Kurs (żeglarstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
A - linia wiatru, B - bajdewind, C - półwiatr, D - baksztag, E - fordewind prawego halsu; pole zakreskowane - kąt martwy

Kurs to w nawigacji jednostek pływających kąt zawarty pomiędzy południkiem (czyli liną północ-południe), a osią symetrii statku: kierunek, w którym płynie jednostka. Mówi się, że jednostka płynie kursem, lub leży na kursie.

Pojęcie kursu stosowane jest w różnych znaczeniach, może np. oznaczać kierunek geograficzny, w którym płynie jednostka (patrz kurs rzeczywisty). Natomiast w żeglarstwie istnieje również pojęcie kursu względem wiatru. Jest to kierunek, w którym aktualnie płynie jednostka ze względu na wiatr, który wieje na akwenie, a dokładniej ze względu na wiatr rzeczywisty (wiatr pozorny). I tak wyróżnia się następujące wiatry, i co za tym idzie, kursy:

  • fordewind (nid. voor de wind) - gdy wiatr wieje prosto od rufy
  • baksztag (nid. bakstag) - gdy wiatr wieje pomiędzy fordewindem a półwiatrem
  • półwiatr - gdy wiatr wieje z boku
  • bajdewind (nid. bij de wind) - gdy wiatr wieje pomiędzy półwiatrem a kątem martwym (kąt martwy to kierunek wiatru od strony dziobu jednostki, wiejący pod tak ostrym kątem, że jednostka nie jest w stanie płynąć do przodu)

Nazwy kursów wywodzą się z j. niderlandzkiego, więc mówimy bajdewind, a nie bajdełind etc.[1]

Wyróżnia się również dwa halsy - lewy i prawy. Jednostka płynie lewym halsem, gdy wiatr pozorny wieje z dowolnego kierunku z lewej strony jednostki, natomiast prawy hals, gdy wiatr wieje z prawej strony.

Przypisy

  1. Lesław Furmaga: Mały słownik morski. Gdynia: Mitel International Ltd, 1993, s. 68. ISBN 83-85413-73-1.

Bibliografia[edytuj]

  • Lesław Furmaga, Józef Wójcicki: Mały słownik morski. Gdynia: Mitel International Ltd, 1993. ISBN 83-85413-73-1.