Kurtaczek hałaśliwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kurtaczek hałaśliwy
Pitta versicolor[1]
Swainson, 1825
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd tyrankowce
Rodzina kurtaczki
Rodzaj Pitta
Gatunek kurtaczek hałaśliwy
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Kurtaczek hałaśliwy (Pitta versicolor) – gatunek średniego ptaka z rodziny kurtaczków (Pittidae). Gniazduje wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii, zimuje wzdłuż południowego wybrzeża Papui-Nowej Gwinei. Ptaki ze wschodniego wybrzeża Australii spędzają tu cały rok. Jest więc częściowo wędrowny.

Mierzy 19-21 cm, a waży 70-125 gram. Nie występuje dymorfizm płciowy. Głowa jest brązowa, przez jej wierzch biegnie czarny pasek. Ma szary dziób. Reszta głowy jest czarna, a kark szary. Bardzo kontrastuje on ze zgniłozielonym grzbietem i skrzydłami. Pośrodku jasnożółtego brzucha biegnie czarny pasek, dalej jest on pomarańczowy. Nogi jasnoróżowe. Czarny ogon kontrastuje z czerwonymi pokrywami podogonowymi.

Jego środowisko to wilgotne wąwozy w nizinnych, wilgotnych lasach równikowych z gęstym podszytem. Ponadto wilgotne lasy równikowe.

Wcale nie jest głośniejszy od innych kurtaczków. Jednakże jego niskie pogwizdywania i pomruki, podobne do mruczenia kota są bardzo charakterystyczne. Żeruje na dnie lasu, zjada owady, stonogi, dżdżownice i ślimaki, a także zbiera jagody i inne owoce.

Buduje na ziemi duże, zadaszone gniazdo. Rozmnaża się pomiędzy październikiem a kwietniem. Składa 3-4 jaja, które wysiaduje na zmianę z samcem przez dwa tygodnie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pitta versicolor, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Pitta versicolor. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • David Burni, Ben Hoare, Joseph DiCostanzo, BirdLife International (mapy wyst.), Phil Benstead i inni: Encyklopedia Ptaki. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-15733-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]