Kulawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kulawa
Ilustracja
Kulawa w dolnym biegu
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 9 km
Średni przepływ

2 m³/s

Źródło
Miejsce okolice leśniczówki Bukówki
Wysokość

136

Współrzędne

53°59′39″N 17°33′26″E/53,994167 17,557222

Ujście
Recypient

Zbrzycy

Miejsce Laska
Wysokość

122

Współrzędne

53°55′52″N 17°31′43″E/53,931111 17,528611

Położenie na mapie gminy Brusy
Mapa konturowa gminy Brusy, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Kulawa (Kaława) - struga na Równinie Charzykowskiej na skraju Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w regionie Kaszub zwanym Zaborami. Źródła rzeki znajdują się na południe od leśniczówki Bukówki w głębokiej rynnie polodowcowej.

Obszar źródłowy rzeki charakteryzuje się śladami poeksploatacyjnymi wydobycia kredy jeziornej. Rzeka przepływa południkowo wartkim strumieniem przez łąki i terasy dolinne malowniczej doliny leśnego obszaru Borów Tucholskich. Przypływa przez jeziora Duże Głuche, Małe Głuche i Szczeczonek uchodząc do Zbrzycy w miejscowości Laska. Rzeka stanowi kajakowy szlak wodny (ze wskazaniem na kajaki typu jedynka). Dolina rzeki Kulawy w roku 2009 została objęta ochroną rezerwatu o nazwie "Dolina Kulawy"[1][2].

Złoża kredy w dolinie Kulawy


Rzeka Kulawa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]