Kupiec Poznański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kupiec Poznański
Ilustracja
Kupiec Poznański – główne wejście z narożnika pl. Wiosny Ludów i ul. Strzeleckiej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

pl. Wiosny Ludów 2

Typ budynku

centrum handlowe

Kondygnacje

6

Ukończenie budowy

2001

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kupiec Poznański”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kupiec Poznański”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kupiec Poznański”
Ziemia52°24′18,71″N 16°55′55,74″E/52,405197 16,932150
Strona internetowa

Kupiec Poznański – centrum handlowo-biurowe, należące do spółki akcyjnej Kupiec Poznański powstałej w 1997 roku, znajdujące się w centrum Poznania przy placu Wiosny Ludów.

Układ[edytuj | edytuj kod]

Projekt powstał w pracowni projektowej Litoborski & Marciniak. Budynek o łącznej powierzchni 32.000 m² ukończono w 2001 roku. Składa się on z pięciu kondygnacji nadziemnych i jednej podziemnej. Łączy on w sobie funkcję biurową i handlową. Na parterze, I i II piętrze zlokalizowane są sklepy, kawiarnie i punkty usługowe, natomiast trzy ostatnie kondygnacje przeznaczone są na pomieszczenia biurowe.

Na elewacji znajduje się tablica upamiętniająca prezydenta USAHerberta Hoovera, którego imię nadano obecnemu placowi Wiosny Ludów w 1946, w dowód wdzięczności za pomoc tego polityka dla Polski. Nazwa została potem zmieniona przez komunistów[1].

Parcela Dariusza Bąkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Kupiec Poznański i parcela Dariusza Bąkowskiego – narożnik pl. Wiosny Ludów i ul. Podgórnej

Na narożniku placu Wiosny Ludów i Podgórnej znajduje się niewielka działka należąca do Dariusza Bąkowskiego. Podczas powstawania Kupca Poznańskiego nie zgodził się on na wykupienie tej działki – obecnie budynek Kupca otaczający działkę z dwóch stron wykończono w ten sposób, ze przylegające do parceli ściany są ślepe i nieotynkowane[2]. Następnie wniósł on oskarżenie do prokuratury przeciw prezydentom Poznania Wojciechowi Szczęsnemu Kaczmarkowi oraz Ryszardowi Grobelnemu, obwiniając ich o narażenie miasta na straty podczas budowy Kupca (sąd uwolnił ich od zarzutów). Dariusz Bąkowski protestował również przeciwko budowie odcinka trasy tramwajowej na Rataje na ul. Podgórnej, argumentując, że uniemożliwi to podłączenie mediów do planowanej przez niego inwestycji – kamienicy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Kupiec” – poznańskie czasopismo kupieckie
  • zaraza w Poznaniu (1709) – podczas epidemii dżumy, w miejscu galerii znajdował się dół, w którym grzebano zwłoki ofiar choroby i głodu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sukces po poznańsku - miejski magazyn lifestylowy, Sukces po poznańsku, 20 września 2018 [dostęp 2018-12-28] [zarchiwizowane z adresu 2018-12-29] (pol.).
  2. Kupiec prezydentów, wielkopolskie.naszemiasto.pl [dostęp 2022-03-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]