Kurfürstendamm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: stacja metra.
 Niemcy, Berlin
ulica Kurfürstendamm
, Charlottenburg-Wilmersdorf
Długość: 3,5 km
Kurfürstendamm w 2003
Kurfürstendamm w 2003
Położenie na mapie Berlina
Mapa lokalizacyjna Berlina
ulica Kurfürstendamm
ulica Kurfürstendamm
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
ulica Kurfürstendamm
ulica Kurfürstendamm
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
ulica Kurfürstendamm
ulica Kurfürstendamm
Ziemia 52°30′N 13°18′E/52,500000 13,300000
Kurfürstendamm
Kościół Pamięci (Gedächtniskirche) na wschodnim krańcu Kurfürstendamm
Kurfürstendamm, Lato 1945

Kurfürstendamm, Ku’damm (dosł. Grobla Elektorska) - główna ulica zachodniej części Berlina, położona w okręgu administracyjnym Charlottenburg-Wilmersdorf. Łączy Breischeidplatz z Kościołem Pamięci w Charlottenburgu z Rathenauplatz w Wilmersdorfie. Nazwa ulicy wywodzi się od słowa Kurfürst, oznaczającego księcia elektora Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Ulica powstała w 1542 jako poprowadzona groblą droga konna z zamku w Berlinie do zamku Grunewald. W 1685 po raz pierwszy oznaczono ją na mapie, a między 1767-1787 opisywana jest już jako Churfürsten Damm. Droga została rozbudowana do miejskiego bulwaru z inicjatywy kanclerza Ottona von Bismarka, wyrażonej w liście z 1873 do radcy rządowego Gustava von Wilmowskiego. 2 czerwca 1875 uchwałą rządu zapoczątkowano budowę ulicy o szerokości 53 m, w 1886 jezdnia była gotowa i rozpoczęto zabudowę przyległych działek.

Po II wojnie światowej ulica znalazła się w Berlinie Zachodnim. Jej okolice zyskały na znaczeniu dzięki licznym sklepom, a sama nazwa ulicy, skracana zwykle do Ku'damm stała się synonimem życia miejskiego w zachodniej części miasta. Po zjednoczeniu Niemiec znaczenie ulicy zmalało na rzecz Alexanderplatz i Friedrichstraße.

Linki zewnętrzne[edytuj]