Kurdwanów Nowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kurdwanów Nowy
Ilustracja
Wieżowce w północnej części osiedla, widok od północnego wschodu, od strony ulicy Witosa
Państwo  Polska
Miasto Kraków
Dzielnica XI Podgórze Duchackie
Data budowy 1980-1989
Architekt Anna Sierosławska z zespołem
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Kurdwanów Nowy
Kurdwanów Nowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kurdwanów Nowy
Kurdwanów Nowy
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Kurdwanów Nowy
Kurdwanów Nowy
Ziemia50°00′34″N 19°57′20″E/50,009444 19,955556

Kurdwanów Nowy – osiedle mieszkaniowe w południowej części Krakowa, wchodzące w skład Dzielnicy XI Podgórze Duchackie, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Niekiedy określane nazwą Kurdwanów, łącznie z terenem dawnej wsi o tej nazwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle powstało na terenie dawnej wsi Kurdwanów, która została przyłączona do Krakowa w 1941 roku jako LII dzielnica katastralna[1]. Budowa osiedla rozpoczęła się w 1980 roku według projektu sporządzonego przez zespół pod kierunkiem Anny Sierosławskiej, w składzie którego projekt urbanistyczny osiedla opracowali m.in. Zdzisław Chlebowski oraz Franciszek Milewski. Projekty poszczególnych budynków sporządzili m.in. Janusz Gawor, Antoni Jemielity, Andrzej Lipski, Lidia Murczyńska, Janusz Szczurek oraz Konrad Wierzbicki[2]. Układ urbanistyczny osiedla składa się z kilku odrębnych układów przestrzennych o różnych formach zagospodarowania terenu i rozmieszczenia budynków, które będąc powiązane ze sobą tworzą całość kompozycji przestrzennej osiedla[2]. Wnętrza osiedlowe wypełnia zieleń parkowa, m.in. ulokowany w środkowej części osiedla Park Kurdwanowski, o strukturze podłużnej, ciągnącej się w osi zachód-wschód[2], między ulicami Porucznika Halszki na zachodzie i Turniejową na wschodzie. W parku spośród infrastruktury można wymienić place zabaw oraz amfiteatr. Zabudowa osiedla zrealizowana w latach 80. XX wieku złożona jest głównie z bloków wzniesionych w technologii wielkiej płyty. Powstało wówczas kilkadziesiąt 5-kondygnacyjnych bloków wieloklatkowych, zestawionych w różne konfiguracje i bryły proste, uskokowe oraz łamańcowe[2], typowe dla architektury tamtego okresu. Na zabudowę osiedla składa się również dwadzieścia 11-kondygnacyjnych punktowców. Z górnych pięter tych budynków w pogodne dni rozciąga się widok na Pogórze Karpackie i Tatry[2]. Zabudowę osiedla uzupełniają pawilony handlowo-usługowe, szkoły, przedszkole, żłobek oraz przychodnia[2]. Od czasu realizacji pierwotnie zaplanowanego zespołu osiedla na jego obszarze oraz w bezpośrednim sąsiedztwie, głównie po stronie zachodniej i wschodniej powstawały i nadal powstają kolejne budynki mieszkalne wznoszone w różnych technologiach i stylach.

Panorama Kurdwanowa

W 2000 roku oddano do użytku linię tramwajową od ulicy Wielickiej do pętli „Kurdwanów” znajdującej się na osiedlu. Jest to jedyna pętla tramwajowa w Krakowie zbudowana na estakadzie. Linia ta wchodzi w skład Krakowskiego Szybkiego Tramwaju[3].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Park Kurdwanowski

Transport[edytuj | edytuj kod]

Kurdwanów Nowy ma dogodne połączenia komunikacyjne z większością Krakowa, w pobliżu jest też węzeł łagiewnicki na autostradzie A4. Istnieje tu pętla autobusowa i tramwajowa, obsługująca linie Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znanym wydarzeniem kulturalnym na Kurdwanowie jest coroczna impreza "Festyn Kurdwanów Nowy". Odbywają się wówczas koncerty, pojawiają się stragany i liczne atrakcje dla dzieci. Festyn kończy się wieczornym pokazem ogni sztucznych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bogusław Luchter, Katedra Gospodarki Regionalnej: Jednostki katastralne jako podstawa badań struktury użytkowania ziem w mieście Krakowie. W: Zeszyty Naukowe nr 821 Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie [on-line]. 2010. [dostęp 2019-07-01].
  2. a b c d e f Kurdwanów Nowy. W: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków [on-line]. [dostęp 2019-07-01].
  3. Pętle tramwajowe K - Kurdwanów. W: kmk.krakow [on-line]. [dostęp 2019-07-01].