Przejdź do zawartości

Kurfürstendamm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ulica Kurfürstendamm
Charlottenburg-Wilmersdorf
Ilustracja
Kurfürstendamm w 2003
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Berlin

Długość

3,5 km

Położenie na mapie Berlina
Mapa konturowa Berlina, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ulica Kurfürstendamm”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Kurfürstendamm”
Ziemia52°30′00,0″N 13°18′00,0″E/52,500000 13,300000

Kurfürstendamm, Ku’damm (dosł. Grobla Elektorska) – główna ulica zachodniej części Berlina, położona w okręgu administracyjnym Charlottenburg-Wilmersdorf. Łączy Breischeidplatz z Kościołem Pamięci w Charlottenburgu z Rathenauplatz w Wilmersdorfie. Nazwa ulicy wywodzi się od słowa Kurfürst, oznaczającego księcia elektora Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Ulica powstała w 1542 jako poprowadzona groblą droga konna z Zamku w Berlinie do zamku Grunewald. W 1685 po raz pierwszy oznaczono ją na mapie, a między 1767-1787 opisywana jest już jako Churfürsten Damm. Droga została rozbudowana do miejskiego bulwaru z inicjatywy kanclerza Ottona von Bismarka, wyrażonej w liście z 1873 do radcy rządowego Gustava von Wilmowskiego. 2 czerwca 1875 uchwałą rządu zapoczątkowano budowę ulicy o szerokości 53 m, w 1886 jezdnia była gotowa i rozpoczęto zabudowę przyległych działek.

Po II wojnie światowej ulica znalazła się w Berlinie Zachodnim. Jej okolice zyskały na znaczeniu dzięki licznym sklepom, a sama nazwa ulicy, skracana zwykle do Ku'damm stała się synonimem życia miejskiego w zachodniej części miasta. Po zjednoczeniu Niemiec znaczenie ulicy zmalało na rzecz Alexanderplatz i Friedrichstraße.

Käthe Wohlfahrt od zewnątrz
Käthe Wohlfahrt w środku

Przy ulicy Kurfürstendamm w centrum Berlina ulokowany jest przez cały rok sklep bożonarodzeniowy Käthe Wohlfahrt. Sklep ma 450 metrów kwadratowych, w którym można kupić ozdoby, prezenty oraz produkty kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia. Znajduje się w nim ponad 8 tysięcy ozdób świątecznych, kilka stref tematycznych i największa w Niemczech piramidowa szopka bożonarodzeniowa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Kurfürstendamm
Kościół Pamięci (Gedächtniskirche) na wschodnim krańcu Kurfürstendamm
Kurfürstendamm, Lato 1945