Kussharo (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kussharo
屈斜路湖

Kussharo-ko
Kussharo屈斜路湖
Położenie
Państwo  Japonia
Wysokość lustra 121 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 79,3 km²
Głębokość
• średnia
• maksymalna

28,4 m
118 m
Objętość 2.25 km³
Hydrologia
Rzeki zasilające Yu, Osatsube, Onnenai, Atosa, Toikoi, Onneshireto, Shikerepenbetsu
Rzeki wypływające Kushiro
Rodzaj jeziora jezioro wulkaniczne
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Kussharo屈斜路湖
Kussharo
屈斜路湖
Ziemia43°37′39″N 144°19′46″E/43,627500 144,329444

Kussharo (jap. 屈斜路湖 Kussharo-ko?)jezioro wulkaniczne w Parku Narodowym Akan we wschodniej części Hokkaido w Japonii. Podobnie jak wiele innych nazw na Hokkaido również ta wywodzi się z języka ajnoskiego. Pod względem powierzchni jest to największe w Japonii jezioro wulkaniczne oraz szóste wśród wszystkich jezior japońskich. Jest to także największe jezioro w Japonii całkowicie zamarzające zimą.[1]

Centralną wyspą jeziora jest Naka-jima, będąca stratowulkanem. Gazy wulkaniczne powodują zakwaszenie wód jeziora. W tych warunkach żyje tylko kilka gatunków ryb poza miejscami, gdzie wpływające strumienie rozcieńczają wodę. Pstrąg tęczowy, który jest również odporny na zakwaszoną wodę, został wprowadzony sztucznie. W 1951 roku odkryto rzadką postać cykady (Oncotympana maculaticollis), obecnie znajdującą się pod ochroną. Jezioro leży również na szlaku migracji łabędzia krzykliwego.

Przy brzegach jeziora znajduje się kilka gorących źródeł i piaszczystych plaż z naturalnie podgrzewanym piaskiem i ciepłą wodą gruntową. Na półwyspie Wakoto znajduje się wiele aktywnych ujść siarki.

Jezioro jest również znane od 1973 roku jako japońskie Loch Ness z powodu wielu doniesień prasowych o zaobserwowaniu potwora nazwanego Kusshii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lake Kussharo. W: Charm of Hokkaido [on-line]. Hokkaido government. [dostęp 2009-01-02].