Kuvasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kuvasz
Ilustracja
Inne nazwy

Hungarian Kuvasz

Kraj patronacki

Węgry

Wymiary
Wysokość

65-75 cm (u psa),
60-70 cm (u suki)

Masa

40-52 kg (u psa),
30-42 kg (u suki)

Klasyfikacja
FCI

Grupa I, Sekcja 1,
nr wzorca 54

AKC

Working

ANKC

Grupa 5 (Working)

CKC

Grupa 3 (Working)

KC(UK)

Pastoral

NZKC

Working

UKC

Grupa 1 – Guardian Dog

Wzorce rasy

Kuvasz, kuvasz węgierskirasa psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Nie podlega próbom pracy[1].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Rasa ta jest bardzo stara i prawdopodobnie przybyła na tereny Węgier w XIII wieku wraz z Kumanami. Istnieją jednak przypuszczenia, iż dzisiejszy kuvasz jest potomkiem psów cywilizacji Sumerów. Hodowla tej rasy rozpoczęła się z wiekiem XX, przeżyła załamanie świetności w trakcie drugiej wojny światowej po to, aby odzyskać ciągłość rasy dopiero po niej.

Użytkowość[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości psy te były wykorzystywane do pilnowania stad bydła, a może nawet i koni przed drapieżnikami. Były także używane do polowań na dziki, gdzie kierowały się swym doskonałym węchem. Dzisiaj kuvasze to dobre psy rodzinne i stróżujące.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Duży, mocny pies pasterski o silnych mięśniach. Typowy kuvasz powinien mieć ciemnobrązowe oczy, trójkątne uszy, umięśnioną szyję i głęboką klatkę piersiową. Kuvasz porusza się eleganckim, zwartym krokiem. Jego ogon jest dość nisko osadzony, a końcówka zakręcona ku górze.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Kuvasze, jak wszystkie psy pasterskie, są odważne i inteligentne. Dobrze wychowane są lojalne i wierne, ale źle prowadzone mają skłonności do dominowania swych właścicieli. Kuvasz z dystansem i nieufnością podchodzi do obcych. To czujny i dobry stróż – jego uwadze nie umknie żadna zmiana w otoczeniu[2].

Szata i umaszczenie[edytuj | edytuj kod]

Sierść kuvasza może być prosta lub falista, choć często zdarza się połączenie tych dwóch typów na jednym osobniku. Włos jest gęsty i niezbyt odstający. Najbardziej poprawną maścią jest czysta biel, ale dopuszczalna jest barwa kości słoniowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 65.
  2. KUVASZ (KUVASZ WĘGIERSKI) - Rasy psów - Psy.pl, Wszystko, co warto wiedzieć o psach [dostęp 2020-11-09] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
  • Eva Maria Krämer: Rasy psów. Warszawa: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1998, s. 272. ISBN 83-7073-122-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]