Kurt Knispel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurt Knispel (ur. 20 września 1921 w Salisovie (Cukmantl) w Kraju Sudetów (Czechosłowacja), zm. 28 kwietnia 1945 w morawskiej gminie Vrbovec koło Znojma (Okręg Rzeszy Dolny Dunaj)) – niemiecki żołnierz, jeden z najlepszych czołgistów II wojny światowej, podczas której wsławił się zniszczeniem 168 wrogich czołgów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1940 roku wstąpił do wojsk pancernych. Następnie przeszedł intensywne przeszkolenie w batalionie treningowym w Żaganiu na Dolnym Śląsku, gdzie miał okazję zapoznać się z konstrukcjami czołgów niemieckich PzKpfw I, PzKpfw II i PzKpfw IV. W październiku 1940 zaczął służbę w 12. Dywizji Pancernej, gdzie jako początkujący pancerniak wykazywał się ponadprzeciętnymi umiejętnościami. W roku 1941 brał udział w Operacji Barbarossa i ciężkich walkach z wojskami radzieckimi na froncie wschodnim. Do stycznia 1943 był strzelcem czołgu PzKpfw IV pod dowództwem porucznika Hellmana.

Największe sukcesy wojenne osiągnął jako celowniczy, a następnie dowódca czołgu PzKpfw VI Tiger, podczas służby w 503. Batalionie Czołgów Ciężkich (sPzAbt 503). Poległ przed zakończeniem wojny w okolicach miasta Znojmo na Morawach, w czasie starcia ogniowego z przeważającymi wojskami radzieckimi.

W 2013 roku w czasie prac ekshumacyjnych w Znojmie odnaleziono jego szkielet w zbiorowej mogile. Prawdopodobnie zmarł w miejscowym szpitalu polowym w wyniku postrzału brzucha i trafienia odłamkiem w głowę.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/zpravy/222114-archeologove-objevili-hrob-nejvetsiho-tankoveho-esa-2-svetove-valky/