Kuno von Lichtenstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kuno von Lichtenstein
wielki komtur
ilustracja
Herb duchownego
Kraj działania

Prusy Zakonne

Data urodzenia

nieznana

Data i miejsce śmierci

15 lipca 1410
Grunwald – Pole Bitwy

Wielki komtur Zakonu krzyżackiego
Okres sprawowania

1404–1410

Komtur Ragnety
Okres sprawowania

1392–1396

Wyznanie

chrześcijaństwo

Kościół

Kościół katolicki

Inkardynacja

Zakon krzyżacki

Śluby zakonne

1389 lub wcześniej

Kuno (Konrad) von Lichtenstein (zm. 15 lipca 1410 pod Grunwaldem) – wielki komtur zakonu krzyżackiego od 1404 roku. Zginął w bitwie pod Grunwaldem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kuno Lichtenstein pochodził z frankońskiej rodziny Lichtenstein. Nie jest znana dokładna data jego urodzin ani data wstąpienia do zakonu krzyżackiego. W 1389 r. objął w zakonie stanowisko niem. Ordensvogt w Sambii, które pełnił do 3.02.1392[1]. W latach 1392–1396 był komturem Ragnety, następnie Gniewu.

W 1404 roku został mianowany przez wielkiego mistrza Konrada von Jungingena wielkim komturem. Był zastępcą wielkiego mistrza.

W bitwie pod Grunwaldem Kuno von Lichtenstein dowodził prawym skrzydłem armii zakonnej, zginął prawdopodobnie walcząc w chorągwi wielkiej komturii. Według Jana Długosza uchodził za jednego z najlepszych szermierzy ówczesnej Europy.

Kuno von Lichtenstein w literaturze[edytuj | edytuj kod]

Postać Kuno von Lichtensteina występuje w powieści Krzyżacy Henryka Sienkiewicza. Kuno przybywa jako poseł do króla Władysława II Jagiełły, zostaje wtedy zaatakowany przez Zbyszka z Bogdańca, który chce dzięki temu wypełnić obietnicę daną Danusi (dostarczenie trzech pawich piór z hełmów). Zakonnik ten znany był ze swojej dumy i buty, żywił pogardę zarówno do Zbyszka, jak i do Maćka z Bogdańca. W czasie bitwy pod Grunwaldem ten drugi wyzwał go na pojedynek i zabił dwukrotnym ciosem mizerykordii w szyję.

Postać Lichtensteina pojawiła się również w cyklu powieści o tematyce krzyżackiej autorstwa Dariusza Domagalskiego. Kuno ukazany jest jako homoseksualista utrzymujący kontakty seksualne z młodymi klerykami. Ginie w bitwie pod Grunwaldem, tonąc w bagnie po pojedynku z Dagobertem z Saint-Amand.

Kuno von Lichtenstein w filmie[edytuj | edytuj kod]

W ekranizacji powieści Sienkiewicza w reżyserii Aleksandra Forda w rolę Lichtensteina wcielił się Mieczysław Voit[2].

Postać Kunona von Lichtensteina występuje także w serialu Przyłbice i kaptury z 1985 w reżyserii Marka Piestraka. Rolę tę grał Tadeusz Borowski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]