Przejdź do zawartości

Kupiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kupiec (zawód))
Kantor kupca gdańskiego

Kupiec – osoba prowadząca we własnym imieniu przedsiębiorstwo handlowe[1].

W średniowieczu kupcy wraz z innymi rzemieślnikami tworzyli mieszczaństwo, w tym samym czasie zrzeszali się również w organizacjach zwanych cechami. Kupcy zobowiązani byli do stosowania się do przymusu drogowego, a w określonych przez króla miastach do prawa składu.

Pojęcie kupca w prawie polskim

[edytuj | edytuj kod]

W Polsce okresu międzywojennego pojęcie kupca oznaczało podmiot, który we własnym imieniu prowadził przedsiębiorstwo zarobkowe (art. 2 § 1 Kodeksu handlowego z 1934)[2].

Firma kupca jednoosobowego składała się z jego nazwiska i przynajmniej pierwszej litery imienia[2].

W roku 1965 zgodnie z art. VI przepisów wprowadzających Kodeks cywilny, art. 2 KH został uchylony, w związku z czym zniknęło pojęcie kupca z prawa polskiego, a zamiast niego pojawiło się pojęcie jednostka gospodarki uspołecznionej i jednostka gospodarki nieuspołecznionej.

W roku 1988 ustawa o działalności gospodarczej[3] wprowadza pojęcie „podmiot gospodarczy”, które w 1999 roku zostało zastąpione pojęciem „przedsiębiorca[4].

Niemcy

[edytuj | edytuj kod]

W Niemczech pojęcie kupca (niem. Kaufmann) stanowi centralny punkt odniesienia do prawa handlowego jako szczególnego prawa prywatnego kupców. Kupcem jest każdy prowadzący kupiecką działalność gospodarczą (niem. Handelsgewerbe). W pozostałych przypadkach, gdy działalność ta nie wymaga ze względu na swój rodzaj i rozmiar zorganizowania na sposób kupiecki, zwana jest ona niem. Einzelunternehmen, np. w przypadku praktyk zawodowych, indywidualnych gospodarstw rolnych czy działalności gospodarczej w niewielkim rozmiarze (niem. Kleingewerbetreibende)[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. kupiec, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2017-06-21].
  2. a b Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 czerwca 1934 r. Kodeks handlowy (Dz.U. z 1934 r. nr 57, poz. 502).
  3. Dz.U. z 1988 r. nr 41, poz. 324.
  4. Dz.U. z 1999 r. nr 101, poz. 1178.
  5. Krzysztof Kułak, Marcin Podleś, Piotr Marcin Wiórek: Pojęcie przedsiębiorcy i kupca w prawie niemieckim i francuskim na tle pojęcia przedsiębiorcy w projekcie kodeksu cywilnego. Przegląd Prawa i Administracji LXXXIV. [dostęp 2017-06-21].