, że uznaje stowarzyszenie za nieudany projekt, z którego się wycofuje[52].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Parties and Elections in Europe: Poland (ang.). parties-and-elections.eu.
 2. a b c Kukiz’15. Deklarowane postulaty i podjęte inicjatywy. ideologia.pl.
 3. Kluby i koła. sejm.gov.pl.
 4. Paweł Kukiz wystartuje w wyborach prezydenckich. wp.pl, 8 lutego 2015.
 5. Kukiz: w czerwcu ruch obywatelski; jesienią – start do Sejmu. onet.pl, 19 maja 2015.
 6. Paweł Kukiz nie zamierza zakładać partii. „To kwestia naszej wiarygodności”. polskatimes.pl, 12 maja 2015.
 7. Zjazd woJOWników Pawła Kukiza w hali w Lubinie. „Program wyborczy to kłamstwo”. wp.pl, 27 czerwca 2015.
 8. Kukiz’15 – ruch obywatelski Pawła Kukiza ma nową nazwę. polskatimes.pl, 28 lipca 2015.
 9. Każdy może ubiegać się o kandydowanie do Sejmu z list Kukiza. interia.pl, 30 lipca 2015.
 10. Sygnały dnia – zapis rozmowy ze Stanisławem Tyszką. polskieradio.pl, 13 października 2015.
 11. Paweł Kukiz: Petru zabrał mi poparcie? To wziął idiotów. dziennik.pl, 14 października 2015.
 12. Wyniki wyborów do Sejmu RP. pkw.gov.pl.
 13. Janusz Sanocki nie wszedł do klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz’15. radiozet.pl, 13 listopada 2015.
 14. Paweł Kukiz o wotum zaufania: głosowaliśmy przeciw, bo Szydło nie mówiła o zmianach ustrojowych. wp.pl, 11 listopada 2015.
 15. Paweł Kukiz tworzy Stowarzyszenie na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15. wp.pl, 7 grudnia 2015.
 16. Petru oficjalnie ogłasza transfer do klubu Nowoczesnej: „W klubie Kukiza było mu za duszno…”. 300polityka.pl, 23 grudnia 2015.
 17. Kukiz’15: rusza zbiórka podpisów pod wnioskiem ws referendum dot. imigrantów. onet.pl, 21 stycznia 2016.
 18. Powstało koło poselskie „Wolni i Solidarni”. onet.pl, 18 maja 2016.
 19. Posłowie Ruchu Narodowego: zostajemy w klubie Kukiz’15. polskieradio.pl, 23 kwietnia 2016.
 20. Co udało się osiągnąć Pawłowi Kukizowi w czasie pierwszego roku w Sejmie. rp.pl, 26 lipca 2016.
 21. Stanisław Tyszka: Jesteśmy opozycją odpowiedzialną, a nie totalną. „Chcemy wymieść elity polityczne III RP”. wpolityce.pl, 26 kwietnia 2016.
 22. Kukiz’15 powołuje Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów. „Ma być słyszalnym głosem, z którym trzeba się liczyć”. 300polityka.pl, 4 maja 2016.
 23. Ziemkiewicz wraz z posłami Kukiz’15 założył Endecję. telewizjarepublika.pl, 19 maja 2016.
 24. Posłowie Kukiza tworzą Klub Republikański w Sejmie. 300polityka.pl, 10 czerwca 2016.
 25. Jarosław Kosmatka: Śmiertelny wypadek na S8 koło Skierniewic. Zginął poseł Rafał Wójcikowski. dzienniklodzki.pl, 19 stycznia 2017.
 26. Michał Kolanko: Klub Kukiz’15 coraz mniejszy. Odchodzą dwie posłanki. 300polityka.pl, 23 lutego 2017.
 27. W Sejmie powstało koło poselskie „Republikanie”. onet.pl, 24 lutego 2017.
 28. Komunikat Zarządu Stowarzyszenia WoJOWnicy’15 w sprawie spotkania z Pawłem Kukizem, które odbyło się 20.07.2016 r.. wojownicy15.pl, 22 lipca 2016.
 29. Jan Bodakowski: 1700 działaczy, 180 Klubów Młodych Kukiz w zaledwie tydzień. Sprawdź jaka jest recepta na sukces organizacyjny sympatyków Kukiza i czym są tajemnicze generacje Z i Y. z których wywodzą się członkowie klubów. wolnosc24.pl, 2 kwietnia 2017.
 30. Dane ze strony Klubów Młodych Kukiz’15
 31. Piotr Liroy-Marzec wykluczony z klubu Kukiz’15. interia.pl, 8 czerwca 2017.
 32. Kukiz’15 ma głos w sejmiku. gorzow24.pl, 26 czerwca 2017.
 33. Łukasz Rzepecki przeszedł do klubu Kukiz’15. „Partia PiS oderwała się od rzeczywistości”. polsatnews.pl, 13 października 2017.
 34. Chruszcz dla wPolityce.pl o powodach odejścia z Kukiz’15: Nie widzę siebie w opozycji, która chce tylko pudrować rzeczywistość’15. wpolityce.pl, 30 października 2017.
 35. Andruszkiewicz o atmosferze w Kukiz’15 i swojej przyszłości: „Kiedyś wszyscy spotkamy się w Zjednoczonej Prawicy”. wpolityce.pl, 09 listopada 2017.
 36. Jarosław Porwich przeszedł z klubu Kukiz’15 do koła Wolni i Solidarni. onet.pl, 7 grudnia 2017.
 37. Jacek Wilk przeszedł do Partii Wolność. Jednocześnie zostaje w klubie Kukiz’15. wp.pl, 3 listopada 2017.
 38. Jacek Wilk wystąpił z Kukiz’15. „Radzę Pawłowi Kukizowi, by się poważnie zastanowił”. nczas.com, 15 lutego 2018.
 39. Radio Maryja: Prawica razem z Kukiz’15 w wyborach do sejmików. prawicarzeczypospolitej.org, 8 maja 2018.
 40. Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15. pkw.gov.pl.
 41. Wyniki głos. i wyb. Prezydenta. pkw.gov.pl.
 42. Sławomir Skomra: Poseł Jakub Kulesza przechodzi z Kukiz'15 do Korwina-Mikke. kurierlubelski.pl, 26 października 2018.
 43. Marek Jakubiak: Nie zamykam za sobą drzwi. Jestem w polityce dla was, nie dla siebie. onet.pl, 2 listopada 2018.
 44. Strategia zmiany – Kukiz’15 – Potrafisz Polsko!. ruchkukiza.pl.
 45. Głosowanie nr 60 na 30. posiedzeniu Sejmu. sejm.gov.pl, 16 listopada 2016.
 46. Powstało Stowarzyszenie Endecja z udziałem posłów Kukiza. rp.pl, 19 maja 2017.
 47. Powstaje stowarzyszenie Endecja. endecja.pl, 23 lipca 2017.
 48. Informacje w wyszukiwarce podmiotów KRS
 49. Marcin Dobski: Dwóch posłów Kukiz’15 odchodzi z Endecji. rp.pl, 3 listopada 2016.
 50. Struktury. endecja.pl.
 51. Sylwester Chruszcz nowym prezesem Endecji. Andruszkiewicz złożył rezygnację. sejmlog.pl, 25 kwietnia 2018.
 52. Ziemkiewicz odcina się od Endecji. „Przepraszam wszystkich, których zawiodłem”. dorzeczy.pl, 30 kwietnia 2018.