Kutbert Mayne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Kutbert Mayne
prezbiter i męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1544
Youlston
Data i miejsce śmierci 30 listopada 1577
Launceston
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 29 grudnia 1888
przez Leona XIII
Kanonizacja 25 października 1970
przez Pawła VI
Wspomnienie 29 listopada

Kutbert Mayne, ang. Cuthbert Mayne (ur. 1544 w Youlston w pobliżu Barnstaple (Devon), zm. 30 listopada 1577 w Launceston) – święty katolicki, duchowny, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wychowanie Kutberta powierzono jego wujowi. Opiekun był anglikańskim duchownym, a że planował przekazać podopiecznemu majątek to też nadał edukacji taki kierunek, że już w 1563 roku Klaubert został pastorem. Następnie wysłany został na studia na Oxford i tam zetknął się z katolikami. Na wezwanie Grzegorza Martina i św. Edmunda Campiona udał się do Douai by podjąć naukę w studium anglikańskim. Trzyletni pobyt na kontynencie uwieńczyło przyjęcie święceń kapłańskich w 1576 roku.

Był pierwszym wysłanym z misją ewangelizacyjną do Anglii nie zakonnikiem. Aresztowany został po rewizji przeprowadzonej przez szeryfa w obecności kanclerza biskupa 8 lipca 1577 roku. Proces przetrzymywanego w więzieniu w Launceston ks. Kutberta zakończył się wyrokiem skazującym na karę śmierci. Męczeństwo dopełnione zostało egzekucją przez włóczenie końmi, wyjęcie wnętrzności i poćwiartowanie skazańca.

Beatyfikowany przez papieża Leona XIII 29 grudnia 1888 roku, a kanonizowany w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii przez Pawła VI 25 października 1970 roku.

Jego wspomnienie obchodzone jest 29 listopada.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]