Kurhan Mamaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurhan Mamaja (ros. Мамаев курган) lub wzgórze 102 – najwyższy punkt Wołgogradu, nekropolia i miejsce pamięci radzieckich żołnierzy poległych w bitwie stalingradzkiej.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwę wzniesienia wywodzi się zazwyczaj od postaci tatarskiego wodza Mamaja, który był XIV-wiecznym przywódcą zachodniej części Złotej Ordy. Wbrew powszechnemu przekonaniu wzgórze to prawdopodobnie nie miało pierwotnie charakteru grzebalnego. Mianem "kurhanu" zostało po raz pierwszy określone dopiero w czasie trwania bitwy stalingradzkiej przez jednego z korespondentów wojennych, a imię Mamaja nadano mu już po wojnie. Przed 1942 rokiem miejscowa ludność zwała je po prostu "kopcem", a na wojskowych mapach figurowało jako "wzgórze 102" (высотa 102)[1].

Bitwa stalingradzka[edytuj | edytuj kod]

W czasie trwania bitwy stalingradzkiej wzgórze 102 było najważniejszym punktem strategicznym, gdyż można było kontrolować z niego cały odcinek rzeki Wołgi w obrębie miasta. W trakcie bardzo krwawych walk wielokrotnie przechodziło na przemian w ręce Wehrmachtu i Armii Czerwonej. Po zakończeniu bitwy we wnętrzu kopca złożono ciała ponad 34 tysięcy poległych w jego okolicach radzieckich żołnierzy.

Obecnie na Kurhanie Mamaja wznosi się powstały w latach 1963-1967 zespół architektoniczny "Bohaterom bitwy stalingradzkiej", który upamiętnia radzieckich uczestników walk o miasto. Został zbudowany pod kierownictwem architekta Jewgienija Wuczeticza. Jego głównym elementem jest statua Matki Ojczyzny. Jest to postać kobiety trzymającej w ręku miecz i stojącej w pozie wzywającej do walki. Wysokość z mieczem wynosi 85 m, a bez miecza 52 m.

Panorama z Kurhanu Mamaja - widok na zakole Wołgi

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Мамаев курган (ros.). Фото Волгограда. [dostęp 2009-10-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]