Kuzco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kuzco
Postać z Nowa szkoła króla
ilustracja
Pierwsze wystąpienie Nowe szaty króla
Ostatnie wystąpienie Ukończenie szkoły
Grany przez Polska Maciej Stuhr
Polska Grzegorz Drojewski
Inne informacje
Wiek nastolatek
Specjalność cesarz imperium Inków

Kuzco – bohater filmów animowanych wytwórni Walta Disneya Nowe szaty króla, Nowe szaty króla 2 oraz serialu Nowa szkoła króla.

Król starożytnej cywilizacji (imperium Inków), arogancki, egocentryczny, rozrywkowy i czasem strachliwy. Jego rodzice prawdopodobnie nie żyją. W filmach głos pod niego podkłada Maciej Stuhr, a w serialu Grzegorz Drojewski.

Historia Kuzco[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym filmie zostaje zamieniony w lamę przez swoją doradczynię Yzmę, która chce go pozbawić tronu na rzecz siebie. Udaje mu się jednak odzyskać swoją postać, po czym wyrzuca Yzmę. W drugim filmie jest narratorem, tylko dwa razy pojawia się osobiście. W serialu okazuje się, że musi ukończyć Akademię Kuzkańską (ang. Kuzco Academy, KA) by rządzić państwem i zostaje wyrzucony z pałacu. Zamieszkuje u wieśniaka Pachy i jego rodziny. Jeśli obleje choć jedno zadanie w szkole, władzę przejmie Yzma. Kuzco zakochał się w koleżance z klasy Malinie, która staje się jego najlepsza przyjaciółką. Tuż po ukończeniu akademii, Malina zgadza się pójść z królem Kuzko na pierwszą randkę.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Jest szczupły, ma czarne oczy i dłuższe, tego samego koloru włosy. Nosi niebieskie kolczyki i zakłada czerwony płaszcz (w Nowej Szkole Króla czerwono-biały mundurek, a także trampki, niebieskie hawajki oraz żółtą bluzę z długim rękawem).