Kurdwanów Nowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurdwanów Nowy – osiedle mieszkaniowe w południowej części Krakowa, wchodzące w skład Dzielnicy XI Podgórze Duchackie, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Niekiedy określane nazwą Kurdwanów, łącznie z terenem dawnej wsi o tej nazwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle powstało na terenie dawnej wsi Kurdwanów, która została włączona w obręb Krakowa w 1941. Budowa osiedla rozpoczęła się w roku 1980, a kolejne budynki mieszkalne powstają tam do dzisiaj. W latach 80. powstała centralna część osiedla, złożona głównie z bloków z wielkiej płyty. Powstało wówczas kilkadziesiąt bloków 5- i 11-kondygnacyjnych. Do początków lat dziewięćdziesiątych uformowała się struktura urbanistyczna osiedla. Od tamtej pory powstało i ciągle powstaje wiele nowych budynków mieszkalnych wznoszonych w różnych technologiach i stylach.

Panorama Kurdwanowa

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

Kurdwanów Nowy ma dogodne połączenia komunikacyjne z większością Krakowa, w pobliżu jest też węzeł łagiewnicki na autostradzie A4. Istnieje tu pętla autobusowa i tramwajowa, obsługująca linie Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znanym wydarzeniem kulturalnym na Kurdwanowie jest coroczna impreza "Festyn Kurdwanów Nowy". Odbywają się wówczas koncerty, pojawiają się stragany i liczne atrakcje dla dzieci. Festyn kończy się wieczornym pokazem ogni sztucznych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]