Kulki waginalne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kulki waginalne

Kulki waginalne (zwane inaczej kulkami gejszy, loveballs, Ben-Wa balls, rin no tama[1] lub smartballs) są gadżetem erotycznym skierowanym do kobiet.

Zasada działania[edytuj | edytuj kod]

Mechanizm działania kulek waginalnych polega na mikrodrganiach, w jakie wprowadzane są ciężkie kulki znajdujące się wewnątrz gadżetu.[potrzebne źródło] Mikrodrgania te wywoływane są ruchem ciała, zwłaszcza bioder.[potrzebne źródło]

Wibracje kulek powodują mimowolne zaciskanie się mięśni gładkich w obrębie pochwy, mięśni Kegla i ćwiczenie całego hamaka mięśniowego podtrzymującego miednicę.[potrzebne źródło] Zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych dolegliwości, jak inkontynencja czy opadanie narządów rodnych.[potrzebne źródło]

Trening[edytuj | edytuj kod]

Trening polega na wprowadzeniu kulek do pochwy i noszeniu ich podczas codziennych czynności. Dla lepszych efektów treningu z użyciem kulek waginalnych zaleca się wykonywanie ruchów miednicą przód - tył i na boki. Do rozedrgania kulek waginalnych wystarczy energiczny chód. Dobrze jest z nimi uprawiać bieg, taniec lub zajęcia fitness[2]. Rozpoczyna się od kilku-kilkunastu minut dziennie, a po przyzwyczajeniu się do ciężaru kulek, stosując gadżet z bezpiecznego materiału kobieta może dojść do 2-3 godzin dziennie.

Najpopularniejsze są kulki podwójne, jednak niektórzy producenci oferują też wersję pojedynczą. Można dostać zestawy "treningowe", które przewidują możliwość zmiany ciężaru stosowanych kulek przy kolejnych ćwiczeniach wzmacniających. Produkuje się je z rozmaitych materiałów. Najbezpieczniejszym, z uwagi na dłuższe niż w przeciętnym gadżecie erotycznym stosowanie (do kilku godzin), jest silikon medyczny - choć producenci oferują też kulki z innych materiałów. Kobiety z wrażliwą na stymulację pochwą mogą odczuwać dodatkowo przyjemność ze stosowania kulek waginalnych. Do zabaw erotycznych proponowane są też kulki z wibratorami.

W Polsce przez szereg lat dobrze wykonane kulki waginalne sprzedawano w aptekach, jako urządzenie służące rehabilitacji.[potrzebne źródło] Aktualnie kulki gejszy dostępne są wyłącznie w sklepach erotycznych - stacjonarnych lub internetowych.

Kulki waginalne zalecane są przez położne, ginekologów i seksuologów, gdyż pozwalają przywrócić sprawność mięśni Kegla u kobiet po porodzie i umożliwiają utrzymanie dobrej kondycji tychże mięśni u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Regularne treningi przy użyciu kulek waginalnych zwiększają u kobiet sprawność mięśni dna miednicy, co w znaczący sposób podnosi komfort współżycia seksualnego - podczas stosunku waginalnego kobieta intensywniej odbiera bodźce erotyczne i równie intensywnych bodźców dostarcza partnerowi[2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Zygmunt Zdrojewicz: Leksykon seksuologiczny od A do Z. Wrocław: Continuo, 2012, s. 27. ISBN 978-83-62182-31-2.
  2. a b Kulki waginalne: fakty i mity