Kuszenie Chrystusa (obraz Sandra Botticellego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kuszenie Chrystusa
Ilustracja
Autor

Sandro Botticelli

Data powstania

14811482

Medium

fresk

Wymiary

345 × 555 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Kaplica Sykstyńska

Kuszenie Chrystusa lub Oczyszczenie trędowategofresk autorstwa Sandro Botticellego, znajdujący się w Kaplicy Sykstyńskiej.

Głównym tematem fresku jest opisane w Ewangelii Mateusza (Mt 4,1-11) kuszenie Chrystusa, rozpisane na trzy sceny umieszczone w górnej części obrazu. Po lewej Jezus spotyka szatana pod postacią starca, starającego się go przekonać by zamienił kamień w chleb. W części środkowej szatan kusi go, aby rzucił się z dachu świątyni. Po prawej zaś pokonany diabeł skacze ze skały[1][2]. Na pierwszym planie umieszczona została scena ofiary, interpretowana powszechnie jako dziękczynienie składane przez trędowatego uzdrowionego przez Chrystusa[2][1]. Leopold Ettlinger zakwestionował jednak takie wyjaśnienie, twierdząc iż jest to znana z apokryfów opowieść o służbie młodego Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej[1]. Po lewej stronie stoi Chrystus w otoczeniu trzech aniołów, objaśniając im sens rozgrywającej się sceny[3].

Przedstawiony w centralnej części fresku budynek świątyni to Szpital Świętego Ducha, wzniesiony z rozkazu Sykstusa IV[2]. Wśród przedstawionych w rozgrywającej się na pierwszym planie scenie Botticelli uwiecznił postaci z papieskiego dworu, m.in. młodzieniec z lewej strony to członek rodu della Rovere, o czym świadczy płaszcz z rodowym herbem – liśćmi dębu[3]. Artyście nie do końca udało się zharmonizować figury ludzkie z elementami krajobrazu, zaś zaczerpnięte z tradycji antycznej postaci putta z kiścią winogron i kobiety niosącej wiązkę drewna są wyizolowane z kontekstu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Muzea Watykanu. Warszawa: Arkady, 1983, s. 64. ISBN 83-213-3144-0.
  2. a b c Temptations of Christ. mv.vatican.va. [dostęp 2015-04-16]. (ang.).
  3. a b Botticelli. Warszawa: Rzeczpospolita/HPS, 2006, s. 48, seria: Klasycy sztuki. ISBN 83-60688-09-5.