Kussharo (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kussharo
屈斜路湖
Kussharo屈斜路湖
Państwo  Japonia
Powierzchnia 79,3 km²
Głębokość
• średnia
• maksymalna

28,4 m
118 m
Objętość 2.25 km³
Wysokość lustra 121 m n.p.m.
Rzeki zasilające Yu, Osatsube, Onnenai, Atosa, Toikoi, Onneshireto, Shikerepenbetsu
Rzeki wypływające Kushiro
Rodzaj jeziora jezioro wulkaniczne
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Kussharo屈斜路湖
Kussharo
屈斜路湖
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Kussharo屈斜路湖
Kussharo
屈斜路湖
Ziemia 43°37′39″N 144°19′46″E/43,627500 144,329444

Kussharo (jap. 屈斜路湖 Kussharo-ko?)jezioro wulkaniczne w Parku Narodowym Akan we wschodniej części Hokkaido w Japonii. Podobnie jak wiele innych nazw na Hokkaido również ta wywodzi się z języka ajnoskiego. Pod względem powierzchni jest to największe w Japonii jezioro wulkaniczne oraz szóste wśród wszystkich jezior japońskich. Jest to także największe jezioro w Japonii całkowicie zamarzające zimą.[1]

Centralną wyspą jeziora jest Nakajima, będąca stratowulkanem. Gazy wulkaniczne powodują zakwaszenie wód jeziora. W tych warunkach żyje tylko kilka gatunków ryb poza miejscami, gdzie wpływające strumienie rozcieńczają wodę. Pstrąg tęczowy, który jest również odporny na zakwaszoną wodę, został wprowadzony sztucznie. W 1951 odkryto rzadką postać cykady (Oncotympana maculaticollis), obecnie znajdującą się pod ochroną. Jezioro leży również na szlaku migracji łabędzia krzykliwego.

Przy brzegach jeziora znajduje się kilka gorących źródeł i piaszczystych plaż z naturalnie podgrzewanym piaskiem i ciepłą wodą gruntową. Na półwyspie Wakoto znajduje się wiele aktywnych ujść siarki.

Jezioro jest również znane od 1973 jako japońskie Loch Ness z powodu wielu doniesień prasowych o zaobserwowaniu potwora nazwanego Kusshii.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Lake Kussharo. W: Charm of Hokkaido [on-line]. Hokkaido government. [dostęp 2009-01-02].