Kuno von Lichtenstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konrad von Lichtenstein
Data urodzenia 1360
Data i miejsce śmierci 15 lipca 1410
pola pomiędzy Grunwaldem, Stębarkiem i Łodwigowem
Wielki komtur zakonu krzyżackiego
Okres od 1404
do 1410 (śmierć)
Poprzednik Wilhelm von Helfenstein
Następca Herman von Gans

Kuno (Konrad) von Lichtenstein (ur. 1360, zm. 15 lipca 1410 pod Grunwaldem) – wielki komtur zakonu krzyżackiego od 1404 roku. Zginął w bitwie pod Grunwaldem.

Kuno Lichtenstein pochodził z frankońskiej rodziny Lichtenstein. Nie jest znana dokładna data jego urodzin ani data wstąpienia do zakonu krzyżackiego. Musiało to nastąpić przed 1389 rokiem, ponieważ Lichtenstein pojawia się w źródłach zakonnych w latach 1389/92. W latach 1392–1396 był komturem Ragnety, następnie Gniewu.

W 1404 roku został mianowany przez wielkiego mistrza Konrada von Jungingena wielkim komturem. Był zastępcą wielkiego mistrza.

W bitwie pod Grunwaldem Kuno von Lichtenstein dowodził prawym skrzydłem armii zakonnej, zginął prawdopodobnie walcząc w chorągwi wielkiej komturii. Według Jana Długosza uchodził za jednego z najlepszych szermierzy ówczesnej Europy.

Kuno von Lichtenstein w literaturze[edytuj | edytuj kod]

Postać Kuno von Lichtensteina występuje w powieści Krzyżacy Henryka Sienkiewicza. Kuno przybywa jako poseł do króla Władysława II Jagiełły, zostaje wtedy zaatakowany przez Zbyszka z Bogdańca, który chce dzięki temu wypełnić obietnicę daną Danusi (dostarczenie trzech pawich piór z czap). Zakonnik ten znany był ze swojej dumy i buty, żywił pogardę zarówno do Zbyszka, jak i do Maćka z Bogdańca. W czasie bitwy pod Grunwaldem ten drugi wyzwał go na pojedynek i zabił dwukrotnym ciosem mizerykordii w szyję.

Postać Lichtensteina pojawiła się również w cyklu powieści o tematyce krzyżackiej autorstwa Dariusza Domagalskiego. Kuno ukazany jest jako homoseksualista utrzymujący kontakty seksualne z młodymi klerykami. Ginie w bitwie pod Grunwaldem, tonąc w bagnie po pojedynku z Dagobertem z Saint-Amand.

Kuno von Lichtenstein w filmie[edytuj | edytuj kod]

W ekranizacji powieści Sienkiewicza w reżyserii Aleksandra Forda w rolę Lichtensteina wcielił się Mieczysław Voit[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]