Przejdź do zawartości

Kunstmuseum Den Haag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kunstmuseum Den Haag
Ilustracja
Widok ogólny muzeum
Państwo

 Holandia

Miejscowość

Haga

Adres

Stadhouderslaan 41
2517 HV Den Haag
Postbus 72
2501 CB Den haag, Netherlands

Data założenia

29 maja 1866

Dyrektor

Benno Tempel

Położenie na mapie Hagi
Mapa konturowa Hagi, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kunstmuseum Den Haag”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kunstmuseum Den Haag”
Położenie na mapie Holandii Południowej
Mapa konturowa Holandii Południowej, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kunstmuseum Den Haag”
Ziemia52°05′22″N 4°16′51″E/52,089444 4,280833
Strona internetowa

Kunstmuseum Den Haagmuzeum sztuki w Hadze. Założone w 1866 jako Museum voor Moderne Kunst; później, do 1998, nosiło nazwę Haags Gemeentemuseum, a do końca września 2019 – Gemeentemuseum Den Haag[1]. Posiada kolekcję około 160 000 dzieł reprezentujących sztukę nowoczesną i współczesną, modę oraz sztukę użytkową. Muzeum w szczególności słynie z największej na świecie kolekcji prac Pieta Mondriana, w tym słynnego obrazu Victory Boogie Woogie[2][3].

Integralną częścią Kunstmuseum jest KM21 (muzeum sztuki współczesnej)[4] i Fotomuseum Den Haag[5], oba znajdujące się w osobnym budynku.

Budynek[edytuj | edytuj kod]

Korytarz wejściowy do muzeum

Budynek muzeum zaprojektował architekt Hendrik Petrus Berlage (1856-1934), pionier nowoczesnej architektury w Holandii na początku XX w. Kontrowersyjny projekt Gemeentemuseum stanowił jego szczytowe osiągnięcie (artysta zmarł na rok przed oddaniem muzeum do użytku)[6][7].

Korytarz wejściowy[edytuj | edytuj kod]

Główne wejście do muzeum znajduje się od strony Stadhouderslaan. Do wnętrza prowadzi zadaszony, umieszczony pomiędzy dwoma pylonami korytarz, flankowany przez dwa baseny, pomyślany jako wprowadzenie zwiedzających w świat sztuki. Poprzez szklane ściany korytarza widać odbijającą się w wodzie fasadę budynku[6][7].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Budynek muzeum został zbudowany z betonu i żelaza. Obliczenia konstrukcyjne wykonali inżynierowie z Wydziału Robót Miejskich, znający innowacyjną technologię konstrukcji betonowych. Dla zbudowania muzeum wyprodukowano ok. 12000 m³ betonu, a strukturę budowli wzmocniło 1200 kg żelaza. Beton był wylewany z wysokiej wieży i rozprowadzany rurami do miejsc przeznaczenia. Wysokość wieży pozwalała na rozprowadzanie betonu bez użycia pomp. Betonowy korpus budynku został oblicowany cegłami w kolorze ochry[6][7].

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

Projekt budynku muzeum opiera się na siatce składającej się z kwadratów i sześcianów o boku 1.1 m. Wszystkie ściany i kolumny są umieszczone na systemie linii i ich przecięć, tworzących siatkę. Liczba 11 i jej wielokrotność powtarza się w całym budynku. Przykładowo, zarówno długość korytarza prowadzącego do muzeum, jak i wymiary gablot wystawowych, które Berlage zaprojektował dla ekspozycji wyrobów rzemiosła artystycznego opierają się na tej właśnie liczbie. Rezultatem jest poczucie równowagi i harmonii, przenikające cały projekt. Do koncepcji tej dopasowano nawet rozmiar cegieł, którymi oblicowano budynek. Od środka każdej cegły do środka następnej odległość jest stała: 5,5 × 11 × 22 cm. Każdy z tych wymiarów stanowi podwielokrotność wymiaru podstawowego: 1,1 m[6][7].

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

Muzealne zbiory sztuki zgrupowane są w następujących działach:

Sztuka nowoczesna i współczesna[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja stanowi szeroki przegląd kierunków artystycznych od początku XIX w., ze szczególnym naciskiem na szkołę haską, symbolizm około 1900, artystów związanych z De Stijl, Bauhaus i ekspresjonizm. Do najważniejszych dzieł w kolekcji należą obrazy takich artystów jak Piet Mondrian, Pablo Picasso, Claude Monet, August Macke, Wassily Kandinsky, Theo van Doesburg, Charley Toorop, Louise Bourgeois, Francis Bacon i Marlene Dumas. W muzeum znajduje się także duża część dzieł związanych z projektem Nowy Babilon Constanta Nieuwenhuijsa[8][9].

Dział druków[edytuj | edytuj kod]

Pokój druków w ramach działu Sztuki obejmuje szeroki, liczący ok. 50 000 pozycji, zbiór rysunków, druków, plakatów i fotografii z XIX i XX w., stworzonych przeważnie przez artystów holenderskich. Wśród eksponatów znajduje się świetna kolekcja XIX-wiecznej grafiki francuskiej, w tym prace Bresdina, Redona i Toulouse-Lautreca. Reprezentowana też jest grafika niemiecka epoki ekspresjonizmu[9][10].

Dział wnętrz[edytuj | edytuj kod]

Projektując muzeum Berlage wyznaczył ważne miejsce dla pewnej liczby historycznych wnętrz mieszkalnych. Prezentowane są tu oryginalne pomieszczenia z różnych okresów oraz kryte dziedzińce. Większość pomieszczeń pochodzi z domów, które zostały zburzone. Ściany, kominki i sufity uratowanych pomieszczeń zostały zrekonstruowane w muzeum, uzupełnione niekiedy podobnymi stylistycznie elementami wyposażenia pochodzącymi z innych domów. Berlage specjalnie dopasował wysokość pomieszczeń muzealnych do wysokości eksponowanych wnętrz[9][11].

Moda[edytuj | edytuj kod]

Gemeentemuseum posiada jedną z czołowych kolekcji mody na świecie. Zbiór obejmuje zarówno ubiory historyczne, jak i współczesne, uzupełnione zbiorem dodatków, klejnotów, projektów mody i druków[9][12].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Dział muzyki prezentuje obszerny zbiór instrumentów muzycznych, materiały ilustracyjne oraz bibliotekę muzyczną oraz dokumentację historyczną dotyczącą muzyki, głównie europejskiej, w tym manuskrypty kompozytorów holenderskich[9][13].

Rzemiosło artystyczne[edytuj | edytuj kod]

W oryginalnych, zaprojektowanych przez Berlage’a gablotach eksponowana są fajanse z Delftu, porcelana z haskiej firmy Rozenburg, szkło weneckie, a także ceramika z Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu. W dziale tym znajduje się ponadto kolekcja mebli oraz zbiór elementów wyposażenia wnętrz[3][9][14].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Malarstwo[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Gemeentemuseum Den Haag to become Kunstmuseum Den Haag [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).
 2. Gemeentemuseum Den Haag. About us [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).
 3. a b Lech Niekrasz: Holandia. Mały przewodnik turystyczny. Wyd. II. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986, s. 47–48. ISBN 83-03-01534-6. (pol.).
 4. KM21 [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).
 5. Fotomuseum Den Haag [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).
 6. a b c d Museum Building [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).
 7. a b c d Building [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).
 8. Fine Art [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).
 9. a b c d e f Collections [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).
 10. Photography [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).
 11. Period rooms [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).
 12. Fashion [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).
 13. Musical instruments [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).
 14. Applied Arts [online], Kunstmuseum Den Haag [dostęp 2023-08-25] (niderl. • ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]