Kumbhamela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maha Kumbhamela w Allahabadzie 2001 roku, uznana za największe zgromadzenie religijne w dziejach ludzkości[1] – w uroczystościach brało wówczas udział około 70 milionów ludzi[2].

Kumbhamela (dewanagari कुंभमेला) – święto hinduistyczne, podczas którego zbierają się pielgrzymi oraz święci, mistrzowie duchowi i jogini. Najznakomitsza z kumbhamel to Mahakumbhamela (wielka-kumbhamela) odbywa się co 12 lat na przemian w jednym z czterech następujących miast: Allahabad, Haridwar, Ujjain, Nashik. Nieco mniejsze znaczenie dla prominentów i wyznawców całego hinduistycznego środowiska mają Ardhakumbhamele (pół-kumbhamele).

Według hinduistów Kumbhamela powinna być okazją do odnowienia starożytnej kultury hinduistycznej, umocnienia się w wierze i wprowadzania w życie nakazów religijnych wyznawców.

W 2017 roku kumbhamela została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[3].

USA[edytuj | edytuj kod]

10 września 2006 w Kalifornii odbyła się pierwsza amerykańska kumbhamela, wzorowana na indyjskich obchodach święta[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wiadomość w internetowym serwisie BBC (ang.).
  2. Artykuł na portalu newsciencist.com. newscientist.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-04)]. (ang.).
  3. UNESCO ICH: Kumbh Mela. [dostęp 2017-12-09]. (ang.).
  4. Kumbha Mela. W: Monika Tworuschka, Udo Tworuschka: Religie świata. Michał Dobrzański (tł.), Grzegorz Polak (uzup.). Wyd. 1. T. V: Hinduizm. Warszawa: Agora SA, 2009, s. 40, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-7552-558-8.