Kuklówka Zarzeczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kuklówka Zarzeczna
wieś
Ilustracja
Tablica upamiętniająca pobyt J. Chełmońskiego
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat żyrardowski
Gmina Radziejowice
Strefa numeracyjna 46
Kod pocztowy 96-325
Tablice rejestracyjne WZY
SIMC 0735368
Położenie na mapie gminy Radziejowice
Mapa lokalizacyjna gminy Radziejowice
Kuklówka Zarzeczna
Kuklówka Zarzeczna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kuklówka Zarzeczna
Kuklówka Zarzeczna
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Kuklówka Zarzeczna
Kuklówka Zarzeczna
Położenie na mapie powiatu żyrardowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu żyrardowskiego
Kuklówka Zarzeczna
Kuklówka Zarzeczna
Ziemia52°02′51″N 20°35′28″E/52,047500 20,591111

Kuklówka Zarzecznawieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice[1]. Leży nad rzeką Pisią Tuczną, początkowo zwaną Petrykoską, potem Kuklówką, a od roku 1533 Tuczną[potrzebny przypis].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa skierniewickiego.

Najstarsze podania mówią o istnieniu wsi już w 1453 roku i wspominają o młynach Stanisława Thuczny. Wieś była do końca XIX w otoczona lasami tworzącymi kompleks Puszczy Jaktorowskiej. Ostańce w formie pomników przyrody znajdują się w Wólce Brzozokalskiej, Adamowie oraz w Budach-Grzybku i w Budach Michałowskich. W Kuklówce znajduje się dworek modrzewiowy z drugiej połowy XIX wieku wraz z parkiem przydworskim. Mieszkał i tworzył tutaj w latach 1889-1914 znany polski malarz Józef Chełmoński. Powstało tam wiele ze znanych dzieł artysty m.in.: Odlot ptactwa, Kaczeńce, Bociany, do których pozowali, według opowiadań, przodkowie rodziny Zduńczyków. Obecnie w dworku mieszkają potomkowie Chełmońskiego, a dworek nie jest udostępniony do zwiedzania. We wsi znajduje się, zbudowana przez rodzinę Suzdorfów murowana kapliczka z 1874 roku, Pomnik - kamień z płytą ku czci Józefa Chełmońskiego z roku 1969. Kuklówka jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. We wsi od roku 1957 znajduje się zaprojektowany na planie Krzyża Jerozolimskiego przez inż arch. kraj. Andrzeja Siwca, cmentarz parafialny, który w wyniku rozbudowy obecnie jest zniekształcony. Z Kuklówką związany był działacz społeczny i poseł do Sejmu II RP Jan Siwiec, mieszkający w pobliskiej Wólce Brzozokalskiej - Adamowie i pochowany na cmentarzu parafialnym.

Szlaki piesze[edytuj | edytuj kod]

Szlak pieszy żółty początkowo prowadził ze Skuł poprzez Wólkę brzozokalską Adamów, Kuklówkę do Jaktorowa Szlak wytyczył w 1957 r arch.kraj. Andrzej Siwiec.

Szlak niebieski początkowo prowadził z Grodziska Mazowieckiego poprzez Wólkę Brzozokalską, Adamów do Radziejowic. Szlak wytyczył w 1957 r arch.kraj. Andrzej Siwiec.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]