Kultura we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł jest częścią cyklu artykułów o Wrocławiu
Herb wroclaw.svg
Portal Portal Wrocław
Kino „Lwów”

Wrocław jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i intelektualnych w Polsce o wielowiekowej tradycji.

Muzea[edytuj]

Wrocław charakteryzuje się dużym zagęszczeniem obiektów muzealnych. Tutaj znajduje się Panorama Racławicka będąca pod zarządem Muzeum Narodowego oraz jedyne w Polsce Muzeum Architektury. Po zakończeniu II wojny światowej do miasta zostało przeniesione Muzeum Książąt Lubomirskich wraz z jego kolekcją.

Teatry[edytuj]

W dzisiejszym Wrocławiu działa kilkanaście teatrów i grup teatralnych, kultywujące wielowiekowe tradycje teatralne w mieście. Do ważniejszych zaliczyć można Teatr Polski złożony z trzech scen, Teatr Współczesny powstały w początkach lat 70. XX w. we Wrocławiu, będący inicjatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław odbywającego się co 2 lata. Tradycje operowe we Wrocławiu sięgające pierwszej połowy XVII w., podtrzymuje Opera Wrocławska wzniesiona w latach 1839–1841. Dla melomanów ważna jest również Filharmonia Wrocławska utworzona w 1954, m.in. z inicjatywy Wojciecha Dzieduszyckiego.

Kina[edytuj]

We Wrocławiu oprócz wielkich multipleksów typu Cinema City lub Multikino działających w centrach handlowych, znajdują się także kameralne kina o znacznie dłuższej historii jak kina „Lwów” i „Warszawa”.

 Osobny artykuł: Kina we Wrocławiu.