Kurnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy budynku gospodarczego. Zobacz też: inne znaczenia.
Kurnik
Kogut przed wejściem do kurnika

Kurnikbudynek gospodarczy przeznaczony do hodowli drobiu, zwłaszcza kur. Określenie to stosowane jest tylko do tych budynków, które spełniają dwa warunki: po pierwsze – ptaki przebywają jedynie nocą i w czasie złej pogody, po drugie – przeznaczone są dla niewielkich stad drobiu (do kilkudziesięciu sztuk). Dla większych stad, przebywających pod zadaszeniem przez całą dobę stosuje się wylęgarnie.

Konsekwencją takiego charakteru kurnika jest to, iż typowy kurnik to budynek o niewielkiej powierzchni i nieposiadający okien. Wewnątrz budynku zamontowane są tzw. grzędy – poziome żerdzie przeznaczone dla ptaków jako siedziska, a także stanowiska lęgowe dla kwok.

Kurniki charakterystyczne są dla obszarów wiejskich. Sporadycznie spotykane także na obrzeżach miast, zwłaszcza małych. Stawiane są we wszystkich gospodarstwach rolnych, niezależnie od wielkości, poza tymi, które wyspecjalizowały się w hodowli drobiu. Istniejące w tych ostatnich duże obiekty, zelektryfikowane, wyposażone w sieć wodociągową i często zautomatyzowane, przeznaczone do przebywania w nich wielkich stad drobiu przez całą dobę, nigdy nie są nazywane kurnikami. Nie posiadają one własnej nazwy; stosuje się wieloznaczne określenia w rodzaju "hala" czy "ferma", z ewentualnym dookreśleniem charakteru obiektu (np. "drobiarska", "kurza").

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]