Kultura we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Opera Wrocławska
Teatr Lalek
Filharmonia Wrocławska
Kino „Lwów”

Wrocław jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i intelektualnych w Polsce o wielowiekowej tradycji.

Muzea[edytuj | edytuj kod]

Wrocław charakteryzuje się dużym zagęszczeniem obiektów muzealnych. Tutaj znajduje się Panorama Racławicka będąca pod zarządem Muzeum Narodowego oraz jedyne w Polsce Muzeum Architektury. Po zakończeniu II wojny światowej do miasta zostało przeniesione Muzeum Książąt Lubomirskich wraz z jego kolekcją.

Teatry[edytuj | edytuj kod]

W dzisiejszym Wrocławiu działa kilkanaście teatrów i grup teatralnych, kultywujące wielowiekowe tradycje teatralne w mieście. Do ważniejszych zaliczyć można Teatr Polski złożony z trzech scen, Teatr Współczesny powstały w początkach lat 70. XX w. we Wrocławiu, będący inicjatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław odbywającego się co 2 lata. Tradycje operowe we Wrocławiu sięgające pierwszej połowy XVII w., podtrzymuje Opera Wrocławska wzniesiona w latach 1839–1841. Dla melomanów ważna jest również Filharmonia Wrocławska utworzona w 1954, m.in. z inicjatywy Wojciecha Dzieduszyckiego.

Kina[edytuj | edytuj kod]

We Wrocławiu działają multipleksy sieci Cinema City, Multikino i Helios zlokalizowane w centrach handlowych. W mieście funkcjonuje także największe w Polsce kino studyjne – Kino Nowe Horyzonty. Dawniej we Wrocławiu działały także kameralne kina o znacznie dłuższej historii jak kina „Lwów” i „Warszawa”, obecnie ich tradycje kontynuuje Dolnośląskie Centrum Filmowe.

 Osobny artykuł: Kina we Wrocławiu.