Kusajj Saddam Husajn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kusaj Husajn)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kusajj Saddam Husajn
Qusayhossein.png
Data i miejsce urodzenia 17 maja 1968
Bagdad
Data i miejsce śmierci 22 lipca 2003
Mosul
Przynależność polityczna Partia Baas

Kusajj Saddam Husajn at-Tikriti (arab. قصي صدام حسين) (ur. 17 maja 1968, zm. 22 lipca 2003) – młodszy syn dyktatora Iraku, Saddama Husajna i jego żony Sadżidy Chajr Allah. Brat Udajja Husajna.

Iracka opozycja zgromadzona w Londynie twierdziła, że od wybuchu drugiej wojny w Iraku aż do śmierci to właśnie Kusajj, a nie Saddam sprawował codzienną kontrolę nad krajem. Ojciec podejmował tylko najważniejsze decyzje. Jedną z nich było powierzenie młodszemu synowi zorganizowania obrony Bagdadu i Tikritu – rodzinnego miasta dyktatora. Wcześniej pełną władzę i namaszczenie na następcę miał brat Kusajja – Udajj, lecz od nieudanego zamachu terrorystycznego (w 1996 roku), w wyniku którego Udajj stał się inwalidą, Saddam sukcesywnie odsuwał od władzy starszego syna, na rzecz Kusajja.

Kusajj był dowódcą elitarnej Gwardii Republikańskiej, stworzonej, by strzec bezpieczeństwa otoczenia dyktatora. Wcześniej przejął od starszego brata zwierzchnictwo nad bezpieczeństwem wewnętrznym i wywiadem oraz tajną policją polityczną. Od maja 2001 roku Kusajj zasiadał w najwyższych kręgach partii Baas.

Zginął, wraz ze swoim bratem – Udajjem, w zasadzce zorganizowanej przez USA, 22 lipca 2003. Według informacji udzielonych przez amerykańskiego oficera, kryjówkę braci udało się namierzyć dzięki informacjom, za które informator (nazwisko nie zostało ujawnione) otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 30 milionów dolarów[1].

Przypisy

  1. Iraq informant set for $30m reward (ang.). CNN, 2004-06-16. [dostęp 2013-01-27].

Linki zewnętrzne[edytuj]