Kuksulwon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kuksulwon
Nazwa koreańska
Hangul 국술원
Hancha 國術院
Transkrypcja poprawiona Guksulwon
Transkrypcja MCR Kuksulwǒn

Kuksulwon - koreańska sztuka walki, oparta na stylach tradycyjnych i zawierająca zarównno elementy walki wręcz, jak i walki bronią.

Kuksulwon polega na systematycznym studiowaniu tradycyjnych stylów, które formowały historię sztuk walki na Półwyspie Koreańskim. Wyraz kuk lub guk dosłownie oznacza naród, kraj lub ziemię (szczególnie dotyczy Korei i występuje w nazwie tego państwa: Hanguk). Sul oznacza techniczną warstwę sztuk walki, jednak w głębszym znaczeniu pojęcie to obejmuje całość umysłowego, duchowego, kulturalnego i filozoficznego dziedzictwa koreańskich sztuk walki. Won oznacza instytucję lub stowarzyszenie. Tak więc Kuksulwon tłumaczy się na "stowarzyszenie tradycyjnych koreańskich sztuk walki".

Podstawę kuksulwon stanowi rozwijanie i użycie ki (energii wewnętrznej), dlatego uważa się go za wewnętrzny system walki. Obejmuje on wszystkie aspekty sztuk walki. Łączy kopnięcia, uderzenia pięścią, rzuty, pady, dźwignie, atak punktów wrażliwych, techniki wzmacniania ciała, poprzez rozwój mentalny i trening z bronią, aż do pięknego i dynamicznego "twardo-miękkiego" stylu walki, opartego na szybkości i płynności. Praktyki form stanowią istotę kuksulwon i stosuje się je do nauki podstawowych zasad sztuk walki.

Kuksulwon nie jest nazwą nowego stylu ani dyscypliny sportu, ani prostego systemu samoobrony. Jest kompletną sztuką walki, która służy kształtowaniu umysłu, ciała i ducha.

Linki zewnętrzne[edytuj]