Kuwada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kuwada – zbiorczy termin określający grupę różnorodnych rytuałów i praktyk kulturowych, wykonywanych przez mężczyzn przed, w trakcie, oraz niedługo po narodzeniu ich dziecka, szczególnie charakterystycznych dla plemion celtyckich przed przyjęciem chrześcijaństwa, obecnych jednak także w kulturach starożytnej Grecji, częściach Imperium rzymskiego, w Chinach, oraz w wielu rdzennych plemionach obu Ameryk i na Papui Nowej Gwinei.

Współcześnie, poza pierwotnym znaczeniem, często używa się pojęcia kuwada także mając na myśli opis całokształtu doświadczenia mężczyzn w trakcie ciąży ich partnerek (widzianego z perspektywy antropologii kulturowej), jak i specyficzny zespół objawów behawioralnych i somatycznych, towarzyszących temu doświadczeniu, objętych nazwą „syndromu couvade”.

Polskie określenie kuwada pochodzi od oryginalnego terminu couvade, wyprowadzonego z francuskiego czasownika couver, oznaczającego leżenie, lub wysiadywanie jaj. Pojęcie kuwady zostało po raz pierwszy użyte w literaturze naukowej przez angielskiego antropologa Edwarda B. Tylora w 1865 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]